Нацбанк пояснює зростання інфляції подорожчанням харчів

Четвер, 18 березня 2010, 10:07

В основному зростання індексу споживчих цін (ІСЦ) обумовлено значно більшим подорожчанням продуктів харчування, ніж зазвичай, і визначається сезонністю.

Про це ідеться в аналітичній записці "Аналіз інфляції", розміщеній на веб-сайті НБУ.

Нацбанк зазначає, що недовготривалий шок із боку пропозиції (за окремими групами продовольчих товарів) призвів до високої споживчої інфляції другий місяць поспіль (1,9% у лютому і 3,8% з початку року).

Річна інфляція зросла до 11,5%, порівняно з 11,1% у січні.

Реклама:

Вагома частина місячної інфляції була сформована зростанням цін на сирі продукти (1,1 п.п.), в основному овочі, відзначається у повідомленні.

За даними НБУ, зростання цін на інші продовольчі товари, процес визначення цін яких у значній мірі регулюється адміністративно (зокрема цукор - 17,8% за місяць), визначив значний вплив адміністративної складової на місячну зміну ІСЦ - 0,3 п.п.

В цілому, зростання небазової інфляції, яка включає вищезгадані компоненти, в лютому склало 3,5% (внесок у зростання ІСЦ за місяць - 1,4 п.п.), і 6,8% з початку року.

Низька волатильність обмінного курсу гривні, забезпечена в першу чергу завдяки діям НБУ, помірно знижувала інфляційні очікування й сприяла зменшенню імпортованої інфляції.

Разом із нижчим, ніж рівноважне значення, сукупним попитом, ці чинники стримували зростання базового ІСЦ (0,8% за місяць - 0,5 п.п. внесок в ІСЦ).

У річному вимірі базова інфляція продовжувала знижуватися (з 12,6% у січні до 10,5% в лютому), що відображає стримуючий характер монетарної політики по відношенню до інфляції.

НБУ зазначає, що, враховуючи обмежуючий вплив фіскальної і монетарної політики на інфляцію, а також на все ще низьку споживчу активність, вірогідність зростання інфляційного тиску з боку попиту є низькою.

"При цьому залишається достатньо значною невизначеність щодо параметрів нового бюджету, що може суттєво впливати на подальшу динаміку інфляції", - йдеться в аналітичній записці НБУ.

Ціни на продукцію вітчизняного виробництва в результаті певного відновлення світового попиту продовжували зростати - індекс цін виробників зріс на 1,9% за місяць і 16,4% у річному вимірі.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама: