Кассовый аппарат убивает малый бизнес

Кассовый аппарат убивает малый бизнес

Многие предприниматели установили кассовые аппараты для внутреннего учета. Однако властное принуждение по их внедрению уничтожает упрощенную систему налогообложения. (Укр.)
Пятница, 5 июня 2015, 10:18
Сергей Доротич, председатель ВОО "Союз защиты предпринимательства"

Доленосним подарунком для підприємців виявився прийнятий наприкінці 2014 року закон №71-VIII з черговими змінами до Податкового кодексу.

Показово, що до кодексу, цілісного документа, внесено незліченну кількість змін понад 80-ма законами.

Нема жодного засідання профільного комітету Верховної Ради, де б не розглядалися чергові зміни.

Однак доленосний саме зазначений закон, бо він суттєво змінює практику ведення бізнесу малими підприємцями і суттєво вплине на життя кожного громадянина.

28 грудня 2014 року Верховна Рада за ініціативою Кабміну вирішила запровадити обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій - касових апаратів - для підприємців - платників єдиного податку другої та третьої груп.

Не встиг бізнес оговтатися від псевдореформ єдиного соціального внеску, системи адміністрування ПДВ, податків на нерухомість і землю, звітності щодо бенефіціарів і підвищення прибуткового податку, як стався наступ на спрощену систему оподаткування.

Ту саму спрощену систему, яку підприємці відстояли навіть при режимі Януковича на Податковому майдані. Слід визнати, що цей наступ був значно цинічніший та витонченіший, ніж намагання попереднього злочинного режиму.

У далекому 2010 році уряд Азарова задекларував свої бажання заздалегідь і дав можливість бізнес-спільноті зорганізуватися і виступити проти.

У 2014 році нова демократична влада спочатку стратегічно збільшила граничний обсяг доходу малого підприємця аж до 20 млн грн, а потім блискавично внесла норму запровадження РРО з "вагомою" аргументацією, що підприємця з таким значним обігом малим назвати важко.

Ми не знаємо жодного представника малого бізнесу, який вимагав би норму доходу 20 млн, бо обіг товару понад 300 тис грн на місяць малий підприємець зробити не може.

Податковий майдан. Усі фото zahust.com

Крім того, влада наводить інші аргументи на захист запровадження касових апаратів. Бажання уряду в такий спосіб захистити національного виробника та побороти реалізацію контрафактних і контрабандних товарів викликає сміх.

Для влади легше побороти підприємців і поставити мільйон касових апаратів, ніж навести лад у митній системі з 18 тис митниками. Легше чи вигідніше? Допоки корумповані чиновники будуть на своїх місцях, контрабанда та контрафакт будуть реалізовуватися, тільки вже не через підприємців, а через інші канали.

Можливо, створення "під себе" альтернативної і цілком контрольованої структури реалізації таких товарів і домагаються чинуші? Вбиває національного виробника держава своєю недолугою податковою політикою та корупцією.

Уряд вважає тотальне запровадження касових апаратів панацеєю від тіньового обігу грошей, сподіваючись, що суспільство недолуге. Та все ж, думаю, навіть школярі усвідомлюють, де генеруються ці тіньові потоки. Там, де є хабарі, побори, схеми, "відкати", "кришування", розкрадання бюджету.

Ініціатива щодо декларування доходів та витрат чиновників і їх сімей, схоже, пішла в небуття. Влада вимагає від громадянина жити за законом, а сама живе над ним.

Тотальне переведення розрахунків у безготівковий спосіб з нашою банківською системою - це гра в російську рулетку. Чи є в Україні хоч один громадянин, крім хазяїв та керівників фінансових установ, якого не пограбували банки?

За оцінкою експертів, у збанкрутілих установах підприємства втратили більше 11 млрд грн обігових коштів. Ці гроші вкрадені у бізнесу за мовчазної згоди влади. Купуючи товар в магазині, люди сплачують банкірам додаткові 1,5-3%.

Малі підприємці усвідомлюють необхідність запровадження в майбутньому касових апаратів для власного самоконтролю і для підтвердження операції з реалізації товару чи надання послуги споживачу.

