25 лет схем и потерь. Что нам принес мораторий на продажу земли

25 лет схем и потерь. Что нам принес мораторий на продажу земли

Среда, 13 июля 2016, 08:30 -
Центр социально-экономических исследований "CASE-Украина" собрал в одной инфографике интересные факты о моратории, которые стоит знать и демонстрировать всем, кто прислушивается к популистским лозунгам политиков.(Укр.)

Мораторій на продаж сільськогосподарських земель — найпроблемніше питання земельної реформи. Кого ж найбільше стосується заборона вільно розпоряджатись земельними паями?

Центр соціально-економічних досліджень "CASE-Україна" зібрав в одній інфографіці найцікавіші факти про мораторій, які варто знати.

Адже мораторій на продаж землі, який продовжувався уже сім разів, не лише робить українську земельну реформу найбільш тривалою у світі, він паралізує ринок.

Найприкріше, що від мораторію страждають не найзаможніші верстви населення: 68% земель, або 27,7 млн га, перебувають у власності селян-пайовиків.

У той же час 1,6 млн власників паїв пенсійного віку, які не мають змоги самотужки обробляти землю, живуть у бідності через неможливість вигідно здати в оренду, продати чи заставити власний пай.

Мораторій безпосередньо стосується щонайменше 16% громадян.

Натиснути для збільшення


На цьому фоні вже 15 років успішно існує тіньовий ринок землі. Заручившись підтримкою корумпованого чиновника "обрані" спокійно продають та купують гектари землі під гаслами нардепів "не дозволимо розпродаж основного багатства України".

Нагадаємо, введений як тимчасовий захід у 2001 році, мораторій продовжувався вже 7 разів — у 2004, 2006, 2008, 2010, 2011, 2012 і 2015 роках.

На даний час мораторій діє до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, який мав би врегулювати анонсований ще 18 січня 2001 року "порядок реалізації прав громадян і юридичних осіб на земельну частку (пай)", але навіть за цих умов – не раніше 1 січня 2017 року.

Отже, законодавство передбачає не скасування мораторію, як зазвичай кажуть, а прийняття рішення про його продовження чи не продовження, а також прийняття окремого Закону України про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Наразі проект закону опубліковано на сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.


powered by lun.ua
Подпишитесь на наши уведомления!