Криза очима Банкової. Секретні матеріали

Криза очима Банкової. Секретні матеріали

Понеділок, 15 грудня 2008, 15:53 -
До редакції потрапила презентація Віктора Ющенка для фракції "НУНС". Твердження, що економіка України дійсно постраждала від кризи, не є вигадкою політиків. Економіка найближчим часом переживатиме ще глибшу рецесію, ніж та, до якої українців готували в уряді.

До редакції "Економічної правди" потрапила презентація Віктора Ющенка, яку він демонстрував фракції "НУНС"  під час засідання в четвер, 11 грудня.

Твердження, що економіка України дійсно постраждала від кризи, не є вигадкою політиків.

За даними економістів секретаріату, економіка найближчим часом переживатиме ще глибшу рецесію, ніж та, до якої нас готували в уряді.

Спершу голова держави навів цифри, які вже не перший день в усіх на вустах.

За даними президента, в серпні почалося стрімке падіння реального валового продукту (ВВП) країни. У вересні сукупне виробництво впало з 10,9% (серпень до серпня 2007) до 5,5% (до вересня 2007). У жовтні, вперше з 2000 року, Державний комітет статистики зафіксував падіння ВВП до відповідного місяця минулого року - на 2,1%.

Для порівняння, у жовтні найгіршого за останні часи 2005 року він зріс на 2,2%. У 2006 та 2007 роках показники були 9% та 7%. 

 


Більше за всіх постраждала промисловість. Вона перейшла "у мінус" ще в серпні: падіння склало 0,5%. Вже у вересні воно склало 4,5%, а у жовтні обвалилося до -19,8%. Саме тому промисловість першою заявила про великі звільнення та перегляд доходів робітників.

Як саме почуваються себе найбільші підприємства країни, читайте у серії матеріалів "Економічної правди" "Олігархи під час кризи".

 

Неважко здогадатися, що падіння продовжиться й далі. У першому кварталі, за прогнозами президента, падіння реального ВВП складе від 7% до 10%. Звісно, у грошовому вираженні ВВП може навіть не впасти, а зрости: за рахунок інфляції. Але це не втішає. Ціни зростають, а фізично продукції та послуг вже виробляється набагато менше.

І такі прогнози, на жаль, виглядають більш реалістичними, ніж оголошені урядом -2% в річному вимірі.

 

 

Також, за оцінками економістів президента, план по доходах загального фонду державного бюджету за підсумками року буде таки перевиконано. Незважаючи на недовиконання майже на 7 мільярдів гривень, за підсумками року бюджет буде перевиконано на 10,68 мільярдів гривень за рахунок надходжень за перші 10 місяців.

За оцінками Віктора Ющенка, в листопаді "недобір" склав 2,1 мільярда гривень, а в грудні досягне 4,9 млрд. грн. Ще якийсь мінус, напевно, буде за доходами спеціального фонду бюджету.

Різко впали доходи, які приносила митниця. Звісно, вона вже на 11,3% перевиконала річний план збору грошей за перші місяці цього року, коли населення активно купувало автомобілі та імпортні товари, а в Україну завозилися газ та нафтопродукти. Але це було дуже нездорове явище: держава не може жити за рахунок митниці.

Сьогодні безглуздий "перекіс" зник, але він не перекривається доходами, що збирають податківці. 8,6% склало недовиконання плану збору податків станом на 8 грудня. Зменшився імпорт, зовнішні ціни та оберти економіки країни, впали збори ПДВ. Про податок на прибуток підприємств у найближчі два роки можна буде взагалі забути.

Отже, яким би оптимістичним не був бюджет на 2009 рік, його з високою вірогідністю доведеться секвеструвати - скорочувати.

 

Ющенко прогнозує зростання дефіциту бюджету за підсумками 2008 року на рівні 29,4 мільярдів гривень, замість планових 17,9 мільярдів, за рахунок "дірки", що виникла у державному пенсійному фонді.

Багато хто недоотримає бюджетні асигнування вже цього року. Станом на кінець листопада мінусове сальдо держбюджету склало 17,9 млрд. грн. Фінансувати цей дефіцит бюджету немає чим: Нацбанк не може без кінця купувати облігації Мінфіну. А приватизації цього року нема, як її може не бути й наступного. Отже, єдиним шляхом вирівнювання доходів та видатків є секвестр бюджету вже цього року.

Є ще один стимул не витрачати гроші з бюджету: вони знадобляться на закриття „дірок" у Пенсійному фонді. На кінець листопада „мінус" там склав 15,8 млрд. грн. Але частину грошей Пенсійний вже отримує від держави, і реальний „мінус" складає 29,4 мільярди. Ця дірка 2009 року навряд чи зменшиться.

Але, за інформацією "Економічної правди", зараз відбувається якраз протилежне. Робиться все, аби видати якомога більше грошей з бюджету. Зокрема, різко спрощена процедура державних закупівель - дозволяється не проводити тендер.

