"Нас має бути 52 000 000", або Як я намагалася обзавестися житлом для своєї молодої родини

Середа, 21 вересня 2005, 16:55

Маючи гідну офіційну заробітну плату в стабільній і прибутковій компанії, от уже п'ять місяців я намагаюся купити маленьку квартиру в Києві. Але оскільки ціни на квартири зашкалюють, купити житло я можу тільки в кредит. Ця історія в трьох частинах і драматичному фіналі про те, чому моя мрія взяти кредит і купити квартиру не може здійснитися.

Частина 1. Ціна питання

Донедавна (точніше до вересня), ряд банків надавали кредити під житло без первинного внеску. Для мене це означало, що купити квартиру я зможу без довгих болісних накопичувань. Однак, як з'ясувалося: по-перше, не всі банки кредитують первинний ринок, де ціни принципово нижче, ніж на вторинному.


По-друге, ціна одержання такого кредиту колосально велика, тому що за його оформлення, скажімо $50 тис. умовних одиниць, банку необхідно заплатити суму в межах 9-12 тис. гривень (комісія за обслуговування, 3 види страхування, послуги нотаріуса, послуги ріелтора, якого позичальник навіть не бачить).

По-третє, іпотечні кредити видаються під 11-15 % річних у доларах США, тобто за 15 років банку необхідно повернути 165% вартості квартири. Якщо Ви позичили $50 тис., банку доведеться повернути $132,5 тис. + щомісячна комісія банку (плата за інфляційні ризики навіть за умови одержання валютного кредиту) яка за 15 років у середньому складе $13-18 тис.
Зауважу, на сьогоднішній день банки переглянули ставки й відмовилися від практики видачі кредитів без первинних внесків. Тобто одержання кредиту ще більше ускладнилося.

Частина 2. Тонкощі участі в програмі сприяння молодіжному будівництву

Ви, напевно, звернули увагу на рекламні оголошення про кредити на житло під 3% річних для молодих родин. Суть цієї програми така - частина банків уклали договори з Фондом сприяння молодіжному житловому будівництву (ФСМЖБ) за програмою "Банківський кредит".

Гарні проспекти в офісах банків оповідають про те, що молоді люди можуть оформити іпотечний кредит і при цьому одержати 9% компенсації ФСМЖБ. Банк оформлює звичайний іпотечний кредит (частина 1), видає гроші, документи й папери про те, що даний банк кредитує позичальника під купівлю нерухомості. Позичальник купує квартиру й при цьому платить банку відсотки в повному обсязі, а якщо хоче одержати компенсацію 9%, повинен іти із цим папером до ФСМЖБ.

Написанню заяви про компенсації передує процедура обов'язкової консультації у Фонді. Її потрібно чекати місяць, потім варто написати заяву на компенсацію й знову чекати відповіді від ФСМЖБ. Відповідь, як правило, ФСЖМБ дає негативну. Тобто позичальник змушений платити всі ті ж відсотки в повному обсязі.

Втім, одержати компенсацію все ж таки можна, якщо скористатися неформальною радою службовців банку. Вони рекомендують звернутися в певне агентство по нерухомості. Це агентство дійсно готове допомогти одержати компенсацію від ФСЖМБ.
Але за цю послугу агентство вимагає скромну комісію - 2,5% від вартості квартири. Плюс гарантія, що купити квартиру ми зобов'язуємося тільки в даному агентстві. Це, у свою чергу, передбачає оплату послуг брокерів у розмірі 5% вартості квартири, у той час як ціна на аналогічні послуги, як правило, у два рази нижче. Та й квартири в інших агентствах дешевше. От вам й обіцяні 3%!

Частина 3. Київміськбуд, банк "Аркада" і хитрий "один".

На Харківському масиві столиці будинку ростуть, як гриби. Київміськбуд (КМБ) не встигає розчищати нові майданчики для забудови. Інформацію про споруджувані об'єкти КМБ надає на сторінках спеціалізованих видань по нерухомості, в Інтернеті на сайтах КМБ і банку Аркада.

Я уважно мониторила всі повідомлення про будинки, що здаються. Як тільки з'явився один з будинків, що сподобався мені, у продажу, приїхала до КМБ, щоб забронювати квартиру. У відповідь мені повідомили, що всі квартири з ранку продали: частина квартир купила якась компанія оптом, а частину продали фізичним особам.

Що являє собою ця компанія, пояснювати, напевно, не потрібно. Це або агентство нерухомості, або банк або ще який-небудь спекулянт. Але в КМБ мені заявили: "Нам вигідно продати оптом. А Ви купите іншим разом, незабаром будинки, що вам сподобалися, з'являться в продажу, але продавати їх буде банк Аркада". В Аркаді мені повідомили: "Так, дані будинки незабаром будуть у продажу, можете приїхати в банк, підійти до адміністратора й написати заява на чергу, і після того як будинок з'явиться в продажу, Вам повідомлять".

Наступного дня з ранку приїхавши в банк, я зненацька для себе довідуюся, що "квартири в цьому будинку вже продали. Зранку, як тільки вони з'явилися в продажу, їх відразу викупили". !? Прошу менеджера пояснити, чому ще вчора ввечері мені сказали, що будинок не продається, а сьогодні до 12.00 уже все продали. Так ще й за ціною, що за ніч виросла з 4900 грн. до 5247 грн. за м.кв. Менеджер відмовилася із мною навіть розмовляти!

Зате адміністратор пояснив, що в банк потрібно дзвонити з 9.00 ранку й запитувати про нові об'єкти, після чого "швидко приїхати в банк хапати менеджера за руку й оформити швиденько броню". Бронь діє 2 години, за цей час потрібно "швиденько" знайти 25% вартості квартири й внести цю суму в касу.

Яким чином формується блискавичний попит і відбувається блискавичний розпродаж квартир, стало зрозуміло, коли мені запропонували допомогу присутні в холі "Аркади" приватні брокери. Виявляється, самі працівники банку бронюють собі деякі квартири, а вищевказані брокери обіцяють бажаючим допомогти в купівлі. Ця послуга коштує 5% від вартості житла, з них 2,5% - працівникові КМБ, 2,5% - брокерові. Безпрограшний варіант.

Деякі будинки КМБ цілеспрямовано продає через "Аркаду". І не даремно. Банк множить вартість кв.м. житла, зазначеного в прайсі, ще на коефіцієнт зазначений у стовпчику "примітка" того ж прайсу, що де-факто здорожує квартиру на12-15 тис. грн.

Умови кредитування в Аркаді також далеко не прозорі, оскільки щомісяця "Аркада", застосовуючи коефіцієнт "один" множить на нього залишок суми виданого кредиту, платіжні зобов'язання позичальника ростуть, незважаючи на те, що вартість квартири вже розрахована з урахуванням цього коефіцієнта.

От така сумна історія. Я так і не змогла купити квартиру, незважаючи на свою гідну зарплату й стабільну роботу. А білборди з написом "Нас має бути 52 000 000" у мене викликають роздратування.А де будуть жити ці мільйони?


Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!