Фірташ перепродасть український титан Кремлю?

Фірташ перепродасть український титан Кремлю?

Понеділок, 11 липня 2011, 11:23 -
"Мова йде про компанію Віктора Вексельберга "Ренова" і російську державну корпорацію "ВСМПО-АВИСМА". Оскільки Вексельберг - партнер "Газпрому", то стає зрозуміло, кому фактично Фірташ продасть титанову галузь України".

Власник Group DF Дмитро Фірташ продовжує грати у монополію. Після поглинання підприємств з виробництва азотних добрив він зосередився на титановій галузі.

Цей бізнес є дорогим і перспективним. У світі титан у промисловому масштабі виробляють п'ять країн: Росія - 35 тисяч тонн, США - 30 тисяч тонн, Японія - 20 тисяч тонн, Китай - 8 тисяч тонн і Україна - 2 тисячі тонн.

Фірташ поки що єдиний, хто заявив про бажання приватизувати титанову галузь. Проте не виключено, що купити її захочуть і російські компанії. Втім, їхні шанси невеликі, зважаючи на дружбу Фірташа з першими особами держави. До того ж, готовність задовольнити бажання бізнесмена демонструє парламент.

Так, 5 липня народні обранці прийняли закон, який дозволяє корпоратизацію ДАК "Титан", казенного підприємства "Запорізький титаномагнієвий комбінат", ДП "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат" і "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат".

Корпоратизація передбачає переведення підприємства з державної форми власності в акціонерне товариство.

Титанові підприємства поки що залишаються у списку заборонених до приватизації, проте їх розпродаж - не за горами, кажуть експерти.

"Прийняття закону є першим кроком уряду до отримання опціону на продаж активів. І перспектива приватизації в даному випадку - питання часу", - вважає директор департаменту аналітики Андрій Безпятов Dragon Capital.

У Group DF "Економічній правді" підтвердили інтерес у придбанні підприємств титанової галузі.

Автори зазначеного закону - "регіонали" Юрій Каракай та Сергій Майборода - не раз "атакували" Верховну раду схожими пропозиціями. Тільки у червні вони двічі вносили на розгляд парламенту проект про приватизацію титанових підприємств.

За оцінками експерта Інституту енергетичних досліджень Юрія Корольчука, підприємства титанової галузі у разі приватизації можуть коштувати не менше 3 мільярдів доларів.

"Зараз називають різні цифри, бо ніхто не може до кінця зрозуміти, наскільки новий інвестор готовий вкладати в розвиток галузі", - вважає експерт.

Як повідомила "ЕП" прес-служба Фірташа, власник Group DF оцінює необхідні інвестиції у титанову програму 2-2,5 мільярда доларів.

"Необхідно побудувати вертикально інтегроване виробництво: від видобутку руди до виробництва продуктів із високою доданою вартістю", - вважають у Group DF.

Наразі Фірташ контролює ланцюжок від видобутку титанової руди до випуску готової продукції неформально. Бізнесмен здійснює оперативний контроль над Іршанським ГЗК та Вільногірським ГМК. Формально він їх орендує в держави.

Крім того, компанії Ostchem Germany GmbH, яка входить в Group DF Фірташа, належить 50% -1 акція виробника двоокису титану "Кримський титан", менеджмент якого контролюється Фірташем.

Контрольний пакет цього підприємства належить державі через ДАК "Титан", який очолює колишній член правління "Кримського титану" Олександр Гербутов.

Як заявила в інтерв'ю "УП" заступник голови партії "Сильна Україна" Олександра Кужель, "Кримський титан" працює вище проектної потужності, а місто Армянськ, де він є єдиним підприємством, - збиткове.

"Це значить, що "Кримський титан" реалізує продукцію за собівартістю в офшор, звідки продає за повною ціною", - підкреслила вона.

За даними прес-служби Фірташа, в 2010 році завод виробив рекордний обсяг продукції - 105 тисяч тонн при проектній потужності 80 тисяч тонн на рік.

В сферу інтересів бізнесмена також потрапили ДАКХ "Титан України", який об'єднує державні пакети акцій "Сумихімпрому", "Титану", "Кримського титану" і ЗТМК. Очолює "Титан України" Олександр Нечаєв, який з 2007 року був головою правління "Кримського титану".

Крім того, Фірташ має вплив на держпідприємство "Сумихімпром" через голову правління Ігоря Лазаковича, колишнього члена правління "Кримського титану", а також на державний ЗТМК, гендиректор якого раніше працював заступником директора Кримського содового заводу, який належить Фірташу.

Варто підкреслити, що Вільногірський ГМК навесні 2011 року продав ЗТМК 30 тисяч тонн ільменітового концентрату за 54 мільйони гривень. Вартість однієї тонни становила 1 800 гривень, що втричі перевищило ціну, за якою ЗТМК у лютому придбав концентрат у того ж Вільногірського комбінату.

"Найбільш ефективною моделлю розвитку галузі група вважає державно-приватне партнерство. Group DF може дати титановій галузі ресурси, яких не має держава, - інвестиції та ефективне управління", - заявляють у прес-службі Фірташа.

За словами Корольчука, активізація Фірташа у титанової галузі націлена на формування титанового холдингу для подальшого його продажу.

"Мова йде про компанію Віктора Вексельберга "Ренова" і російську державну корпорацію "ВСМПО-АВИСМА". Оскільки Вексельберга давно вважають близьким партнером "Газпрому", то стає зрозуміло, кому фактично Фірташ продасть титанову галузь України", - вважає експерт.

Власник Group DF уже заявляв про бажання створити титановий концерн і продати його. "Хочу вивести концерн на біржу і продати. Якщо все вийде, Україна буде другим у світі після Росії виробником титану", - ділився планами мільярдер.

У Group DF підкреслюють, що власник групи також говорив про намір купити заводи в Європі, що дозволило би зайняти європейський ринок. "Фірташ зацікавлений у розвитку титанового проекту в Індії", - резюмують у прес-службі.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!