Нелюбов уряду до непопулярних рішень призведе до кризи в енергетичній сфері?

Субота, 8 серпня 2009, 14:14

Зволікання уряду з підвищенням тарифів на електроенергію через нелюбов до непопулярних рішень напередодні президентських виборів може призвести до кризи в енергетичній сфері.

Про це заявив президент Енергетичної асоціації України Василь Котко у статті для тижневика "Дзеркало тижня".

За його словами, генеруючі компанії теплових електростанцій України четвертий квартал поспіль працюють зі збитком. Зокрема через свою збитковість генкомпанії ТЕС, як і НАК "Нафтогаз України", перестали бути платниками податку на прибуток, що є одним із чинників дефіциту держбюджету.

Цю проблему, переконаний Котко, могло б вирішити приведення тарифів на електроенергію для населення у відповідність до реальних витрат на її виробництво і транспортування.

"Наразі ліквідація перехресного субсидування шляхом підвищення тарифів для населення, як і ліквідація системи єдиних тарифів через наближення президентських виборів не на часі. Постає логічне запитання: а коли це рішення буде на часі? Адже кожен місяць зволікання - це не тільки сотні мільйонів гривень додаткових незворотних втрат для генеруючих компаній ТЕС. Фактично це гальмування технічного переозброєння в електроенергетиці та водночас втрачені можливості для впровадження проектів енергозбереження", - відзначив експерт.

При цьому він нагадав про так звану енергетичну кризу в американському штаті Каліфорнія, яка сталася 2000 року і наслідком якої були віяльні відключення споживачів через дефіцит електроенергії та злет оптових тарифів на електроенергію до 5-11 доларів за 1 кВт-год.

Ця криза передусім була пов'язана з небажання влади штату підвищувати регульовані роздрібні тарифи на електроенергію у рік президентських виборів попри значне зростання оптових тарифів на неї на конкурентному ринку.

Внаслідок такої політики енергопостачальні компанії мали величезні збитки та втратили спроможність сплачувати генерації за вироблену електроенергію. Останні ж, за зростання попиту на електроенергію, почали скорочувати виробництво, пояснив Котко.

На його думку, з огляду на наближення виборів президента і таку саму нелюбов уряду до непопулярних рішень, ймовірність повторення каліфорнійської енергетичної кризи, тільки у більших масштабах, в Україні досить висока. 

"При цьому можна очікувати, що фінансова бульбашка, яку зараз надувають у вітчизняній електроенергетиці, не протримається й року і лусне значно раніше. Передусім через неможливість залучати дедалі нові й нові кредити. Цілком імовірно, що спроба реалізувати саме цей сценарій призведе до вимушеного підвищення тарифів, причому у розпал президентської кампанії", - прогнозує він.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!