Миллиард дотаций для "Нашей рябы". Скинутся все

Миллиард дотаций для "Нашей рябы". Скинутся все

Правительство хочет подарить аграриям 4 млрд грн из госбюджета. Из них 2 миллиарда должны пойти на птицеводство, один из которых получит "Мироновский хлебопродукт" Юрия Косюка.
Вторник, 6 декабря 2016, 10:11
редактор "Экономической правды"

Уряд хоче подарувати аграріям 4 млрд грн з державного бюджету, з яких 2 млрд грн повинні піти на птахівництво. Про це в коментарях та офіційних пропозиціях кажуть представники Мінфіну та захисники аграрного бізнесу у Верховній Раді.

Попередній розрахунок свідчить, що із цієї суми приблизно 1 млрд грн може отримати одна компанія — "Миронівський хлібопродукт".

Компанія належить Юрію Косюку — близькому другу президента, який навіть встиг попрацювати першим заступником Адміністрації президента в післяреволюційний час.

Дотації — це спосіб уряду та аграрних лобістів обманути МВФ. Формально фонд вимагає з 2017 року повністю скасувати спецрежим для аграріїв, який дозволяє їм не платити ПДВ. У той же час фонд не проти дотацій.

В аграріїв з кмітливістю все добре, тому вони запропонували виплачувати їм дотації в розмірі сплаченого ними ПДВ. Фактично це той же спецрежим, але у формі дотації.

Дотації пропонується поширити не тільки на визначену законом продукцію — м'ясо птиці, яйця птиці, ВРХ, овочі, тютюн, ягоди, молоко, а й на продукти переробки молока — сири, згущене молоко, сметану. Цим галузям будуть повертати через бюджет сплачений ними ПДВ.

Так, інструмент дотування виробників сільськогосподарської продукції успішно використовується в Євросоюзі. Однак там дотації виплачуються на 1 га землі, і це не просте повернення сплачених податків.

Сумніваюся також, що в ЄС із 57 млрд євро дотацій чверть отримує тільки одна компанія.

Ось так виглядає сплачений ПДВ аграріями у 2014 році.

Кількість підприємств

млн грн

частка пільг, %

Розведення свійської птиці

246

2 530

53

Велика рогата худоба

277

389

8

Ягідництво та садівництво

36

374

8

Овочівництво

259

352

7

Розведення свиней

211

324

7

Інші

1 067

812

17

Всього

2 096

4 781

100

Тобто більше половини всіх дотацій та пільг пропонується надати птахівництву. Ось так виглядає структура ринку м'яса птиці за даними 2013 року.

  1. "Миронівський хлібопродукт" — 51,6%.
  2. Комплекс "Агромарс" — 14,9%.
  3. Птахокомплекс "Дніпровський" — 5,4%.
  4. "Агро-овен" — 5,1%.
  5. Володимир-Волинська птахофабрика — 3,6%.
  6. "Улар" — 2,4%.
  7. "Губин" — 1,5%.
  8. "Артбудінвест" — 1,3%.
  9. "Бершадський" — 1,2%.
  10. "Агроукрптаха" — 1,1%.

Відповідно, нескладно підрахувати, що дотацій МХП у такому разі може отримати щонайменше 1 млрд грн. Непоганий бонус для компанії, у якої чистий прибуток за січень-вересень 2016 року становив "копійчані" 86 млн дол.

Для фінансування ще 40-50 млн дол прибутку для МХП пропонується додатково збільшити фіксований податок для аграріїв, встановити мінімальний платіж за землі, не здані в оренду, та порізати інші бюджетні витрати.

Наприклад, пропонується відмовитися від пільгового кредитування, підтримки хмелярства та іншого кредитування фермерства.

Програми підтримки АПК в бюджеті 2017

млн грн

Прийнятий

Пропозиції

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів

300

0

Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі

60

1 529

Витрати Аграрного фонду на зберігання, перевезення, переробку та експорт об'єктів державного цінового регулювання державного інтервенційного фонду

51

51

Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними

75

0

Державна підтримка тваринництва

210

0

Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників

2 973

0

Надання кредитів фермерським господарствам

65

0

Формування Аграрним фондом державного інтервенційного фонду, а також закупівлі матеріально-технічних ресурсів для потреб сільськогосподарських виробників

773

0

Бюджетна дотація для розвитку сільськогосподарських виробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції

немає

4 000

Фонд гарантування кредитів в агропромисловому комплексі

немає

700

Залишається подивитись, чи справді в наш час можливо протягнути настільки банальний "дерибан" грошей з бюджету, ще й усупереч вимогам МВФ, для компанії, акції якої торгуються на Лондонській фондовій біржі.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.