За мотивами виступу Зеленського. Наскільки великими є борги України?

За мотивами виступу Зеленського. Наскільки великими є борги України?

Вівторок, 13 вересня 2016, 15:00 -
Виступ Зеленського дійсно далекий від правди, але і тези про те, що державний борг України зменшується, так само маніпулятивні.

Тема квартири народного депутата Сергія Лещенка, схоже, відійшла на другий план.

Більш активно в останні дні згадується український комік Володимир Зеленський, який у Юрмалі виступив зі стенд-апом, де жартував про обтяжливі державні борги України.

Виступ викликав обурення у користувачів соціальних мереж, і не лише в них. Провладні пропагандисти теж вирішили підлити "масла у вогонь" і виставити його необізнаним.

Виступ Зеленського дійсно далекий від правди, але і тези про те, що державний борг України зменшується, так само маніпулятивні. 

Що сталося?

Ще в липні студія "Квартал 95" виступила на фестивалі в Юрмалі із своїм проектом музики та сміху "Made in Ukraina".

Під час виступу в одній із своїх пародії на президента Порошенка Володимир Зеленський порівняв Україну з актрисою порнофільмів. "Україна, як актриса у німецькому фільмі для дорослих. Готова прийняти у будь-якій кількості з будь-якого боку", – саме цей жарт і викликав обурення у користувачів соцмереж уже зараз.

Пізніше комік написав на своїй сторінці в Facebook: "Жарт, яка викликала бурхливе обговорення, не має двох, трьох смислів. Суть цієї репризи проста: достатньо брати кредити, за які відповідати нашим дітям, онукам і тим, хто буде жити після нас, і нести відповідальність за всі ті гидкі справи, які творимо ми.

"Ми – гордий народ, не жебраки. От і все. Більше тут немає інших смислів. Це жарт про вчинки наших вершителів, нашої влади, не про людей і не про нашу країну", – пояснив Зеленський.

Чи справді у України зменшується борг?

Основною "артилерією" противників виступу Зеленського стала інфографіка, яка була взята з офіційного сайту Національного банку України.

Вона дійсно показує, що в України зменшується валовий зовнішній борг. За останні роки валовий борг України зменшився більш, ніж на 20 млрд доларів. Але це свідома маніпуляція, оскільки основна проблема України це державний борг, а не валовий.

Валовий зовнішній борг країни включає всі види заборгованості резидентів України перед нерезидентами. Простими словами, це не тільки борги держави, а борги всіх суб'єктів господарювання.

Чому валовий зовнішній борг зменшується?

Основних причин тут декілька. Материнські структури банків-нерезидентів протягом останніх років були змушені докапіталізувати свої дочірні структури в Україні. Часто вони не заводили в Україну "живі гроші", а просто конвертували свої кредити, які раніше були надані українським дочкам, в їх капітал. У статистиці таким чином борги перетворились на інвестиції.

Також зменшення валового боргу може свідчити про відтік інвестицій. Але у багатьох випадках це можуть бути несправжні інвестиції, а раніше виведені з України кошти і заведені заново через інші юрисдикції, наприклад через облюбований нашими олігархами Кіпр.

Взагалі зменшення валового державного боргу не дуже хороший знак, оскільки це часто простий відтік капіталу з країни, що посилює тиск на валютний ринок.

Також у валовий державний борг України входить зовнішній державний та гарантований державою борг, зменшення якого було б більш гарною новиною для України.

Так що з державним боргом?

Напевно, для розгону теми у соцмережах про те що державний борг зменшується, краще було б використовувати дані Міністерства фінансів, які свідчать про те, що державний та гарантований державою борг дійсно зменшується.

У 2013 році він становив 73,1 млрд дол, у 2014 році – 69,8 млрд дол, а за підсумками 2015 року – 65,3 млрд дол. 

Перемога?

Нажаль, ні. Це теж свого роду маніпуляція. У 2013 році борг України, номінований в гривні (внутрішній борг), становив 29,4 млрд дол. А в кінці 2015 року – 19,5, млрд дол. Тобто, він зменшився у статистиці на 10 млрд доларів, але насправді державний борг України у гривні збільшився на сотні мільярдів.

На початку 2014 року, в обігу було всього 252 млрд грн ОВДП. Зараз в обігу ОВДП на 553 млрд. Тобто, уряди Яценюка та Гройсмана запозичили (надрукували) ОВДП на сумму в 300 млрд грн.

Для порівняння: уряд Азарова з початку 2010 року до 2014 позичив на внутрішньому ринку майже удвічі менше - 165 млрд грн.

Отже, статистичний ефект девальвації дозволяє маніпулювати цифрами.

Крім цього, борг у іноземній валюті (зовнішній борг) за період 2013-2016 років також збільшився на 2,2 млрд доларів – з 43,8 млрд до 46 млрд.

Чому стосується кожного українця?

За даними проекту "Ціна держави", у 2013 році кожен українець був винен 12 873 грн. Зараз у 2016 році кожен українець винен вже 38 853 грн. А от у 2004 році на кожного українця взагалі приходилось всього 1793 грн державного боргу.

