"Укрнафта" допомогла Тимошенко вмовити Тігіпка?

"Укрнафта" допомогла Тимошенко вмовити Тігіпка?

Вівторок, 26 січня 2010, 21:42 -
Такого порозуміння між Тимошенко та Коломойським не було навіть улітку, в час їх найактивнішої співпраці. Тоді, зокрема, уряд призначив лояльного до групи Сергія Лазорка керівником "Укртранснафти". Але розподілити дивіденди "Укрнафти" не вийшло навіть тоді: не вистачало довіри.

Проведення зборів акціонерів нафтовидобувної компанії "Укрнафта", більшість статутного фонду якої контролюється "Нафтогазом України", а правління - групою "Приват" Ігоря Коломойського, означає, що бізнесмен таки досяг компромісу з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко.

Прем'єрка, яка останнім часом перебувала з "Приватом" у стані тихої війни, стала особливо потребувати дружби з Коломойським після того, як підтримуваний ним кандидат у президенти Сергій Тігіпко посів третє місце за підсумками першого туру президентських виборів.

Згідно з оцінками політологів, саме його електорат буде визначати перемогу Юлії Тимошенко або Віктора Януковича.

І от 26 січня контрольовані групою "Приват" акціонери "Укрнафти" вперше з 2007 року погодилися взяти участь у зборах. Згідно із заявою "Нафтогазу", його представники підвищили контроль держави над діяльністю підприємства.

Однак насправді таке підвищення є формальним, адже управляти підприємством і далі буде "приватівський" менеджер Олексій Кущ. Головою наглядової ради призначили одного представника "Нафтогазу" замість іншого.

Ухвалені угоди про порозуміння між приватними і державними акціонерами також, імовірно, декларативні, адже у цьому меморандумі передбачено, що правління і далі буде контролюватися міноритаріями, а наглядова рада - НАКом.

Зате акціонери домовилися про дивіденди, які компанія не виплачувала протягом 2006-2008 років через блокування зборів її акціонерів. А коштів за цей час накопичилося більше 5 мільярдів гривень. Тобто, державі дістанеться близько 2,5 мільярда.

Такого порозуміння між політиком та олігархом не було навіть улітку, в час їх найактивнішої співпраці. Тоді, зокрема, уряд призначив лояльного до групи Сергія Лазорка керівником "Укртранснафти", але розподілити дивіденди "Укрнафти" не вийшло: не вистачало довіри.

Те, що це порозуміння пов'язане з виборами, підтверджує і представник президента з міжнародних питань енергобезпеки Богдан Соколовський. "На мою думку, тут причина в нинішньому передвиборчому періоді", - заявив він.

Прем'єрка мала чим зацікавити олігарха. Кілька місяців тому, після виходу з проурядової більшості у парламенті депутатів, лояльних до "Привату", Кабмін почав відбирати у групи нещодавні преференції.

Зокрема, було зроблено спробу зупинити порядок проведення аукціонів з продажу видобутої в Україні нафти, яку "Приват" закуповував за цінами, набагато нижчими за світові.

Окрім того, за даними "Економічної правди", планувалося змістити з посади Лазорка і відновити аверсний режим роботи системи придніпровських нафтопроводів.

Протягом останніх півроку група "Приват" використовувала їх у реверсному режимі, качаючи з Одеси до свого Кременчуцького нафтопереробного заводу азербайджанську нафту.

Відповідно, домовленості Тимошенко та Коломойського можуть передбачати відновлення преференцій у цих та інших питаннях. Натомість Тимошенко невдовзі, скоріше за все, отримає публічну підтримку Сергія Тігіпка, а також дивіденди "Укрнафти" для "Нафтогазу".

Цих коштів цілком вистачить для того, щоб НАК міг розрахуватися за газ, спожитий у січні 2010 року. День сплати припадає на 7 лютого - якраз на дату виборів.

Президент Віктор Ющенко цього разу міг і не дозволити використовувати для розрахунків золотовалютні резерви, а несплата могла б стати чудовою агітацією проти Юлії Тимошенко.

Водночас "Приват" оприлюднив ще одне вигідне для себе рішення: Київський апеляційний господарський суд зобов'язав компанію "Укртрансгаз" укласти з "Укрнафтою" договір на збереження у підземних сховищах 7 мільярдів кубометрів газу, з якими раніше "Нафтогаз" поводився досить вільно, посилаючись на відсутність такої угоди.

Отже, Ігор Коломойский у разі перемоги Юлії Тимошенко отримає лояльного прем'єр-міністра. Та й сама кандидатка на посаді президента гарантуватиме дотримання існуючих домовленостей з групою.

Натомість, для самої Тимошенко така співпраця може означати збільшення шансів на перемогу у другому турі президентських виборів.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!