Мінфін підвищив дохідність ОВДП до 32%

Мінфін підвищив дохідність ОВДП до 32%

Середа, 23 грудня 2009, 12:32 -
З початку цього місяця пропозиція доларів на міжбанківському ринку регулярно перевищує попит на них. Гроші приходять за трьома напрямками: рекапіталізація банків, під вибори і на купівлю ОВДП. Не виключено, що іноземці були попереджені про майбутнє зростання ставок за паперами уряду.

Міністерство фінансів порушило свою обіцянку. На початку листопада виник гучний скандал навколо формування нової піраміди державних облігацій.

Після цього в.о. міністра фінансів Ігор Уманський пообіцяв - то було виключення з усіх правил, і більше Мінфін ніколи не буде призначати надвисоку дохідність за ОВДП.

Але у цей вівторок відбувся черговий аукціон з продажу облігацій внутрішньої державної позики. За його підсумками, Мінфін чергового разу підвищив дохідність ОВДП. Ще й настільки, що питання про піраміду державного боргу є більше ніж актуальним.

Максимальний рівень доходності за ОВДП у вівторок склав 32% річних - за річними паперами. Це ще не ціна, яку Мінфін реально сплатив за облігаціями. Але держава розглядала таку можливість, і це найважливіше.

В цілому, середньозважена дохідність склала: за ОВДП строком три місяці - 23%, п'ять місяців - 24,62%, два роки - 25,6%, три роки - 27,48%.

Також були продані спеціальні трирічні облігації для фінансування підготовки до Євро-2012, але вони не є ринковою бумагою, и дають фіксовану дохідність 20%.

Як результат, у вівторок Мінфін отримав дуже велику суму грошей - 875 мільйонів гривень. Дуже логічно, що найбільший обсяг коштів дали трирічні ОВДП з найвищою дохідністю - 395 мільйонів.

Валюта під ОВДП

Таке підвищення не було несподіваним. Частково, саме з аукціоном 22 грудня пов'язаний раптовий грудневий приплив валюти в Україну. Нагадаємо, з початку цього місяця пропозиція доларів на міжбанківському ринку регулярно перевищує попит на них.

У результаті, ціна валюти постійно намагається опуститися нижче 7,96 гривень за долар, і Нацбанк для недопущення обвалу долара вже кілька разів викуповував долари собі у резерви.

Станом на ранок вівторка, сальдо інтервенцій за місяць склало 329 мільйонів доларів. Після останньої інтервенції Нацбанк поповнив резерви вже на 435 мільйонів.

За офіційними заявами представників НБУ, приплив валюти викликаний непоганим станом платіжного балансу. А саме, продажами аграрної продукції і металів, припливом коштів для поповнення статутних фондів банків і підприємств, а також передоплатами на адресу вітчизняних експортерів.

Однак реально структура надходження грошей дещо інша. "Гроші приходять за трьома напрямками. Рекапіталізація банків, під вибори і на купівлю ОВДП", - зізнався заступник голови одного з великих банків в коментарі "Економічній правді".

Чи попередив Мінфін про підвищення?

Одного разу таке вже було. 2005 року іноземці раптом почали заводити в Україну величезні суми для купівлі ОВДП. Теоретично, це було незрозуміле явище, тому що заздалегідь ставки розміщення не розголошуються. Однак валюти зайшло стільки, що виникли підозри в зливі інформації з боку Мінфіну з метою залучення великих коштів.

Точно так само відбувалося і напередодні аукціону 22 грудня. Мінфін оголосив тільки види паперів, які виставляються на торги. Це ОВДП строком обігу 3 і 5 місяців, 2 і 3 роки, а також спеціальні трирічні облігації для фінансування підготовки до Євро-2012.

Цілком можливо, цього разу не було ніякого "зливу", і інвесторам достатньо було даних останнього аукціону. 15 грудня держава розмістила тримісячні, річні та трирічні папери. Середньозважена дохідність по них склала 20%, 23,96% і 24,59%. Це, безумовно, відміннаі прибутковість при стабільній гривні.

Однак є і ймовірність того, що іноземні інвестори заздалегідь знали, що прибутковість буде підвищена. Можливо, їм натякнули в Мінфіні - чого, звичайно ж, не може бути.

А можливо, це почуття не народилося на порожньому місці - нерезиденти знали, що уряд гарантовано підвищить прибутковість ОВДП. 30 грудня будуть погашатися п'ятирічні облігації на 1,8 мільярда гривень. Взяти їх ніде. Про це говорять 20 мільярдів простроченого ПДВ, блокування урядом рахунків місцевої влади, неповернення застав за участь у торгах Одеського припортового заводу.

Єдиною надією на отримання грошей був МВФ, але навряд чи Україна побачить його кошти до кінця року.

Аналітики передбачили

Напередодні аукціону 22 грудня аналітики зійшлися в тому, що обмежений у коштах, скутий недоліком бюджетних ресурсів уряд, який одночасно потребує виконання своїх соціальних зобов'язань у 2009 році, буде готове заплатити більше.

