СПЕЦПРОЄКТ

Зелені інвестиції - заради знань

Про проєкт:

Модернізація інфраструктури українських університетів – це інвестиції в освіту, розвиток та інновації цілої країни. За підтримки Європейського Союзу та його банку, Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Міністерство освіти і науки України працює в напрямі поліпшення інфраструктури закладів вищої освіти в межах проєкту "Вища освіта України"*.

"Зелені інвестиції" — це медіа ініціатива, що розповідає про проєкт "Вища освіта України", і пояснює, чому фінансування термомодернізації українських університетів є важливою.

Інвестиції в енергоефективність вишів допоможуть суттєво знизити витрати на опалення та електроенергію, забезпечити комфортні умови для роботи викладачів, навчання та проживання студентів і спрямувати заощаджені кошти на розвиток матеріально-технічної та дослідницької бази університетів-учасників проєкту. Окрім того, енергоефективні, екологічно відповідальні та стійкі до змін клімату університети сприятимуть переходу до зеленої економіки та сталого відновлення і розвитку місцевих громад і країни загалом.

*Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), банк Європейського Союзу, надав Україні 120 млн євро для комплексної термомодернізації українських університетів у межах проєкту "Вища освіта України". У 2022 році 50 млн було перенаправлено для надання невідкладної допомоги Україні в умовах війни. Решта коштів спрямована на підтримку 13-ти вишів. Проєкт також співфінансується Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) на суму 12 млн євро, які підтримають підвищення енергоефективності ще 3-х вишів. Загалом  завдяки цьому проєкту енергоефективної модернізації зазнають 16 університетів по всій Україні.

Проєкт також підтримується грантом на суму 10 млн євро від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). 3.15 млн євро технічної допомоги надала Європейська комісія в межах Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP). Ці кошти було спрямовано на координацію проєкту на центральному та регіональному рівнях, проведення енергоаудитів, надання допомоги в організації проведення закупівель і консультативну підтримку університетам під час розроблення проєктно-кошторисної документації, будівельних робіт тощо.

Загалом проєкт "Вища освіта України" дасть змогу модернізувати 71 будівлю (навчальні корпуси, допоміжні споруди, гуртожитки). Комфортні умови викладання, навчання й роботи оцінять понад 230 тисяч студентів, викладачів і співробітників українських університетів. Щороку заклади вищої освіти скорочуватимуть викиди парникових газів на понад 13,500 тонн, а також інші операційні витрати, ефективніше керуватимуть університетськими будівлями й заощаджувати до 40% енергії, а це понад 5 млн євро бюджетних коштів.

Воєнні будні українських вишів: навчання, студентство, термомодернізація

Полтавська політехніка та ще 15 університетів по всій країні успішно втілюють проєкт "Вища освіта України". Передбачається енергоефективна модернізація, зокрема утеплення, заміна вікон, встановлення індивідуальних теплих вузлів, модернізація системи гарячого водопостачання.

Енергоефективність і термомодернізація як вектор трансформації вишів

Освітні заклади не лише повинні забезпечувати якісну освіту, але й створювати середовище, до якого студенти прагнуть повертатися та в якому їм комфортно навчатися.

"Термомодернізація українських вишів — на часі" — заступник Міністра освіти і науки Вітренко

Попри війну та її наслідки, Україна і далі рухається до європейського майбутнього, а вітчизняні виші відіграють у цьому процесі важливу роль. Аби покращити їхню роботу, Міністерство освіти і науки України (МОН) за підтримки Європейського Союзу втілює проєкт "Вища освіта України".

Підтримка ЄС у модернізації освітньої інфраструктури: інтервʼю з віцепрезиденткою ЄІБ Терезою Червінською

Навіть в умовах війни в Україні знаходять можливості втілювати важливі інфраструктурні ініціативи у сфері освіти. Серед них — проєкт "Вища освіта України", який, зокрема, фінансує Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Проєкт спрямовано на комплексну термомодернізацію українських університетів. Це принесе значні переваги не тільки студентам та викладачам, але й загалом державі.

Операція "Термомодернізація": 150 університетських будівель оновлять завдяки європейському кредиту

Бюджетні та житлові будівлі в Україні споживають близько 40% усієї енергії – десь стільки ж, як уся промисловість. Це величезні обсяги, які будуть дедалі обтяжливішими для споживачів та держави.