 

Крім державного, суттєво від кризи постраждали місцеві бюджети. І якщо раніше кількість невиконаних бюджетів у середньому не набагато перевищувала 50, то за підсумками грудня кількість невиконаних місцевих бюджетів може вирости до 598 з 691, або 85,1%.

 

На початку 2009 року в Секретаріаті прогнозують ще більш розбалансований бюджет. Тільки захищені статті витрат в першому кварталі складають 41,7 мільярдів доларів, тоді як рівень доходів прогнозується на рівні 36,2 мільярдів. Тобто, навіть без урахування незахищених статей бюджету, його дефіцит не буде менше 21 мільярда гривень.

Отже, є велика проблема подвійного дефіциту. І це якщо гроші будуть витрачатися лише на захищені статті - умовно кажучи, на "соціалку". Ні про яку допомогу економіці навіть не йде мова.

 

Загальний дефіцит коштів державних фінансів 2009 року прогнозується на рівні не менше 82,5 мільярдів гривень. За новим курсом долара, це трохи більше 10 мільярдів доларів: тобто для покриття буде достатньо лише двох третин кредиту МВФ.

Звідки фінансувати ці діри? Є лише три джерела. Перше - приватизація. І це дуже "тонке" питання, тому що всі інвестори будуть розуміти, що в Україні бракує грошей. У таких умовах ніхто не заплатить високу ціну на ті ж Одеський припортовий чи "Укртелеком".

Отже, взагалі краще не продавати нічого. Друге джерело - запозичення. Але зовнішні ніхто більше, ніж вже дали, не дасть. А внутрішні теж ніхто не стане давати, тому що у банків, які купують ОВДП, банально немає грошей.

Отже, залишається третє джерело - емісія НБУ. Так, воно заборонене законодавством, але існує легка схема обходу заборони.

Якщо бути відвертими до кінця, і ці три джерела не задіяти, то залишиться одне: затягти паски і протягом року зовсім не підтримувати з бюджету нікого, крім населення. Але це неможливо, бо чиновники хочуть не лише вкрасти, але й банально профінансувати купівлю світла, тепла, води, а також працю людей. Отже, треба шукати гроші.

 

Робота економістів президента торкнулася також і девальвації національної валюти. Тут гривня - серед світових лідерів. За цим показником Україна випередила навіть більш "кризові" країни, такі як Чілі та Індонезія.

 


Ні про яке зміцнення курсу гривні в таких умовах не може бути й мови. Президент прогнозує: щомісяця резерви Нацбанку будуть зменшуватися на очах. За 2009 рік, за сценарієм голови держави, резерви можуть зникнути як такі.

За умови, якщо всі заплановані боргові зобов'язання будуть повернені. А саме, 16,8 мільярдів доларів боргів банків, 3,1 мільярд держави та 9,8 мільярдів підприємств та фізичних осіб.

Найнегативніший сценарій припускає, що на кінець 2008 року резерви втримаються вище риски, яку затвердили за меморандумом з МВФ: залишиться близько 30 мільярдів доларів. А ось на кінець грудня 2009 року резерви без врахування кредиту Фонду складуть майже "мінус" 17 мільярдів доларів. Причому, власна валюта НБУ закінчиться в липні. Далі втриматись на нулі допоможе лише кредит МВФ саме на 16,8 мільярдів. Ось звідки взялася ця цифра.

Це є похованням мрій про витрачання грошей МВФ на фінансування дефіциту державного бюджету. Але також це є похованням байок Нацбанку про зміцнення гривні. За класикою економіки, ще навесні НБУ повинен буде здійснити стрімку девальвацію вітчизняної валюти. Це неминуче викличе дефолти за зовнішніми зобов'язаннями, а також збанкрутіння багатьох банків та підприємств. Але такою буде ціна збереження резервів та подальшої цінової стабільності в країні.

 


Звісно, це все станеться за найгіршим сценарієм: коли всі кинуться повертати борги. Але він є реальним, судячи зі слайдів президента. Звичайно, держава та бізнес будуть намагатися реструктурувати борги, щоб скоротити відтік валюти. Це буде означати масові дефолти українських компаній та банків.

Але безумовно, абсолютно всі цього зробити не зможуть. Отже, зменшення резервів НБУ таки відбудеться, і досить велике. А це означає підвищений попит на долар протягом всього року. У таких умовах курс не зміцниться.

За песимістичним сценарієм, 2009 року на Україну чекають величезні дефіцити державного бюджету та Пенсійного фонду. Також дуже ймовірно, що Національний банк цілком витратить свої валютні резерви та запозичені у МВФ гроші, а гривня дуже сильно девальвує.

Цей сценарій є не фантастичним, а дуже реальним. Уряд та парламент поки не зробили вирішальних кроків для вирішення головних проблем в економіці, та не назвали джерела наповнення бюджету грошима.

Отже, у 2009 рік Україна входить у стані невизначеності та з перспективою тотального краху. Звичайно, реальність буде дещо м'якшою, але наскільки саме - зараз важко сказати.

Реклама:
powered by lun.ua