Україні важко нарощувати експорт продовольства - експерти

П'ятниця, 10 червня 2011, 10:02

Через несприятливу погоду у Європі та Північній Америці продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) прогнозує подальше зростання у світі цін на продукти харчування.

Але збільшити експорт Україні буде важко, прогнозують опитані Deutsche Welle експерти.

Ще навесні прогнози щодо цьогорічного врожаю зернових в Україні були надзвичайно оптимістичними.

Чиновники звітували, що зернових буде вдосталь і Україна планує зібрати цього маркетингового року до 48 мільйонів тонн зернових.

Однак після травневої посухи і суховіїв, які й зараз спостерігаються на всій території країни, прогнози щодо врожаю дещо змінилися.

Український прем'єр Микола Азаров вже з обережністю заявляє, що у 2011 році Україна планує зібрати не менше 40 мільйонів тонн зернових і експортувати близько 15 мільйонів тонн.

За його словами, експорт залежить від того, який буде врожай в основних зерносіючих державах.

Погодний прогноз для Європи невтішний. Регіон продовжує перебувати у зоні високого тиску, то ж урожай зернових там буде менший, аніж зазвичай.

І це на відміну від України, де через посуху вже є втрати, але на не такі катастрофічні, як на європейській території, сказала DW начальник відділу агрометеорології Українського Гідрометцентру Тетяна Адаменко.

"Ми в кращому становищі, а ніж Європа. З посухою у нас могло бути все набагато гірше. Все таки урожай трохи сформований. Тому втрат по 50% не буде. Зерна буде десь на 20% менше, ніж прогнозували за оптимістичним сценарієм", - каже метеоролог.

Якщо погода і сприятиме сільгоспвиробникам, то влада може завадити аграріям заробити на завищеному світовому попиті на українське збіжжя, припускає експерт аграрних ринків асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Роман Сластьон.

За його словами, запроваджені експортні мита та можливе відновлення квот на експорт зернових в Україні знову обділять фермерів.

"Через нові закони щодо виробництва і реалізації зерна, новий податковий кодекс, можливо, буде тяжко реалізувати збіжжя. Адже все націлене на те, аби збіжжя залишалося в Україні, а не йшло на експорт", - наголошує Сластьон.

Він зауважив, що експортерам з нового маркетингового року не буде відшкодування податкового кредиту, ставки експертного мита, якщо відповідний закон підпише президент, на пшеницю складатимуть 9% і на ячмінь - 14%.

Разом із тим, за словами експерта, виграє той, хто посадив цього року кукурудзу.

Подібна ситуація і у овочівництві. На цьому ринку більше залежить не від погодних умов а теж від позиції влади і умов для ведення бізнесу.

Щороку Україна експортує у країни ЄС та Росію ранню продукцію, тепличні овочі та цибулю на 70-100 мільйонів доларів.

Більше експортувати і заробити українці не можуть через відсутність інфраструктури для вирощування і зберігання овочевої продукції.

"У нас не багато гравців цього ринку мають постійну стандартну товарну якість, яка є у європейської продукції, де все відсортовано, відкалібровано, високої якості і ціна була конкурентною", - прокоментував DW експерт Міжнародної фінансової корпорації з розвитку овочівництва в Україні Федір Рибалко.

За його словами, українська овочева продукція просто не користуватиметься попитом у Євросоюзі.

На традиційних для України ринках збуту овочів - Росії та Білорусії - нині господарює Туреччина.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua