"Економічна правда" запрошує на конференцію "Відбудова України: чому не слід відкладати до перемоги"

Половина українців зберігає готівку в "панчохах"

Понеділок, 26 липня 2010, 10:40

Більшість жителів України, як і раніше віддають перевагу найпростішим і примітивним способам накопичення і заощадження коштів і майже повністю ігнорують сучасні інструменти інвестування.

Такий висновок можна зробити з результатів дослідження, проведеного компанією Gfk Ukraine на замовлення проекту USAID "Розвиток ринків капіталу", пише видання "Дело".

Соціологи з'ясували: в Україні 53% населення зберігає вільні готівкові гроші вдома - в "панчохах" або під матрацом.

Трохи скрашує ситуацію те, що 42% припадає на гривню і лише 11% на іноземні валюти.

Реклама:

За даними дослідження, на банківських картках і поточних рахунках у банках тримають свої кошти 12% опитаних, і тільки 7% населення вибирають банківський депозит.

Опитування показало, що 3% наших співвітчизників вкладають гроші в покупку землі, ще 2% інвестують у нерухомість.

А ось довгострокові фінансові інструменти, такі, наприклад, як накопичувальне страхування, недержавні пенсійні та інвестфонди, банківські цінні метали та депозити в цінних металах, жителів України сьогодні практично не цікавлять.

Більше того, люди не планують користуватися цими інструментами накопичення в найближчому майбутньому.

Рівень поінформованості населення про існування цих інструментів також залишає бажати кращого.

Приміром, якщо про те, що гроші можна накопичувати на депозитах у банках, знають 74% опитаних, то про можливості заробити за допомогою інвестфондів - всього 18% людей, про накопичення за допомогою недержавних пенсійних фондів - 20%.

Окрім того, банкірів повинна турбувати та обставина, що тільки 8% з усіх респондентів планують скористатися депозитними програмами банків.

"В Україні ще до кінця не сформувалася банківська культура. До того ж більшості людей зараз просто не вистачає коштів для накопичення. Але навіть якщо якась копійка з'явилася, то багато хто боїться йти в банк", - пояснює заступник голови правління Промінвестбанку Владислав Кравець.

Однак банкір вважає, що альтернативи банківським вкладам в Україні немає, тому поступово люди понесуть гроші на депозити.

Гіршою є ситуація з інвестуванням в банківські метали і депозити в дорогоцінних металах.

Тільки 1% опитаних користуються цими інструментами, і збільшення числа прихильників цього способу не передбачається.

"В цій ситуації важко пояснити: для того щоб купити золотий злиток, його не потрібно забирати собі додому. Люди не розуміють, як можна тримати дорогоцінні метали на депозитах, більше того, багато хто не знає, яким чином виходити з цієї інвестиції, щоб не втратити вкладені кошти", - говорить Кравець.

Але якщо у банкірів є надія на час, то у небанківського фінансового сектора навіть такої надії немає.

Так, в недержавних пенсійних і інвестиційних фондах, а також у кредитних спілках сьогодні тримають свої гроші 0,2%.

Трохи краща ситуація з накопичувальним страхуванням - 1%.

При цьому зберігати гроші на рахунках кредитних спілок, вкладати їх в інвестфонди та облігації держави опитані і зовсім не планують.

Більш того, як з'ясувалося, співгромадяни охочіше позичаюьб своїм знайомим під відсотки, ніж накопичують кошти в НПФ і страхових компаніях по 1%.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама:
Підпишіться на наші повідомлення!