У Азарова не проти обмежити споживчі кредити

Середа, 20 липня 2011, 20:36

Кабмін підтримує наміри НБУ обмежити споживче кредитування, щоб запобігти прискоренню інфляції і зростання дефіциту зовнішньої торгівлі.

Про це сказала директор департаменту макроекономіки Мінекономрозвитку та торгівлі Наталія Горшкова, інформує Reuters.

НБУ раніше передав банкам проект постанови про посилення вимог до банків, що займаються споживчим кредитуванням.

Документ передбачає дворазове підвищення низки економічних нормативів для таких установ, що викликало критику з боку банків.

"Вся історія розвитку до кризи і криза (2008-2009 років) показали, що споживче кредитування необхідно обмежувати", - сказала Горшкова.

За її словами, випереджаюче зростання витрат населення в порівнянні із зростанням доходів у 2006-2007 роках стало однією з основних причин кризи, в якій країна втратила майже 15 відсотків ВВП.

"Економіка України не структурована остаточно і не орієнтована на задоволення споживчих потреб населення. За рахунок споживчого кредитування, ми після розкручування інфляційних процесів отримали прискорене зростання імпорту", - сказала Горшкова.

У 2008 році через скорочення валютних надходжень в країну, значних боргових виплат і зовнішньоторговельного дефіциту, курс гривні до долара впав більш ніж на 60%.

В останні три роки країна також бореться за зниження темпів інфляції до рівня нижче 10% з вище 12% у 2009 році і вище 20% у 2008 році.

У 2010 році інфляція знизилася до 9,1%, але в 2010 році, за оцінками українських аналітиків, може досягти 11-12%.

За словами Горшкової, в даний час темпи зростання доходів і витрат населення рівні, однак в останні місяці обсяги споживчого кредитування почали небезпечно збільшуватися.

"Не може миттєво виникнути нове виробництво, щоб задовольнити попит, який може зрости за рахунок споживчого кредитування", - сказала Горшкова.

За її словами, споживче кредитування необхідно обмежувати до того часу, поки країна не зможе створити власне імпортозаміщуюче виробництво.

Вона не сказала, який період часу буде потрібно для цього.

У проекті постанови Нацбанку кажуть, що НБУ має намір ввести поняття "спеціалізований банк споживчого кредитування", якщо портфель споживчих кредитів без урахування іпотечних перевищує розмір статутного капіталу установи.

Такий банк матиме право залучати депозити на суму не більше трьох розмірів статутного капіталу і повинен буде підтримувати ряд економічних нормативів на рівні, що у два рази перевищує вимоги до універсальних банків.

Зокрема норматив адекватності капіталу на рівні 20% при універсальному, миттєвої ліквідності - 40 відсотків, а не 20 відсотків.

Комерційні банкіри вважають, що введення нового регулювання фактично призведе до перерозподілу і навіть скорочення учасників цього сегмента ринку, але мало допоможе в боротьбі з дефіцитом зовнішньої торгівлі.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!