Рейдерство - головна проблема, що заважає інвестуванню - експерти

Понеділок, 15 листопада 2010, 19:13

Експерти вважають рейдерство однією з головних проблем, що заважають надходженню інвестицій в Україну.

Про це свідчать результати опитування експертів, проведеного Інститутом Горшеніна щодо того, наскільки проблема рейдерства в Україні впливає на інвестиційну привабливість країни, переда УНІАН.

Також опитування стосується дієвих способів боротьби з рейдерством, а також наскільки громадськість і ЗМІ можуть впливати на вирішення таких корпоративних конфліктів як рейдерські атаки.

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик вважає рейдерство однією з головних проблем, що заважають надходженню інвестицій в Україну.

"Випадки рейдерских атак на підприємства, що належать іноземним інвесторам, значно погіршують міжнародну репутацію України", - сказав експерт.

На його думку, рейдерство є показником слабкості правових структур у державі, недосконалого законодавства, високої частки тіньової економіки й слабкої захищеності прав власника.

"Навіть прийнятий у 2008 році закон про акціонерні товариства не зняв цю проблему з порядку денного. Недавня судова реформа також не вирішила питання антирейдерської політики", - вважає Кулик.

Він також назвав ряд способів боротьби з рейдерством.

"Перше - попередження рейдерської атаки, що передбачає ведення якісної, ефективної, а головне - законної діяльності. Адже будь-які сумнівні дії власників бізнесу, з погляду виконання законодавства, дають рейдерам підстави для дії. Друге - це "конкурентна розвідка", аналіз ризиків і погроз бізнесу та профілактика рейдерських атак. Третє - правильна робота зі ЗМІ", - сказав Кулик.

Разом із тим експерт зазначив, що на сьогоднішній день проблема рейдерства в громадській думці не сприймається як "зло".

"Перш за все, це відбувається через низьку активність держави в питанні інформаційної політики щодо негативного впливу рейдерства на економіку", - вважає Кулик.

Віце-президент Центру досліджень корпоративних відносин Вячеслав Бутко основними чинниками, що негативно впливають на інвестиційний клімат України, вважає неякісну законодавчу базу, високий рівень корупції та незацікавленість як влади, так і багатьох представників бізнесу, у встановленні нормального ділового клімату.

"Багато з тих, хто причетний до підприємницької діяльності, ті, хто створює правила й стежить за їх виконанням, зацікавлені в тому, щоб ці правила були максимально складні, максимально нелогічні, а також мали можливість двояко трактуватися", - заявив експерт.

Він вважає, що рейдерство є лише наслідком ігнорування законів представниками влади, судової системи, правоохоронних органів і бізнесу.

На думку Бутка, громадськість і ЗМІ не грають якоїсь суттєвої ролі у вирішенні рейдерських конфліктів.

"Оскільки в Україні добре навчилися маніпулювати громадською думкою, а багато представників влади різних політичних забарвлень добре навчилися її ігнорувати", - сказав Бутко.

Директор Антирейдерського союзу підприємців України Андрій Семидідько навпаки, вважає ЗМІ й громадськість найбільш ефективними способами боротьби з рейдерськими атаками.

"Єдиним шляхом боротьби з рейдерством, який за 5 років нашої діяльності показав свою ефективність, є публічність: залучення громадськості й ЗМІ. Рейдерство - це прояв корупції, а корупційні схеми бояться світла. Коли грамотна команда юристів працює в зв`язці з грамотним інформаційним супроводом, можна досягти бажаних результатів. Інших способів, у нашій країні, на жаль, немає", - сказав Семидідько.

Директор Інституту трансформації суспільства, професор Олег Соскін вважає, що сьогодні рейдерство в Україні виведено на загальнодержавний рівень.

"На даний момент ми маємо не просто приклад рейдерства, а ми маємо рейдерство як інструмент побудови сімейного мафіозного клану, який контролюватиме повністю всю економіку України. Отже сюди іноземний капітал найближчим часом не прийде, для нього такі умови абсолютно неприйнятні", - сказав експерт.

На його думку, боротися з рейдерськими атаками можливо тільки через їх широке висвітлення в ЗМІ.

"Вони бояться гласності, вони бояться витоку через інтернет, через ЗМІ, які вони не контролюють, інформації на верхні ешелони європейських країн і парламентаріїв ПАРЄ, Ради Європи і ОБСЄ. Їхні величезні статки і нерухомість знаходяться в банках Європейського Союзу (ЄС) і на території країн ЄС. Вони бояться, що буде введено заборону для них і членів їхніх сімей на в`їзд до ЄС", - сказав Соскін.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!