Ціна стратегічного партнерства?

Четвер, 17 березня 2005, 15:24
З 15 березня в Україні розгортається скандал, що може змінити життя більшості українських заробітчан за кордоном, і долю найбільшої транснаціональної корпорації. За повідомленнями інформагентств, у результаті антимонопольного розслідування "Вестерн Юніон Файненшнл Інк.", дочка всесвітньо відомої Western Union Inc., що займала до 80% ринку грошових переказів в Україні, може втратити сотні мільйонів доларів.

Відтак, ця справа може перевершити резонанс скандальної оборудки з реекспортом нафти "Транзитойлом".

Поки що це залишається тільки сміливим припущенням, оскільки дотепер монопольні "успіхи" корпорації залишалися непоміченими для керівництва України. Не виключено, що й цього разу спритні американці спробують вийти сухими з води, граючи на амбіціях українських політиків.

Та й навряд чи нове керівництво України, що переживає "медовий місяць" у відносинах з Вашингтоном, піде на конфлікт із найбільшою компанією, чиїми замовниками значаться Білий Дім, Пентагон і Федеральний резервний банк США.

Стратегія поглинання

Стратегія "Вестерн Юніон" по захопленню національних ринків грошових переказів не змінювалася із часу розпаду Радянського Союзу й була відпрацьована в першій половині 1990-их рр. на західних сусідах України, нині членах Євросоюзу Польщі, Словаччині, Угорщині. У пошуках кращої роботи сотні тисяч поляків, словаків та угорців кинулися до Західної Європи.

Аналітики американської корпорації встановили, що, працюючи нелегально, мігранти зацікавлені в "прямих" переказах без банківських рахунків і процедури звичайних транзакцій.

По-друге, тоді ще в колишніх країнах "народної демократії" населення не мало власних банківських рахунків, карткової системи, і тому "прямі" перекази "гастарбайтерів" родичам були безальтернативними.

По-третє, важливу роль грав психологічний момент "миттєвого" переказу "живих" грошей.

Використовуючи "слабкі місця" мігрантів зі Східної Європи, "Вестерн Юніон" на політичному рівні просувала імідж найпередовішої компанії в сфері інформаційних технологій, що вирізняється з-поміж конкурентів високими стандартами якісного обслуговування (так звані "чотири дев'ятки" 99,99% надійності).

Компанія вільно "заходила" до пострадянських країн, оскільки ніхто не переймався аналізом механізму формування тарифів за рахунок монополізації ринку переказів. А факти говорять про те, що "Вестерн Юніон" перетворилася на компанію, що контролює грошові потоки з розвинених країн у країни, що розвиваються.

Так, за даними "Таймс", тільки на переказах мігрантів з Латинської Америки корпорація щорічно одержує близько 4 мільярдів доларів прибутку. Основна грошова маса є заробітком робітників-мігрантів. Після 11 вересня і встановлення жорсткої всесвітньої кампанії по боротьбі з відмиванням грошей і нелегальними каналами грошових переказів, "ВЮ" різко збільшила і без того величезну частку на світовому ринку грошових переказів.

Тактика захисту

Зрозуміло, український ринок переказів у кілька разів менше латиноамериканського, але методи витягування надприбутків залишаються ті ж. Нелегально працюючі українці в Німеччині, Італії, Іспанії, Португалії так само надають перевагу "прямим і миттєвим переказам".

До цього їх штовхають роботодавці, що не бажають сплачувати податки своїй державі і зайвий раз "світитися" у банках; поліція, що влаштовує облави і часто відбирає останній заробіток у нелегалів; зрештою, власна мафія, що стягує данину на кордоні.

Це фактори, які додатково стимулюють монополію "Вестерн Юніон", оскільки саме через них безальтернативні дорогі перекази (12-13% комісійних від суми) сприймаються українцями за кордоном майже як "манна небесна". Розслідування, що провів торік Антимонопольний комітет України, показало, що через систему "Вестерн Юніон" здійснюється більше половини переказів фізичних осіб до України.