Простими словами: ці гроші сплачують українці зі своїх прямих та непрямих податків. Лише проценти за цим боргом – це третя стаття ваших видатків у рахунку від держави. Відрахування на обслуговування державного боргу поступалися лише пенсіям та освіті.

Загальні виплати, які мають бути здійснені у 2016 році перевищують 234 млрд грн. Для порівняння, загальний оборонний бюджет України удвічі менший. З цих 234 млрд грн більше 100 млрд гривень – це відсотки з обслуговування.

Як ми тягнемо такий тягар?

З цих всіх виплат майже 80% у 2016 році – це виплати за внутрішнім боргом, більшу частину якого ми винні самі собі. Виплати за зовнішнім боргом були перенесені реструктуризацією комерційного державного боргу, якою займалась екс-міністр фінансів Наталія Яресько.

Внутрішні борги у переважній більшості викуплені Національним банком. Тобто, Мінфін друкував неринкові ОВДП, які ніхто не купував окрім НБУ. Простими словами: це була емісія.

Зараз НБУ тримає у своєму портфелі більшу частину внутрішнього боргу – 370 з 555 млрд грн.  Мінфін платить за борг відсотки НБУ, а центробанк потім їх повертає назад до бюджету у вигляді прибутку.

Загалом, за зовнішніми запозиченнями цього року Україна виплатить приблизно 50 млрд грн. Але у разі, якщо транш від МВФ таки буде виділено, то позичити ми зможемо більше.

Загалом 34% загального державного боргу – це внутрішні запозичення. А от зовнішні нагадають про себе через декілька років. 

Що буде, коли доведеться сплачувати зовнішній борг?

Взагалі проблемність державного боргу прийнято оцінювати за Маастрихтським договором. Так, він не має перевищувати 60% від ВВП.

Зараз Україна знаходиться у програмі з МВФ. Якщо вона її виконає, то до 2020 року співвідношення державного боргу до ВВП прогнозується не вище, ніж 71% від ВВП. Більше того, з цих 71% значну частину Мінфін буде винен НБУ.

Якщо державний борг не зменшиться до 71% від ВВП…

Цей показник теж можна вважати дещо формальним. В Італії наприклад, рівень державного боргу до ВВП перевищує 130%. Проте маючи сильну економіку, країна може здійснювати нові запозичення щоб покривати старі. 

Реклама:
powered by lun.ua
Авторизуйтесь щоб писати коментарі
Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит. У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення
IP: 31.148.253.---Dani Njasha19.09.2016 14:58
Загалом схема така, взяти кредит, розпиляти, вивести в офшор. В Україні залишити копійки на підтримку існуючої схеми. Коли схема накриється, втекти закордон і попивати сочок на одній із вілл у греції, мальдивах, іспанії. І нехай там скільки хочеш справ відкривають, повертатися вони не збираються, а гроші віддавати потрібно. Кого нагнуть раком? Народ.
IP: 95.132.247.---Микола Загородній17.09.2016 19:44
Влучно висловив позицію Тарас Березовець щодо 95-го кварталу назвавши "дебільним гумором", а виконавців "шаромижниками". Не визиває сумніву, що ці покидьки паплюжили керівництво держави,Україну, назвавши її повією в якої просить у Державного агенства України з питань кіно 50 мільйонів на виробництво двох фільмів.Громадськість і патріоти не можуть цього допустити і постійно моніторити керівництво Держагенства.При цьому замовлені їхні фільми будуть російською мовою, оськільки виконавці за своїми розумовими можливостями нездатні опанувати українську мову.Таке трактування щодо боргу ознака некомпетентності і дебілізму. В сучасному світі немає жодної країни, яка б не мала зовнішнього боргу :США має декілька сот мільярдів,більшісті країн борг перевищує 100% Чому? темпи витрат на вирішення суспільних потреб перевищують можливості економіки для росту ВВП Пан Пилип теж має це знати.Бюдетним кодексом установлений допустимий відсоток боргу до ВВП в Україні
IP: 91.207.66.---Yaroslav Minenko16.09.2016 13:06
Для мене цікава пояснююча стаття, дякую Авторам.
IP: 213.133.178.---Irina Chaprack15.09.2016 10:21
Секрету тут ніякого немає...все це маніпуляція, нас вводять в оману вже давно, і ми, точніше більшість із нас, на ці штуки хапаються. Якщо копнути глибше, то крім цієї маніпуляція із валютою боргу, ще є така штука що зараз ми платимо тільки проценти, а тіла боргу ми іще не платимо. І треба шукати коли припадає основна сплата по цих всіх боргах. за старі борги я знаю, що пік основних платежів припадає на 2017-2018 роки.
IP: 94.232.211.---Pidchybii Leonid15.09.2016 09:07
nob1:
СтОит обращать внимание на этого клоуна?
Написати коментар...Що до мене...
ні, а все ж коли жовтий українець близькосхідного походження збиткується над білим - це якось не політкоректно й не кошерно...
Усі коментарі