Солома замість газу

Солома замість газу

Теплотворна здатність соломи злакових культур з оптимальною вологістю удвічі менша, ніж вугілля. Три тонни соломи за теплотворною здатністю заміщують тисячу кубометрів газу.
П'ятниця, 15 липня 2011, 10:33
Олексій Бутенко, голова ради директорів компанії "Східна інвестиційна група"

Перед Україною стоїть завдання диверсифікації використання енергоносіїв, що продиктовано необхідністю скорочення споживання газу. Невпинний ріст ціни на нього орієнтує державу на використання альтернативних видів палива.

Останнім часом з'явилася інформація про доцільність формування ціни на газ з використанням "вугільної" формули. Україна вважається країною із стабільною вугледобувною галуззю. За оцінками, запаси кам'яного вугілля в Україні становлять 34 мільярди тонн, а щороку його видобувається 70 мільйонів тонн.

Також на найвищому рівні звучали рекомендації перевести газові котельні на вугільні. Можливо, в цьому є сенс, бо енергетична цінність 1 тисячі кубометрів газу рівна 1,5 тонни вугілля, а це - 150 доларів, а не 400-500 доларів, які обіцяє Росія.

Однак слід пам'ятати, що вугілля не належить до відновлюваних джерел енергії. Чому ж не глянути на те, що лежить "під ногами"? Україна має величезний потенціал біомаси, доступний для енергетичного використання, основними складовими якого є відходи сільського господарства.

За експертними оцінками, теоретичний потенціал біомаси в Україні становить 50 мільйонів тонн умовного палива, технічно досяжний - 36 мільйонів тонн умовного палива, при тому що річне споживання первинних енергетичних ресурсів в країні сягає 300 мільйонів тонн умовного палива.

Серед сільськогосподарських відходів найбільший економічний потенціал має солома зернових культур - 5 мільйонів тонн умовного палива. Потім йдуть відходи виробництва кукурудзи на зерно - 4 мільйони тонн умовного палива. На третьому місці - відходи виробництва соняшника - 3 мільйони тонн умовного палива.

Теплотворна здатність соломи злакових культур з оптимальною вологістю удвічі менша, ніж вугілля. Три тонни соломи за своєю теплотворною здатністю заміщують тисячу кубометрів природного газу.

Україна щорічно виробляє 50 мільйонів тонн зернових. Це означає, що солома як побічний продукт виробляється у тих же обсягах. Надлишок соломи зазвичай спалюється. Тимчасом аграрії не мають грошей на зарплату чи купівлю трактора, а місцеві бюджети віддають гроші громади за вугілля або російський газ.

За статистичними даними, споживання палива в усіх котельнях, розташованих в сільській місцевості, становить 2,9 мільйона тонн умовного палива на рік. Наведені дані свідчать, що соломи достатньо для забезпечення нею усіх сільських котелень.

Світ заміщує традиційні енергоресурси альтернативними. Ефективно використовує відходи рослинництва Данія. Врожай соломи там становить 5 мільйонів тонн, з яких 850 тисяч тонн або 14% використовується на енергетичні потреби. Україна з великими врожаями використовує лише 4 тисячі тонн!

В Україні біоенергетика не розвивалася, оскільки не було чіткої державної політики. І тільки тепер, в умовах газової кризи і важких переговорів з Росією можна очікувати нових проектів з використання відновлюваних джерел енергії.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.
Підпишіться на наші повідомлення!