Право першої ночі: як земельний мораторій стримує розвиток насінництва

Право першої ночі: як земельний мораторій стримує розвиток насінництва

Після відміни мораторію на продаж земель відкриються нові можливості для залучення інвестицій у розширення насіннєвого бізнесу в Україні.
Вівторок, 10 липня 2018, 10:21
виконавча директорка Насіннєвої асоціації України

Сфера насінництва – це напрям в АПК, який активно працює на інновації і де існує висока організаційна культура учасників ринку.

Європейські та американські насіннєві компанії працюють в Україні з самого початку незалежності, вирощують тут якісне насіння та допомагають розвивати рослинництво в цілому.

Коли ми говоримо про відкриття, наприклад, насіннєвого заводу, то разова інвестиція може сягати до $10 млн. Але його відкрити – це одне питання, а ось розширення діяльності компанії, кількості партнерів в Україні, з якими буде працювати завод, це вже інше.

Насіннєва компанія – це не просто компанія, якій потрібна ділянка землі, а й люди, які на неї працюють. Це пошук партнерів, які будуть займатися ділянками гібридизації, відкриття селекційних станцій тощо.

Реклама:

Тобто разова інвестиція в насінництво тягне за собою купу інших інвестицій в суміжних компаніях, впровадження технологій та загальне зростання культури виробництва.

При цьому треба зрозуміти – Україна не єдина держава, яка володіє гарними ресурсами.

Поруч є Румунія, Угорщина, Польща, де так само можна будувати заводи та вирощувати насіння, де схожий на нас клімат, така ж зручна логістика. Але до того там немає проблем з доступом до землі, а для виробників насіння, які мають інвестувати в зрошення та обробку, це дуже важливо.

Насіннєвим компаніям потрібні гарні умови, чітка нормативна визначеність і, що найголовніше, чіткі принципові речі в державному управлінні. У будь-якому питанні є економічний зиск, який прораховується на роки вперед.

Чому ми вирішили приєднатися до Громадської коаліції за скасування мораторію?

Як і для будь-якого бізнесу, який працює в сфері АПК, для насіннєвих компаній земля – це той ресурс, з яким працюють усі. Що потрібно бізнесу для того, щоб він працював далі в Україні не просто через якість земель?

Перш за все – це чіткі умови, стабільність нормативно-правового регулювання.

Мораторій – це не заборона, це лише відкладання якогось рішення до певного часу чи до конкретної обставини, події. Якщо ми як держава протягом такого тривалого часу не можемо визначитися зі своїм аграрним напрямом, це означає що ми взагалі не знаємо, куди йдемо.

Я вважаю, що якщо вже задеклароване бажання робити ринок землі вільним, то рішення має бути прийнятим.

Давайте приступимо до роботи над тим, щоб воно було якісним і, перш за все, своєчасним, бо найкраще рішення – це своєчасне рішення. Ідеальне рішення, навіть якщо воно прийняте вчора, буде не актуальним.

Наразі в Україні немає послідовності, логічності і системності у проведенні земельної реформи. Для Насіннєвої асоціації в Україні, яка не просто тут працює як дистриб’ютор чи імпортер, а учасники якої безпосередньо інвестують у виробництво та вирощування, питання земельної реформи та відміни мораторію є базовим.

У разі відміни мораторію на землю відкриються нові можливості для залучення інвестицій у розширення насіннєвого бізнесу в Україні.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
Реклама: