Азаров засекретив мирову з Vanco Prykerchenska

Азаров засекретив мирову з Vanco Prykerchenska

Четвер, 28 липня 2011, 15:19 -
"Там можуть бути як успіх, так і невдача. Дослідження Прикерченської ділянки було не надто детальним. Навряд чи Ахметов захоче ризикнути своїми грішми для відносно примарного результату". Ймовірним може бути варіант, коли "Дтек" відіграє роль посередника і спробує у майбутньому продати цей проект.

Уряд Миколи Азарова затвердив мирову угоду з офшорною Vanco Prykerchenska щодо міжнародного судового розгляду з розірвання угоди про розподіл продукції, отриманої внаслідок видобутку вуглеводнів на шельфі Чорного моря.

Навесні 2006 року Кабмін обрав дочірню компанію американської Vanco Energy Company - Vanco International переможцем конкурсу на розробку Прикерченської ділянки шельфу, а восени 2007 року сторони домовилися про розподіл продукції.

У 2008 році Vanco International передала всі права і обов'язки договору з Україною спорідненій Vanco Prykerchenska, зареєстрованій на Віргінських островах.

Через це того ж року прем'єр Юлія Тимошенко забрала в Vanco Prykerchenska ліцензію на видобуток нафти та розірвала договір про розподіл продукції. У відповідь офшорна компанія почала арбітражний розгляд позову проти уряду України і звернулася до Арбітражного інституту стокгольмської торгової палати.

З приходом до влади Віктора Януковича уряд почав процес примирення з Vanco Prykerchenska.

Зокрема, 7 липня 2011 року було оприлюднене розпорядження від 11 квітня 2011 року про затвердження мирової угоди з Vanco Prykerchenska. На її основі Стокгольмський арбітраж винесе рішення, що дозволить уряду змінити договір про розподіл продукції відповідно до мирової угоди.

"Економічна правда" звернулася до Кабінету міністрів з офіційним запитом, в якому просила надати копію мирової угоди України з Vanco Prykerchenska.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю уряду переадресував запит Мін'юсту.

У міністерстві відповіли: "Відповідно до договору про конфіденційність між Vanco Prykerchenska та державою Україна від 27 серпня 2010 року та самого тексту мирової угоди сторони зобов'язані забезпечувати конфіденційність інформації, пов'язаної з врегулюванням зазначеного спору".

 

Окрім того, видання просило Кабмін відповісти на питання, кого уповноважено підписати мирову угоду з Vanco Prykerchenska та коли планується таке підписання. Ці запитання були проігноровані без будь-якої аргументації.

Можливо, уряд забув, що він лише виконує функцію посередника між компанією Vanco Prykerchenska та українським народом, який, до речі, є роботодавцем Кабміну. Чому ж цей посередник засекретив інформацію від свого роботодавця?

Допомогти відхилити завісу таємничості "ЕП" попросила у Vanco Prykerchenska. ЇЇ президент Джим Баун повідомив, що наразі ні представники компанії Vanco Prykerchenska, ні компанія Ріната Ахметова "Дтек" як власник 25% Vanco Prykerchenska не отримали тексту проекту мирової угоди, затвердженої Кабміном.

"Додати більше, ніж вже було сказано, поки що не можу", - сказав Баун.

На думку експерта центру "Номос" Михайла Гончара, посилення позиції "Дтек" через наближеність Ахметова до уряду дозволяє ігнорувати інтереси партнерів.

Крім "Дтек", акціонером Vanco Prykerchenska є інвестиційна компанія Shadowlight Investments Ltd бізнесмена Євгена Новицького, який входить в раду директорів російської корпорації "Система".

Оскільки зв'язатися з Новицьким і його фірмою не вдалося, "ЕП" звернулася за коментарем до "Системи", проте російська компанія проігнорувала запит.

Іншими акціонерами Vanco Prykerchenska є Integrum Technologies Ltd - "дочка" австрійського інвестиційного холдингу IK Ag, та американська Vanco Energy. Всім акціонерам належить по 25% Vanco Prykerchenska.

"Мирова угода є, але, схоже, її умови такі, що обидві сторони не хочуть говорити про неї до того, як вона буде покладена в основу рішення Стокгольмського арбітражу", - зауважив експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.

Депутат від БЮТ Сергій Пашинський не виключає, що в результаті Україні доведеться компенсувати Vanco Prykerchenska анулювання договору про видобуток вуглеводнів на шельфі. Народний обранець пообіцяв направити прем'єру Азарову депутатський запит з вимогою пояснити ситуацію.

