Спільна справа: як бізнес допомагає відродити сільське господарство
Лідери у сфері насінництва та засобів захисту рослин – гіганти "Сингента" та "Адама Україна" взяли на себе зобов'язання щодо розвитку аграрної сфери в Україні та участі у вирішенні найбільш гострих проблем сільськогосподарської галузі.
Відповідні домовленості зафіксовано у Меморандумі про взаєморозуміння, який було підписано корпораціями з Міністерством аграрної політики та продовольства України у Києві 4 травня.
Попередня аналогічна угода була укладена в Лугано, в рамках Ukraine Recovery Conference у липні минулого року за підтримки уряду Швейцарії.
"Ми підтверджуємо взяті на себе зобов'язання та розширюємо їх відповідно до поточних потреб сільського господарства України", - сказав Олександр Кравчук, генеральний директор ТОВ "Сингента".
Як декларують сільгоспвиробники, основний фактор ризику, що впливає на поточну посівну та й весь маркетинговий сезон – обмежений доступ до фінансових ресурсів на тлі того, що кошторис польових робіт суттєво зріс. За оцінкою Міністерства аграрної політики та продовольства, сукупна вартість посівної кампанії під урожай 2023 року складе близько 292,3 млрд грн, що на 10% вище за торішні витрати. При цьому весняний комплекс робіт подорожчав ще суттєвіше: на 17%, до 228,2 млрд. грн. В умовах, коли частина гравців пішли з ринку, а навіть багаторічні перевірені партнери почали працювати виключно на умовах передплати, одночасні виплати великих траншей за матеріально-технічні ресурси стають непосильними для багатьох фермерам.
"Адама Україна" та "Сингента" одні з небагатьох постачальників, які торік не переривали своєї діяльності та забезпечували фермерів ресурсами для виробництва. Також компанії продовжують надавати розстрочку та погоджуються на відкладені платежі, з використанням інструменту аграрних розписок. Згідно з текстом Меморандуму, ця практика збережеться і на майбутній сезон.
"З огляду на надскладні умови роботи українських аграріїв під час дії військового стану ми вважаємо критично важливим зберегти доступ сільгоспвиробників до інноваційних технологій та препаратів, щоб підвищити їхню конкурентоспроможність на зовнішніх ринках. Саме на цьому ми зосередили нашу експертизу – наголосила керівник бізнесу захисту насіння кампанії Сингента в Україні Лідія Озерова.
Через блокаду морського експорту на початку сезону та перманентні складнощі в роботі Зернового коридору у сільгоспвиробників сформувався рекордний надлишок зерна, реалізувати який і поповнити дефіцит фінансів не було можливості.
Щоб допомогти аграріям трансформувати своє зерно у гроші, "Сингента" взяла на себе не властиву компанії роль зернотрейдера. Було розроблено формат співробітництва, за якого "Сингента" в обмін на свої товари – ЗЗР, добрива, насіння тощо. - отримувала зерно і надалі його продавала. Ця унікальна для ринку пропозиція – фактично відроджений у більш цивілізованому вигляді "бартер" – дозволила сільгоспвиробникам продовжити роботу і частково зняти з ринку надлишок зерна.
Вимушене перетворення на трейдера недешево обійшлося компанії - крім організаційних витрат, було зроблено великі інвестиції в закупівлю контейнерів та платформ для перевезення зерна - але таким чином було збережено економічну життєздатність її клієнтів - фермерів.
Оскільки співвідношення "багато зерна – мало грошей" буде актуальним і в майбутньому сезоні, то затребованіть трейдингового формату співпраці збережеться.
Фінансовий фактор – далеко не єдиний, що негативно впливає на показники роботи аграрної галузі. Скорочення обсягів виробництва в АПК на 30% за минулий рік і ще драматичніші очікування від нинішнього обумовлені поєднанням окупації частини територій та мінним забрудненням земель, що знаходяться під контролем України. І якщо на перший фактор може вплинути тільки ЗСУ, то розмінування - це проблема, яку потрібно вирішити спільними зусиллями і її масштаб є колосальним.
За підрахунками Кабміну, в Україні заміновано 174 тисячі квадратних кілометрів територій. На їх розмінування, за словами віце-прем'єра Ірини Верещук, потрібно 40 млрд доларів та роки роботи. "Сингента" та "Адама Україна" будуть підтримувати гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення через відповідних офіційних партнерів Міністерства із збереженням усіх необхідних заходів у відповідності до законодавства.
Ще один напрямок співпраці – підготовка української законодавчої бази та адаптація підходів у сільському господарстві до європейських.
Оскільки перспективи членства України в Європейському союзі зафіксовані офіційно, у країни залишається не так багато часу, щоб привести своє законодавство у відповідність до європейського і військові дії не можуть бути виправданням для відстрочки. Невід'ємною частиною європейського аграрного порядку денного є положення Green Deal, і їх імплементація в українську практику - це величезна робота, яку українським аграріям ще належить зробити.
"Сингента", яка працює на ринках держав-членів Євросоюзу, може надати компетентну підтримку в цьому питанні -зокрема в розумінні практичної реалізації окремих норм європейського аграрного законодавства.
Зі свого боку Мінагропрод братиме участь у розробці відповідних нормативно-правових актів та сприятиме комунікації з уповноваженими державними установами щодо виконання зобов'язань корпоративними підписантами Меморандуму.
Крім масштабних галузевих цілей компанії підтвердили й особисті зобов'язання, закріпивши, що допомога співробітникам, які постраждали від російської агресії, а також членам їхніх сімей надаватиметься як в Україні, так і за її межами.
Всі ці заходи сприятимуть не лише відновленню аграрного потенціалу України та покращать умови господарської діяльності для агровиробників, а й укріплять глобальну продовольчу безпеку, невід'ємним гарантом якої є Україна.
Довідка
Syngenta - одна з провідних світових сільськогосподарських компаній, що об'єднує два напрямки: Syngenta Crop Protection (ЗЗР) та Syngenta Seeds (насіння), метою діяльності якої є поєднання забезпечення продовольством світу та турботи про планету. Syngenta Group працює у більш ніж 100 країнах із впровадження інноваційних процесів трансформації сільського господарства, спрямовуючи зусилля на розвиток вуглеводно-нейтрального сільського господарства, захист здоров'я людей.
ADAMA Ltd. – один із світових лідерів із виробництва засобів захисту рослин, має один із найповніших та диверсифікованих портфелів продуктів. Працює у більш ніж у 100 країнах.
Текст: Віктор Ніколаєць