Вторинний ринок житла обвалиться

Вторинний ринок житла обвалиться

Представники нечисленного середнього класу та успішні представники капіталістичної дійсності зрозуміють: треба тікати, і чим швидше, тим краще, поки ціна на їхні "чешки" та "хрущівки" не впала "нижче плінтуса".
Четвер, 7 липня 2011, 11:01
Юрій Шпак, економіст

Як видатний винахід людства - автомобіль - змінив природний ландшафт, так запровадження інституту ОСББ глобально вплине на суспільно-економічні реалії України, особливо у містобудуванні.

За роки становлення капіталістичної України процес розшарування суспільства остаточно не завершився і перебуває майже у проміжній стадії.

В будинках радянської забудови поки спостерігається майновий інтернаціонал. Квартири всі отримали безкоштовно від держави, а в одному під'їзді можуть мешкати і злиденні пенсіонери з бюджетниками, і успішні бізнесмени з чиновниками.

Успіхи сусідів в особистому добробуті неважко оцінити за марками авто біля під'їздів, кондиціонерах на стінах, вхідних дверях у помешкання.

Поки будинок на балансі ЖЕКу, ніхто нікому не заважає - всі живуть в паралельних світах, практично не перетинаючись.

Незабаром в під'їзді з'явиться майже гестапівське оголошення: усім мешканцям пропонується зустрітися для створення ОСББ. Якщо бути більш точним, то громадяни отримають індивідуальні письмові повідомлення.

Звичайно, на перші збори з'являться "три каліки" і пара пенсіонерів. Решта буде заповзято розбудовувати капіталістичний лад і не зверне уваги на запрошення.

Але потім, коли всі врешті-решт зустрінуться і спробують прийняти якесь рішення, то виявиться, що між нашими громадянами, які так мирно жили під одним дахом, не просто різні погляди на життя - між ними цивілізаційна та майнова прірва.

Відбудеться засідання на зразок кінострічки "Гараж" геніального Ельдара Рязанова, але в більш брутальній і трагічній формі. Ніяке ОСББ пенсіонерам, безробітним та люмпенізованим громадянам не потрібне.

По-перше, будинки радянської забудови, як правило, не бачили капітальних ремонтів з часу побудови, і брати на себе додаткові витрати ніхто не захоче, а держава самоусунулася від цього питання.

По-друге, ОСББ з боржниками на відміну від ЖЕКу буде судитися з більшим ентузіазмом та ефективністю.

І головне - справа не тільки в коштах, теоретично при ОСББ на квартплаті можна навіть заощадити, а в ментальності і неготовності управляти своєю власністю. Зручніше переплачувати і лаяти ЖЕК, а не нездатність брати життя у свої руки.

Додайте до цього невір'я людей не тільки до держави і чиновників, але й один до одного. Будь-який управбуд, знайти якого теж завдання не з простих, в очах мешканців - потенційний хапуга і корупціонер.

Отже, враховуючи методи, якими наші реформатори впроваджуватимуть ОСББ, перед багатьма мешканцями будинків старої забудови постануть серйозні проблеми виживання в найближчий опалювальний сезон.

Представники нечисленного середнього класу та успішні представники капіталістичної дійсності зрозуміють: треба тікати, і чим швидше, тим краще, поки ціна на їхні "чешки" та "хрущівки" не впала "нижче плінтуса".

Вони, не зволікаючи, продаватимуть квартири та переселятимуться в житло, де мешкають споріднені класи. Ворон ворону око не виклює. Люди, які досягли мінімального добробуту і здатні впливати на своє життя, зможуть з успіхом організувати ОСББ і порозумітися між собою.

Розшарування населення набуде незворотних рис і тільки пришвидшуватиметься. "Хрущівки" і "чешки" втрачатимуть "нормальних" мешканців. Строкатий соціальний склад будинків вирівнюватиметься і набуватиме загального люмпенізованого рівня, що, в свою чергу, пришвидшить деградацію технічного стану житла.

Втрат зазнають не тільки соціально невлаштовані будинки, але й відносно благополучні будинки поруч, які втрачатимуть вартість через невдале сусідство. У США, наприклад, якщо один з будинків стає занедбаним чи покинутим, ринкова вартість сусідніх помешкань швидко падає.

Таким чином, ареали строї забудови у великих містах перетворяться у потенційні гетто. Стрімке здешевлення житла в таких місцях неодмінно приверне увагу нелегальних мігрантів та криміналу.

Звичайно, влада не залишить напризволяще будинки, де мешканці не зможуть домовитися. Будуть створені профільні експлуатаційні компанії, але якість комунальних послуг від цього не покращиться, і бідні мешканці, як свідчить досвід Росії, платитимуть за квадратний метр більше , ніж мешканці елітних помешкань.

Враховуючи демографічні чинники, консервативність і низьку мобільність населення, житлове розшарування не відбуватиметься стрімко, але його вже не спинити.

Завдяки глибокій кризі житлового будівництва та недовірі до забудовників склалася парадоксальна ситуація: новозбудоване житло дешевшає, а вторинне - дорожчає. Сьогодні - пік цін на вторинне житло, далі вони будуть тільки падати.

Можна порадити українцям, які планують придбати помешкання, звертати увагу не тільки на ціну квартири і дитячий садочок поблизу, але й на сусідів, з якими доведеться вирішувати "оесбебешну" проблему.

Решті теж не завадить зайвий раз глянути на своїх сусідів. Саме вони незабаром будуть впливати на ціну вашого житла і умови, в яких ви житимете.

Кампанія із залучення населення до ОСББ в Україні набирає обертів, і незабаром перед кожним мешканцем багатоквартирного будинку постане майже шекспірівське питання: створювати чи не створювати? Однак на відміну від класичного питання це має безальтернативну відповідь: об'єднанню - бути.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.