"Після ситуації з RosUkrEnergo я не виключаю, що наша держава змушена буде сплатити певну неустойку. Можливо, це буде відкладення термінів початку видобутку чи ще щось для створення інвесторам особливих умов, які дозволили б їм, взявши цю велику ділянку оптом, торгувати нею вроздріб", - додав Нарбут.

На думку Гончара, в результаті підписання урядом мирової угоди з Vanco Prykerchenska можлива зміна дольових часток розподілу вуглеводнів. Зараз, за договором, Україна отримує 70% вуглеводнів, Vanco International - 30%. "У виграші може виявитися "Дтек", - прогнозує він.

Гончар додав, що в результаті на шельфі може працювати "Дтек" через Vanco Prykerchenska. "Vanco Prykerchenska залишиться на папері, оскільки вона зафіксована в міжнародній угоді про розподіл. Фактично - це парасолька, під якою можуть відбуватися різні трансформаційні процеси", - сказав він.

В той же час, експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук вважає, що Ахметову невигідно вкладати величезні кошти у реалізацію цього проекту.

"Там можуть бути як успіх, так і невдача. Дослідження Прикерченської ділянки було не надто детальним. Сумніваюся, що Ахметов захоче ризикнути своїми грішми для відносно примарного результату", - переконаний він.

Корольчук додав, що ймовірним може бути варіант, коли "Дтек" відіграє роль посередника і спробує у майбутньому продати цей проект. "Судячи з того, як "Дтек" активно ринулася "забивати" за собою різні енергетичні проекти, ймовірно, ціль тут - не вкладати і розвивати, а перепродати", - підсумував експерт.

З чого все починалося

В конкурсі на розробку шельфу Чорного моря, крім нафтових гігантів - Shell та ExxonMobil - збиралися брати участь спільно Vanco Energy та JNR EIL - компанія родини Ротшильдів. Проте, Vanco Energy брала участь у конкурсі одноосібно, оскільки діяла заборона на подання спільних заявок.

Компанії домовилися так: якщо вдасться виграти конкурс, то Vanco Energy буде оператором, а JNR - інвестором. Vanco - не без допомоги компанії Ротшильдів - конкурс виграла, проте під час підписання угоди про розподіл продукції JNR зникла з неї і залишилася лише дочка Vanco Energy - Vanco International.

Джерело: сайт Vanco Prykerchenska

У жовтні 2007 року Vanco Int. передала права й обов'язки щодо угоди про розподіл продукції компанії Vanco Prykerchenska, створеній у серпні 2007 року.

В одному з інтерв'ю президент Vanco Prykerchenska Джим Баун заявив, що фірму зареєстрували на Британських Віргінських островах для податкової оптимізації.

Мінприроди, очолюване Василем Джарти, в грудні 2007 року видало Vanco Prykerchenska ліцензію на геологічне вивчення і промисловий видобуток нафти, газу і газоконденсату в межах Прикерченської ділянки.

Пізніше уряд Тимошенко не раз критикував рішення про передачу Vanco Prykerchenska прав на освоєння ділянки площею 13 тисяч квадратних кілометрів. Відтак, навесні 2008 року Мінприроди анулювало ліцензію, а Кабмін вийшов з угоди з Vanco International про схвалення проекту про розподіл продукції.

При цьому тодішній президент Віктор Ющенко вимагав від уряду продовжити переговори з інвестором. У свою чергу, Vanсo звернулася в міжнародний арбітраж.

Після зміни влади змінилися і перспективи Vanco Prykerchenska. Уряд відновив переговори з цією компанію і розпочав процес примирення. В результаті Vanco Prykerchenska можуть повернути дозвіл на видобуток вуглеводнів на Прикеченській ділянці - одній з найперспективніших ділянок шельфу Чорного моря.

За даними Корольчука, доведені запаси газу на ній становлять 300 мільярдів кубометрів, нафти і конденсату - 140 мільйонів тонн. Щороку там можна видобувати 9 мільярдів кубометрів газу і 3 мільйони тонн нафти.

Сумарні запаси шельфу - 2 мільярди тонн умовного палива або 2 трильйони кубометрів газу. Цього об'єму газу Україні вистачило б на 33 роки при річному споживані 60 мільярдів кубометрів.

"Показник сумарних запасів шельфу - це дуже відносні цифри, адже це може бути і правдою, і помилкою при попередньому оцінюванні", - підкреслив Корольчук.