"Економічна правда" запрошує на конференцію "Відбудова України: чому не слід відкладати до перемоги"

Україна очима Fitch: мільйон проблем і одна перевага

Україна очима Fitch: мільйон проблем і одна перевага

Четвер, 5 листопада 2009, 10:43 -
Навряд чи після перегляду такого альбому розсудливий інвестор захоче дивитися у бік Києва. Для України це означає, як мінімум, одне: вибиратися з кризи державі доведеться самій. А до тих пір - з усіх сил дружити з МВФ.

Якщо міжнародних інвесторів порівняти з туристами, то альбоми з видами України для них випускають МВФ і рейтингові агентства.

Люди гортають, дивляться картинки, графіки. І лише після цього вирішують: купувати путівку в країну чи ні. І взагалі, чи звертатися до турагентства - їхньою мовою, в банк.

МВФ рекламувати не потрібно. За останній рік його стосунки з Україною стали нагадувати серіал "Санта-Барбара". Причому, у сучасній версії, з елементами садо-мазо.

Чим більше умов фонду Київ порушує, тим сильніше фонд хоче дати Києву грошей. Останнє підтвердження сильних почуттів, які палають між сторонами, - останнє інтерв'ю голови місії МВФ в Україні Джейли Пазарбашиоглу, переклад якого незабаром буде опублікований на "Економічній правді".

Реклама:

З рейтинговими агентствами все складніше. Україна у будь-якому випадку буде платити їм гроші, які б гидоти про себе не довелося вислуховувати. Більш того, посміхатиметься, щоб не привертати увагу до численних скелетів, захованих у шафах української влади.

[B]

Тому агентства можуть дозволити собі "різати правду-матку". Альбоми у їх виконанні зроблені набагато грубіше і реалістичніше.

У теорії, рейтингові агентства не повинні бути видавцями альбомів. Їх функція дуже вузька - розповідати людям з грошима, які цінні папери більш надійні, а які не дуже. Але це уже не стосується так званої великої трійки - S & P, Moody's і Fitch. Вони оцінюють півсвіту - порівнюють навіть країни.

Тому з часом їх слово набуло ваги, яку можна порівняти з вагою слова МВФ. Правда, багато прикладів показують, що це слово може не коштувати нічого і навіть шкодити одержувачам інформації. Але замінити і тих, і інших поки нічим, тож залишається читати ті альбоми, які є.

Якою Україна постає із сторінок цих альбомів, добре показує останній випуск "коміксів" від рейтингового агентства Fitch - третього за впливовістю у світі.

Три джерела проблем

Fitch оцінює Україну як дуже проблемну економіку. Є група країн, які належать до інвестиційної категорії. У них вкладати порівняно безпечно. Ці оцінки мають маркування ААА, АА, А і ВВВ.

Далі починаються неблагонадійні випадки з так званої спекулятивної категорії. Ще 12 лютого агентство знизило рейтинг України з В+ до позначки В. І попередня, і нинішня позначки - вже погано, тому що обидві оцінки належать саме до спекулятивних.

Тепер клієнти агентства знають про Україну таке: "Зараз фінансові зобов'язання виконуються, проте здатність продовжувати виплати залежить від стійкої та сприятливої ділової та економічної кон'юнктури". Іншими словами, краще не вкладати, або вкладати, але з великою дохідністю.

Так і було. Україна ніколи не отримувала серйозних інвестицій. Капітал, який приходив, завжди був спекулятивним. Це були "гарячі" і "короткі" гроші, налаштовані на швидкий надприбуток і готові у будь-яку мить піти.

До того ж, рейтинг України має негативний прогноз. Це означає, що він може знизитися ще. Агентство бачить величезну кількість недоліків, на тлі яких є буквально дві-три переваги.

Все ще одна з найсильніших сторін України - низький показник зовнішнього державного боргу. Це допомагає уникнути ще більшого зниження за шкалою агентства - до категорії ССС, яка характеризує потенційну можливість дефолту.

Тепер про недоліки. "Найбільший ризик - це рецесія, у якій перебуває Україна", - повідомив директор суверенної аналітичної групи Fitch Ratings Девід Хеслам.

Він назвав ще три фактори, які призвели до зниження рейтингу України у лютому, і які можуть спровокувати подальше погіршення оцінок: скорочення золотовалютних резервів, стресовий стан фінансової системи і крихкий політичний консенсус.

 

Серед 120 суверенних рейтингів Україна займає третє місце з кінця. На тлі інших економік Східної Європи вона теж виглядає погано. Через великий вплив кризи Fitch прогнозує падіння ВВП України 2009 року на 16%. Це на 2% нижче, ніж передбачає МВФ.

Одна з причин такого різкого спаду, на думку Хеслама, - гостра залежність Східної Європи і України зокрема від зовнішнього фінансування.

"Потреба України - найвища серед 21 країни з економіками, що розвиваються. При цьому очікується серйозний спад приватних прямих інвестицій. Ви бачите, наскільки важливий для України зовнішній пакет фінансування. Істотний ризик - треба щось робити з боргами, інакше вони вдарять по валютних резервах", - зазначив експерт.

 

Крім боргу, ще однією проблемою України в агентстві назвали стан державних фінансів. "Ви бачите значне зростання витрат", - підкреслив Хеслам.

По суті, Fitch звернуло увагу на ті ж речі, про які так багато говорив МВФ. У середу уряд відрапортував про чергове перевиконання бюджету за підсумками жовтня: за десять місяців зібрано всього 60,2% річного плану доходів.

 
 

Отже, уряду упродовж двох останніх місяців 2009 року треба збирати по 48,9 мільярда гривень, щоб виконати план. Це нереально, бо у жовтні держава зібрала лише 16 мільярдів гривень.

При цьому у країні обговорюється відразу кілька варіантів підвищення соціальних витрат. Це безумовне порушення умов МВФ.

Втім, з останнього інтерв'ю Джейли Пазарбашиоглу чітко видно, що Україна могла з легкістю порушити абсолютно всі умови меморандуму, лише б демонструвала повагу до МВФ.

Ще однією небезпекою, на думку Fitch, є грошово-кредитна політика України. Тож агентство не сильно напружувалося і пішло шляхом найменшого опору. Виконуються умови та рекомендації МВФ - добре, не виконуються - погано.

 
 

"Нацбанк критикувався Фондом за використання адміністративних методів для стримування курсу. Це не відповідає духу договору, підписаного з МВФ, і буде враховано при прийнятті рішення, чи давати Україні гроші. Ми бачимо великі ризики, пов'язані з фінансовою системою", - зазначив Хеслам.

Експерт також торкнувся питання корупції. "Її рівень в Україні високий, і це слабкість", - сказав він.

 

Навряд чи після перегляду такого альбому хоч якийсь розсудливий інвестор захоче у найближчі два роки дивитися у бік Києва. Для України це означає, як мінімум, одне: вибиратися з кризи державі доведеться самій.

А до тих пір - з усіх сил дружити з МВФ. Як виявилося, Fitch дивиться на Україну з точки зору виконання державою вимог фонду. Альбом, виходить, один і той же.

 
 

Реклама: