Олександрійські мільйонери часів Ставицького

Олександрійські мільйонери часів Ставицького

Донецькі користувачі мільярдів "Укртрансгазу" - на заслуженому відпочинку. Державна компанія переводить потоки на нових бізнесменів з олександрійської вотчини міністра енергетики Едуарда Ставицького.
П'ятниця, 20 вересня 2013, 12:46
Юрій Ніколов, "Наші гроші"

Наприкінці серпня "Укртрансгаз" уперше з початку 2013 року провела закупівлю запчастин до газоперекачувальних агрегатів на серйозну суму - 66,86 млн грн.

Нові тендери принесли нову тенденцію. Від "розпилу" було відлучено чотири донецькі "прокладки", які з 2010 року монопольно освоїли 2,5 млрд грн на цих запчастинах. Замість них в схему увійшли "олександрійці".

Анігіляція дискредитованих "прокладок" відбулася одразу після призначення Едуарда Ставицького міністром енергетики у грудні 2012 року. Тодішні тендери "Укртрансгазу" на придбання турбінних запчастин були просто заморожені.

Також одночасно з призначенням Ставицького стали відомі подробиці попередньої схеми. Виявилось, що донецькі фірми були відкриті на підставних осіб.

Тендерні ж мільярди прокачувалися по ланцюжку "транзитних" фірм, які використовувалися у тому числі групою "Металл юніон" донецького бізнесмена Руслана Циплакова - друга молодшого сина президента Віктора Януковича.

Звісно, нема даних про те, що Циплаков був "в долі". Однак нема причин вважати, що друг президентського сина взагалі "не в темі". Бо він цей "Укртрансгаз" і страхує, і кредитує, і навіть допущений до мільярдів материнського "Нафтогазу".

У будь-якому разі всю "непростоту" донецьких "прокладок" підтвердила міліція, яка недавно закрила кримінальне провадження щодо тендерів на запчастини. Мовляв, "злиття" 2,5 млрд грн у якісь ями - не злочин.

Однак це вже історія. Зараз більш цікаві нові фаворити "Укртрансгазу". Ними стали київські фірми "Компанія-гермес", "Промоушн-груп" та "Укрстк". Перші дві наприкінці серпня виграли 66,86 млн грн, а третя створювала їм тендерне алібі, будучи єдиним конкурентом на торгах.

Найбільш чіткі відбитки Ставицького знайшлися довкола "Компанії-гермес", якій дісталися 35,66 млн грн. Цю фірму заснував киянин Павел Клещов у лютому 2013 року, тобто майже відразу після входження Ставицького у курс справ у ПЕК. Точніше, у тій частині, яку йому вдалося відбити у Юрія Бойка.

Довкола Клещова відразу почали виникати привиди міста Олександрія. Це місто Кіровоградської області є знаменним для уродженця Сумщини Едуарда Ставицького. Саме тут він оволодівав менеджерськими навичками до того як стати виконавцем схеми з відчуження "Межигір'я" на користь Віктора Януковича.

Глава Міненерговугілля Едуард Ставицький та його попередник Юрій Бойко. Фото kmu.gov.ua

У 1994-2002 роках він працював менеджером ЗАТ "НВО "Екологічне паливо України", став почесним президентом дитячо-юнацького футбольного клубу "Кристал-аметист" - команди, що змагається в обласній першості.

Ставицький не забуває про рідні пенати і тепер, коли став міністром. Цієї весни пообіцяв знайти інвесторів для Олександрійського буровугільного комплексу і побудувати біля міста електростанцію, що працюватиме на місцевому паливі.

Абсолютно не чужа Олександрії і родина Ставицького. Мати міністра Вікторія Ставицька до кінця 2012 року була секретарем Олександрійської міськради. Однак разом з підвищенням сина її… звільнили за прогули.

Однак повертаємось до опису переможців. Від Клещова до Ставицького виявилося навіть менше класичних "шести рукостискань", які можуть будь-кого з нас познайомити з англійською королевою. Що, в принципі, зрозуміло, оскільки ми шукали шляхи не до Англії, а обмежилися однією Україною.

Коротко схема така: власник києво-олександрійського бізнесу Павло Клещов є партнером олександрійця Юрія Омельченка. Омельченко є партнером олександрійця Ігоря Іваніченка, а Іваніченко є партнером Анатолія та Вікторії Ставицьких - батьків Едуарда Ставицького.

Цей ланцюжок не доводить, що тендерні гроші "Укртрансгазу" дійшли до рук Ставицького. Тим паче, міністр завжди розділяв фінансові інтереси родини і свої.

"Якщо мої родичі і були колись засновниками в даних компаніях, то це не має до мене жодного стосунку", - відхрещувався Едуард Ставицький від ланцюжка власників фірми "Голден деррік", якій очолювана Ставицьким держкомпанія "Надра України" кілька років тому сприяла у становленні на ринку розвідки надр.

Однак і ми всього лиш журналісти, а не слідчі. Наше завдання - досліджувати тенденції не для покарання винних, а для ознайомлення з ними громадян.

Тенденції ж сьогодні такі: зміна керівництва призвела до зміни маршруту грошових потоків. Безумовно, це можна пояснити класичним збігом. Проте, здається, тут більше підходить анекдотичне: "Тут мені карта і пішла".

Пояснення до інфографіки

ПАТ "Укртрансгаз"

Віддало "Компанії-гермес" підряд на постачання запчастин до газоперекачувальних агрегатів на 35,66 млн грн.

Павло Клещов, засновник ТОВ "Компанія-гермес"

В Олександрії заснував ТОВ "Спорт тайм 2012". Разом з олександрійцем Сергієм Пушкаренком - цей бізнесмен у 2010 році знаходився у розшуку податкової міліції за ухиляння від податків в особливо великих розмірах - заснував ТОВ "Фаворит систем". Є директором ТОВ "Сиріус 2012".

Юрій Омельченко, житель Олександрії

Заснував ТОВ "Сиріус 2012". Є співзасновником ТОВ "Рибторг груп". Другим засновником є ТОВ "Будінвестсистем", власником якого є ПАТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Прайвет еквіті".

Ігор Іваніченко, житель Олександрії

Заснував ТОВ "Стандарт-капітал", яке є найбільшим акціонером інвестфонду "Прайвет еквіті". Разом з Омельченком заснували фірми "Інтерпостач" та "Ареф".

Був директором футбольного клубу "Кристал-аметист", почесним президентом якого є Едуард Ставицький, очолював олександрійську фірму "Чарівниця" Вікторії Ставицької.

Є директором нафтогазодобувного-геологорозвідувального ТОВ "Гео-інвест", зареєстрованого на офшори "Темворс лтд" та "Авітем капітал с.а."

Засновник та директор ТОВ "Сиріус 2013", яке є основним акціонером кіровоградського ПАТ "Міжнародна акціонерна авіаційна компанія "Урга".

Анатолій Ставицький, батько Едуарда Ставицького

Очолює наглядову раду авіакомпанії "Урга".

Едуард Ставицький, міністр енергетики та вуглепрому

Контролює роботу "Укртрансгазу".

Оригінал публікації: Олександрійські мільйонери часів Ставицького

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!