Уряд закоркував ринок скрапленого газу?

Уряд закоркував ринок скрапленого газу?

Середа, 10 лютого 2010, 11:20 -
Якщо невдовзі газ не з'явиться на комерційних аукціонах, то активну позицію на ринку займе імпортна продукція. Це призведе до зростання роздрібних цін до 4,2-4,5 гривні за літр.

Скраплений газ значно краще пережив кризовий 2009 рік, ніж традиційні нафтопродукти. Якщо споживання нафтопродуктів впало, то рівень продажу пропан-бутану зріс порівняно з 2008 роком на 10%.

Утім, сьогодні ринок скрапленого газу лихоманить. За другу половину січня 2010 року роздрібні ціни на пропан-бутан зросли на 15% і, за словами операторів, найближчим часом це зростання триватиме.

Пояснюючи причини такого підвищення, власники заправних станцій вказують на оптових торговців, які за два тижні збільшили ціни на чверть.

Оптовики ж говорять про дефіцит газу. За їхніми словами, в Україну уже почав надходити імпортний пропан, однак його вартість доволі висока через морози у Східній Європі.

Між тим, ресурсний аналіз вказує, що виробництво газу в Україні у січні 2010 року мало чим відрізнялося від січня 2009 року чи від грудня 2008 року. Але, як пояснюють окремі оператори ринку, половина виробленого пального застрягла на заводах.

"Заводи "Укрнафти" і "Укргазвидобування" зараз на межі затоварення. Резервуари забиті, усі під'їзні шляхи зайняті цистернами, нема куди завантажувати вироблений у січні газ", - заявив президент Української асоціації скрапленого газу Сергій Півень.

Таким чином, у балансі січня виникла діра у 20%, що і викликало помітне зростання цін.

За словами Півня, "корки" на газопереробних заводах з'явилися через зміни у правилах проведення аукціонів, на яких "Укрнафта" і "Укргазвидобування" повинні продавати свої ресурси. Зокрема, стабільність ринку начебто підкосила груднева постанова уряду №1405.

Трохи передісторії. Аукціони з продажу державних енергоресурсів Кабмін запровадив у 2000 році. Постанова №559 передбачає, що усі енергоносії, які виробляються підприємствами, де держава володіє більше 50% акцій, реалізуються на аукціоні.

Торги започатковувалися, зокрема, для забезпечення пропан-бутаном мешканців сіл, дачників та іншого населення, позбавленого доступу до трубопровідного газу.

За встановленим регламентом, спочатку проводиться щомісячний спеціалізований аукціон, у якому беруть участь лише підприємства, акредитовані для заправки газом побутових балонів. В основному, це облгази та міськгази.

Задовольнивши потреби населення, державні виробники за залишковим принципом реалізують газ на комерційному аукціоні, куди мають доступ усі бажаючі.

Головна різниця між двома аукціонами - у цінах. Вартість газу для населення встановлює держава. Протягом 2009 року ціна на товар піднялася з 1700 до 2400 гривень за тонну, тоді як на комерційних аукціонах стартова ціна становила 2100-6000 гривень за тонну.

Така значна різниця давала додаткові фінансові можливості для окремих облгазів, які іноді грішили перепродажем купленого палива комерційним заправкам.

Від такої діяльності страждали головним чином виробники, оскільки були змушені реалізовувати газ на спеціалізованих аукціонах навіть собі у збиток. Тим не менш, протягом певного часу обсяги перепродаж вдавалося тримати на мінімальному рівні.

Зараз ситуація змінилася. Уряд зобов'язав виробників - "Укрнафту" і "Укргазвидобування" - виставляти на спеціалізований аукціон усі наявні обсяги газу.

Здавалося б, нічого страшного: облгази візьмуть для населення у середньому 6 тисяч тонн продукту на місяць, а залишок, як і раніше, куплять комерсанти. Однак під дверима торгового залу уже шикується черга фірм, готових купити весь газ за пільговою ціною.

Апетити газорозподільчих підприємств ростуть: на аукціон, призначений на 13 січня 2010 року, подано заявок на 11 300 тонн, хоча рік тому облгази просили 7 366 тонн. Виникає питання: чому газифікація сіл набирає обертів, а споживання скрапленого газу не падає?

Відповідь на це питання може дати перелік претендентів на купівлю пільгового газу. Так, разом з державними облгазами до участі у спеціалізованих аукціонах долучилися нові гравці - товариства з обмеженою відповідальністю із співзвучними назвами. Більшість з них зареєстровані у Харківській області у другій половині 2009 року.

За словами експерта UPECO Геннадія Кобаля, фірми, які викупили на аукціоні ресурс "Укргазвидобування", не мають власного транспорту і терміналів для зберігання газу.

"Покупці не поспішають забирати товар, а "Укргазвидобування" через надлишок ресурсу змушена зупинити два підприємства з виробництва скрапленого газу", - говорить експерт.

Звичайно, для участі у спеціалізованому аукціоні необхідно зібрати певний перелік довідок щодо виробничих потужностей і безпеки експлуатації газового обладнання. Однак такий пакет, кажуть учасники ринку, можна отримати і неофіційно.

Схоже, воно того варте. Виходячи із запропонованих обсягів лише на січень 2010 року -  11,3 тисячі тонн, - при перепродажі можна заробити приблизно 4,7 мільйона доларів.

Не бажаючи дотувати нових учасників на черговому аукціоні, який призначено на 27 січня 2010 року, "Укрнафта" хоч і виставила весь обсяг газу, але призначила ринкову ціну на рівні 4 тисяч гривень за тонну.

У свою чергу, "Укргазвидобування" задовольнила запит за ціною 2 760 гривень, але виставила на торги лише 3 тисячі тонн продукту. Згідно з новими правилами, обидві пропозиції було відхилено аукціонним комітетом.

Не став винятком і черговий спеціалізований аукціон, який відбувся 3 лютого 2010 року.

До торгів не була допущена "Укрнафта", яка виставила усі наявні обсяги по 4 тисячі гривень за тонну. Зате була прийнята пропозиція "Укргазвидобування": 5,5 тисячі тонн за пільговою ціною 2 760 гривень.

Однак покупців не задовольнив такий обсяг, тож вони під час торгів підняли ціну більш ніж на 15%. Згідно з новою постановою, цього було достатньо для припинення аукціону.

Проте, довго так тривати не може. Усі розуміють, що колись запас міцності державних виробників добіжить кінця і вони будуть змушені виставити газ по 2 760 гривень.

Отже, з одного боку, виробники отримають збитки, а з іншого - дефіцит продукції у розподільчих компаній, які продають скраплений газ населенню, вдарить по споживачах.

"Якщо невдовзі газ не з'явиться на комерційних аукціонах, то активну позицію на ринку займе імпортна продукція. Це призведе до зростання роздрібних цін до 4,2-4,5 гривні за літр", - упевнений директор київської компанії "Пропан-Сервіс" Олександр Залюбовський.

Очевидно, треба переглянути принципи роботи спеціалізованих аукціонів. З цим згодні і державні, і приватні виробники.