Чимало підприємців встановили РРО для внутрішнього обліку. Однак владний примус з їх запровадження знищує спрощену систему оподаткування.

Саме спрощена система дозоляє працювати бізнесу, незважаючи на недосконалість, недолугість та корумпованість системи оподаткування. Саме вона дозволяла кожному громадянину без спеціальної економічної чи бухгалтерської освіти започаткувати бізнес і забезпечити себе роботою, а свою сім'ю - коштами.

В умовах відсутності гарантій з боку держави щодо прав власності, в умовах бездіяльності правоохоронних органів, корумпованих судів та свавілля чиновників спрощена система запустила двигун економіки і підняла країну з прірви.

У державі, де презумпція невинуватості є тільки гаслом, що прикриває суцільний безлад і владний рекет, запровадження РРО лише поглибить корупційні прояви, посилить хабарництво і завдасть нищівний удар по підприємництву в цілому.

Малий бізнес - це рушій економіки, який послаблює монополізм, розвиває конкуренцію, сприяє структурній перебудові економіки і є важливим джерелом інновацій. Світова практика свідчить, що саме він зробив чимало ключових винаходів: літаки, гелікоптери, персональні комп'ютери, аерозолі.

Знищення цього стовпа зменшить конкуренцію, підвищить роздрібні ціни і призведе до повного зубожіння населення. Невже саме цього прагнуть колишні ідеологи Партії регіонів, які, уникнувши люстрації, тримають владні важелі? Інакше пояснити собі калькування ними ініціатив попередньої влади я не можу.

Підприємці завжди розраховували лише на власні сили і трималися осторонь політиків, бо чесний бізнес може бути тільки поза політикою. У 2010 році ми мали сміливість першими виступити проти режиму Януковича і показати суспільству, що за свої права слід боротися власноруч, а не чекати якогось месію.

Ніхто не зробить за нас брудну роботу і не побудує нам світле, заможне та безпечне майбутнє. Таке буває лише в казках, а підприємці в казки не вірять. Ми щоденною працею доводимо всім, що ми творці своєї долі.

На жаль, у 2010 році населення не підтримало наші протести. Навпаки, ми піддавалися нищівній критиці з боку громади. Прикро було чути на майданах, що ми бариги, спекулянти і не хочемо платити податки.

Зараз, з плином часу, я розумію і прощаю тих людей. Всі їхні дії були спровоковані політиками, які, прийшовши до влади, довели свою ефективність і показали всім, як вони відповідають за свої слова.

На Податковому майдані політики звинувачували нас у зраді. Справді, у 2010 році ми зрадили політиків та їх прихвоснів. Ми зрадили їх надії та сподівання зробити з нас сакральну жертву у їх безжалісній боротьбі за владне корито.

Зрадивши політиків, ми вибороли свої права і зберегли спрощену систему оподаткування. Підприємці розуміли ще тоді, а суспільство зрозуміло вже зараз, що добробут кожного громадянина в Україні не залежить від прізвища чергового політика. Ми не за політиків - ми за системні зміни.

У парламенті є ряд законопроектів, які передбачають збереження спрощеної системи оподаткування, і ми вимагаємо їх прийняття. Розуміємо, що і зараз влада буде вдаватися до маніпуляцій. Однак бізнес-спільнота готова до цього, до важкої, марудної, тривалої і безжалісної боротьби.

Підприємці не боялися попереднього режиму і не боятимуться ні цього, ні інших прийдешніх режимів. Представники бізнесу - творці своєї долі, які завжди беруть на себе весь тягар відповідальності. Маємо надію, що цього разу суспільство змінилося, стало розумнішим і не дасть собою маніпулювати.

Ми, середній клас України, брали участь у усіх доленосних подіях і сьогодні повинні стати на захист своїх колег - малих підприємців, бо їх бізнес хочуть убити. Захищаючи їх, ми захищаємо своє майбутнє.

* * *

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Точка зору редакції "Економічної правди" та "Української правди" може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Економічної правди» та «Української правди» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

powered by lun.ua
Подпишитесь на наши уведомления!