Крім того, сама корпорація нав'язувала вітчизняним комерційним банкам високі ставки тарифів за перекази і вимагала відмовитися від роботи з іншими операторами грошових переказів. У результаті, торік обсяг переказів по "Вестерн Юніон" зріс до 2 млн. доларів на день і продовжує рости, а 12-13% комісійних регулярно йдуть за океан у вигляді своєрідного "податку на нелегальну працю" близько 7 мільйонів українських гастарбайтерів.

Цей факт змусив АМК відкрити антимонопольну справу. Глава комітету Костусєв пообіцяв не тільки припинити неправомірні дії "Вестерн Юніон", але й накласти на компанію штрафні санкції. "Наїзд" АМКУ на "Вестерн Юніон" був доволі успішним: вже у вересні були знижені тарифи на переказ грошей з Росії.

Не виключено, що прагматичні американці просто вирішили тоді підіграти політиці сильнішого, проросійського кандидата в президенти Віктора Януковича в обмін на "свободу дій" з тарифами на перекази з Європи. На це побічно вказує й ігнорування "ВЮ" вимог антимонополістів сприяти розслідуванню. Хід президентської кампанії повністю відволік увагу ЗМІ від конфлікту, і він перейшов у стадію "метушні бульдогів під килимом".

Політика тиску

Однак у конфлікті "ВЮ" з Антимонопольним комітетом після обрання президентом Віктора Ющенко з'являється нове політичне підґрунтя. Величезній транснаціональній компанії з філіями у 195 країнах здавалося б нелогічно втрачати сотні мільйонів доларів та імідж прозорої бізнес-організації через непоступливість країни, нове керівництво якої прийшло до влади за підтримкою американського уряду.

Щоб уникнути цього, компанія, напевно, постарається перевести конфлікт із правової площини в політичну. Справа в тому, що "Вестерн Юніон" є багаторічним фаворитом Білого Дому, незалежно від партійної належності президентської адміністрації. І якщо навколо "ВЮ" дійсно розгориться скандал, Держдепартамент, напевно, буде давити на уряд Ющенка.

За неофіційною інформацією американці вже лобіюють скасування розслідування й відновлення колишніх тарифів на перекази з Росії. Швидше за все, корпорація може діяти в першу чергу через прозахідних міністра закордонних справ Бориса Тарасюка і віце-прем'єр-міністра Олега Рибачука.

Саме вони відповідають за безхмарну погоду під час візиту Ющенка до Вашингтона на початку квітня. А "розборки" з "ВЮ" можуть стати каменем спотикання для налагодження стабільних відносин. Ще більш активним учасником кампанії з боку "ВЮ" може бути секретар РНБОУ Петро Порошенко, який останнім часом активно направляє зовнішню політику України.

Так чи інакше, але справа "Вестерн Юніон" має всі шанси вмерти по дорозі з АМКУ до Кабінету міністрів або секретаріату президента.

У іншому випадку, період ідилічних стосунків Ющенка з Вашингтоном швидко закінчиться. США і так важко було вмовити погодитися на виведення українського контингенту з Іраку. У випадку нового великого скандалу, іракська карта нового президента буде остаточно битою, а антиамериканські настрої, підживлювані ПСПУ і "Братством", одержать нові імпульси для росту.

Незважаючи на викладені вище факти, американська підтримка "жовтогарячої революції" в Україні не має призвести до встановлення режиму "бананової республіки", де Вашингтон почне нав'язувати уряду інтереси своїх корпорацій, незважаючи на українське законодавство.

Тим більше, що велика кількість нелегалів грішми підтримували кампанію Ющенка, а потім і життя Майдану. Якщо влада знову проігнорує їхні інтереси, відтік їхніх голосів від нової "партії Ющенка" у березні 2006 року може серйозно підірвати позицію влади.


Петро Бурковський, оглядач журналу "Комп&ньон", координатор програм з досліджень безпеки Школи політичної аналітики при НаУКМА

"Українська правда" готова надати компанії "Вестерн Юніон" можливість для висловлення своєї позиції.


Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!