"Для фінансування витрат, особливо важливих в передвиборний період, воно має запропонувати більш високу прибутковість, щоб зробити свої папери привабливими для інвесторів. І хоча грудневий план запозичень вже перевиконано на 3%, уряд все одно б'ється за виконання бюджетних зобов'язань в кінці року", - пророкували перед аукціоном аналітики компанії" Інвестиційний капітал Україна".

За їхніми оцінками, Мінфін міг запропонувати додатково 1% до вже існуючої прибутковості облігацій. "Крива прибутковості, швидше за все, або виросте, або - що менш ймовірно - залишиться на рівні попередніх торгів", - йдеться в інвестиційній рекомендації компанії.

Тієї ж думки дотримувався начальник відділу аналізу фінансових ринків "ING Bank Україна" Олександр Печеріцин.

"Мінфін трохи відступив від графіка розміщення ОВДП, і пропонує стандартні державні облігації зі строком погашення 3, 6 та 24 місяці, замість раніше запланованих облігацій з терміном погашення 6, 9 та 24 місяці. Ми очікуємо, що 3 - і 6-місячні облігації не будуть користуватися великим попитом, оскільки останній аукціон продемонстрував помірний інтерес інвесторів до ОВДП з самим коротким терміном обігу - принаймні, при прибутковості 3-місячних ОВДП на рівні 20%", - зазначив він.

У ING Bank прогнозували, що Мінфін може підвищити прибутковість 3-місячних облігацій на 1%. При цьому, була висока ймовірність того, що Мінфін також скоректує вгору прибутковість 6-місячних ОВДП, яка раніше становила 19%.

"Ми вважаємо, що 2-річні ОВДП можуть користуватися найбільшим попитом на аукціоні 22 грудня. Ми очікуємо, що прибутковість даних облігацій складе не менше 25%, при цьому Мінфін може додатково підвищити прибутковість на 1%", - підкреслив Печеріцин.

Чи зростатиме піраміда?

І це ще не все. Аукціон з розміщення ОВДП, запланований на 29 грудня, перенесено на 24 грудня. Це означає, що на поточному тижні Мінфін проведе ще один аукціон - у четвер. Таким чином, якщо він недобрав гроші у вівторок, в четвер точно доведеться брати їх за будь-якою ціною.

"Ми вважаємо, що сьогодні в Мінфіну немає причин значно підвищувати рівень прибутковості. Динаміка прибутковості на аукціоні в четвер буде значною мірою залежати від результатів аукціону 22 грудня", - прогнозував Печеріцин.

З ним згодний фінансовий аналітик Astrum Investment Management Сергій Фурса. "Ми очікуємо, що в четвер уряд зможе без подальшого зростання ставок залучити необхідний для повного рефінансування обсяг коштів. У той же час ми не виключаємо, що щедрість Міністерства фінансів пов'язана з істотним дефіцитом коштів у бюджеті, і необхідний обсяг залучення в грудні перевищує 1, 8 млрд грн. Однак, на нашу думку, такий варіант малоймовірний, і ми орієнтуємося на прибутковість 25-27% (річних) по середньострокових облігацій на аукціоні в четвер", - сказав він.

Фурса додав, що Мінфін за підсумками грудневих аукціонів вже залучив близько 1,4 мільярдів гривень, що становить 80% від майбутніх обсягів погашення ОВДП 30 грудня 2009. Таким чином, уряд вирішив застрахувати себе і залучити максимально можливий обсяг коштів на минулому аукціоні, не відкладаючи на останній аукціон у четвер.

"У випадку, якщо потреби уряду в ринкових засобах обмежуються необхідністю рефінансування старих боргів, то поточний аукціон стане піковим за рівнем ставок і до лютого 2010 року ми знову побачимо нудний первинний ринок. В той же час, ми не виключаємо, що щедрість Міністерства фінансів пов'язана з істотним дефіцитом коштів у бюджеті, і необхідний обсяг залучення в грудні перевищує 1,8 мільярдів. У той же час, ми вважаємо такий варіант малоймовірним і орієнтуємося на прибутковість 25% -27% по середньострокових паперів на аукціоні в четвер", - вважають аналітики Astrum.

Довідка "Економічної правди"

Всього, за даними ICU, з 1 січня по 21 грудня уряд через продаж ОВДП залучило 9,78 мільярдів гривень. Більшість паперів мають термін обігу менше 1 року, що створює великий ризик внутрішнього дефолту України влітку-восени 2010 року.

Середня прибутковість паперів у листопаді (20%) була нижчою, ніж у жовтні (23,9%), вересні (21,8%) та серпні (23,4%). Однак вона була вищою, ніж середня прибутковість лютому-квітні (15,2% -15,6%).

До цих пір уряд справно обслуговуваі держборг, незважаючи на явні проблеми з виконанням бюджету-2009.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!