Росія "відіграється" на Україні за свої газові фіаско?

Субота, 2 липня 2011, 10:09

Збільшений газовий пресинг з боку Росії на Україну є своєрідною компенсаторною реакцією Москви на її оглушливі газові фіаско протягом останніх місяців.

Про це пишуть експерт Центру "Номос" Михайло Гончар і юрист-міжнародник Максим Алінов у статті для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За словами експертів, таких фіаско п'ять.

Перше - Туреччина поки так і не дала згоду на прокладання "Південного потоку" через свою виняткову морську економічну зону, незважаючи на всі зусилля російської енергетичної дипломатії та особисто російського прем'єра Володимира Путіна.

Другий провал - Європейська комісія, незважаючи на гучну медійну і "тиху" непублічну супровідні кампанії, відмовилася підтримати цей проект як пріоритетний для ЄС.

Третій - Китай зірвав підписання "контракту століття" на російських умовах (при цьому наполягання "Газпрому" на застосуванні європейських тарифів на газ китайська сторона принизливо назвала "російською дріб'язковістю".

Четвертий у списку провалів російської енергетичної стратегії - Штокманське газове родовище, яке все так само залишається в перспективі розробки ще з 1993 року.

Якось тихо й непомітно з порядку денного знято питання про масштабний експорт російського скрапленого природного газу (СПГ) з нього на ринок США.

А замість російського СПГ на американському ринку, СПГ зі США з'явиться на європейському ринку в 2014-2015 роках.

Звідси така нервова реакція "Газпрому" на спроби Литви реалізувати угоду з американською компанією з СПГ, відзначають експерти.

П'ятий - ЄС, незважаючи на титанічні зусилля Росії, не збирається змінювати дію "третього енергопакету", який серйозно підриває монопольний статус "Газпрому" як експортера російського природного газу.

Тому, зневірившись добитися бажаного на Заході і Сході, Москва повернулася в бік свого "ближнього зарубіжжя" - Києва і Мінська, вважають експерти.

На їхню думку, Росії необхідний газовий бліцкриг, а членам правлячого російського дуумвірату-успіх на майбутніх виборах, причому кожному свій.

Білоруська і українська карти, на погляд Москви, повинні стати козирними.

Тому Росія розгорнула чергову масштабну пропагандистську кампанію, яка, не виключено, включає в себе і сценарій "третьої газової війни" з настанням холодного сезону.

Таким чином, зазначають автори, те, що відбувається зараз, є своєрідним газовим свавіллям зі Сходу, яке "спочатку накриває Білорусь з Україню, а потім котиться далі, а зовсім не зупиняється, як вважає дехто у Брюсселі".

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!