Чи вийде у Росії імпортозаміщення?

Чи вийде у Росії імпортозаміщення?

Для того, щоб виготовляти імпортні товари у себе, Росії доведеться збудувати модель сучасної світової економіки. Чому це дорого і неефективно?
Понеділок, 11 квітня 2022, 18:23
інвестиційний банкір

Росія постійно говорить про імпортозаміщення, яке може допомогти побороти санкції.

Але проблема в тому, що у сучасному світі імпортозаміщення просто неможливе.

Чому? Тому що світ занадто складний. І занадто розвинений.

Простий приклад. Уявіть, що ви у середньовіччі. І раптом всі знання, які були доступні зникають. Як швидко ви зможете відновити цивілізацію? 

Реклама:

Точно швидше, ніж зараз. Тим більше, що тоді було багато людей, які вміли робити все, що тільки можливо. Або майже все. Світ був простим. Зараз світ складний. 

Уявіть, що раптом зараз падає астероїд і цивілізація зникає. Чи зможете ви самостійно відновити телевізор? Ні, бо занадто багато знать і роботи потрібно для всього.

Чи інший приклад. Сучасна медицина. У вас є спеціалісти, які лікують вухо і горло. А є окремі спеціалісти з хірургії. Чи можете ви лікувати одночасно і горло, і приймати пологи, і робити операцію на мозку? 

Можете, але вийде поганенько. Чи, принаймні, не так добре, як у сучасних лікарнях це вам зроблять профільні спеціалісти. Бо знань так багато, що знати все одній людині просто неможливо.

Чи означає це, що медицина стала гіршою, ніж тоді, коли один лікар міг лікувати все? Ні, навпаки. А уявіть, вам запропонують повернутися до часів, коли саме один лікар лікував усі хвороби. Чи бажали б ви так лікуватись?

Те саме в економіці. У світі існує розподіл виробництва товарів і послуг. Кожна країна, кожен підприємець з кожної країни вбудовує себе у цю загальну світову мережу. 

І це формує дуже складну глобальну економіку. Із фінансовою надбудовою, яка ще більш розгалужена і більш складна. 

Саме тому, що вона така складна, важко навіть порахувати ефект від тотальної ізоляції Росії, ні в кого просто такої моделі не існує. 

Ніхто точно не знає, як і на що може вплинути одна заборона і чим це вилляється в іншому місці. Особливо, враховуючи мобільність капіталу, в тому числі людського капіталу. 

Бо що б там не скиглив російський міністр, а сучасний айтівець просто сяде і переїде в Таїланд. І нічим його не зупиниш. 

Тому "імпортозамістити" просто неможливо. Бо треба в одній країні побудувати копію загальної світової економіки. Дуже складну модель. І дуже різнобарвну. І це було б дуже-дуже дорого.

А головне, дуже часто це просто неефективно. Бо якась деталь виробляється саме в тому місці і саме тими людьми не просто так, а через низку факторів. Досвід, доступ до сировини, клімат, доступні ланцюжки до і після. 

І це робить виробництво саме цієї деталі саме в цьому місці найбільш ефективним. Чи можна це робити деінде? Теоретично можна. Але буде гірша якість і вища ціна. "Місце прокляте" — як з радянськими, а зараз і російськими автомобілями.

Тому імпортозаміщення – це заміщення майбутнього минулим. Звісно, завжди можна ж повернутися у середньовіччя. Там вирощувати капусту і з неї робити щі, якщо це комусь до вподоби.

Опубліковано з дозволу автора

Оригінал допису

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
Реклама: