Віктор Ющенко: шахти - вугільникам, землю - селянам

Віктор Ющенко: шахти - вугільникам, землю - селянам

Четвер, 17 грудня 2009, 17:10 -
Відредагувати газові контракти обіцяють усі, окрім Юлії Тимошенко, але тільки Віктор Ющенко пропонує зробити це реалістично: оскарживши умови договору на підставі міжурядових угод та європейських зразків контрактів.

кономічна правда" разом з відповідями кандидатів продовжує публікувати редакційний аналіз.

Даний аналіз коментує другу частину відповідей кандидата в президенти Вікторя Ющенка стосовно галузевої економіки.

З аналізом першої частини відповідей кандидата можна ознайомитися тут.

Блок 5. Енергетична політика

Тези Віктора Ющенка щодо паливно-енергетичного комплексу написані в доволі "дипломатичному" стилі і доволі ґрунтовні. Вони повністю відповідають енергетичній політиці, яку відстоює Секретаріат президента під проводом Богдана Соколовського.

Очевидно, що Секретаріат президента має набагато потужніший ресурс для аналізу економічної ситуації і розробки стратегій, аніж будь-який інший штаб іншого кандидата.

Зокрема, наразі лише у відповідях команди нинішнього глави держави згадано про повторну розробку териконів та запропоновано реальний сценарій боротьби з копанками.

Він достатньо простий: створення робочих місць на приватних шахтах і формування кадастру списаних запасів з подальшим проведенням тендерів на право видобутку на них.

Пропозиції логічні, хоча неможливі без реформи вугільної галузі. А принципи цієї реформи у стратегічному розумінні збігаються з позиціями Партії регіонів і відмінні від думок блоку Юлії Тимошенко: це перехід на формування ціни на товарне вугілля, виходячи з його споживчої вартості, та відкрита приватизація шахт.

Щоправда, найбільш рентабельні, найцікавіші для інвесторів підприємства команда Віктора Ющенка таки пропонує залишити державі. Отже, успішність програми залежатиме від того, хто і як складатиме списки на приватизацію.

У справі диверсифікації ринку енергоресурсів кандидат покладається на примарні європейські енергетичні проекти, участь України в яких є ще більш примарною. Саме такі проекти Віктор Ющенко звик просувати на посаді президента.

Позиція президента щодо діючого контракту на постачання газу давно відома.

Виправити закладені у них вади обіцяють усі, окрім Юлії Тимошенко, але тільки Віктор Ющенко пропонує зробити це реалістично: оскарживши умови договору на підставі міжурядових угод та європейських зразків контрактів. Для цього потрібне лише бажання української делегації порушити це питання.

Те саме стосується і питання підвищення ціни на газ, яке, на думку президента, має стимулювати споживачів економити енергію. Очевидно, що Віктор Ющенко втратив на ньому певний відсоток рейтингу.

Цікавою є думка, що зберігати монопольний статус "Нафтогазу", єдиного імпортера і продавця блакитного палива, варто лише до проведення реформ у галузі.

Блок 6. Промислова політика

ВПК і АПК - такими, на думку команди Віктора Ющенка, є пріоритети української промислової політики. А ставлення до їх підтримки суто ліберальне: не заважати, не стягувати наперед податки, вчасно відшкодовувати ПДВ та інколи підкидати пільгові кредити або програми державних закупівель.

Блок 7. Агросектор

Віктора Ющенка часто критикують за недостатню чіткість у формулюванні власних думок. Схоже, небезпідставно.

Відповідаючи на питання про вибір моделі державної аграрної політики, кандидат пропонує говорити не про їх переваги, а про їх підтримку. На його думку, модель розвитку сільського господарства має обирати не держава, а сам ринок.

Віктор Ющенко зауважує, що "перехід до нових стандартів продукції АПК надасть поштовх господарствам до об'єднання". Цю тезу можна трактувати як явну чи підсвідому прихильність президента до американської моделі, яка передбачає державну стратегію стимулювання розвитку великих господарств.

Разом з тим, глава держави висловлює симпатію європейському устрою аграрного ринку. "Я переконаний, що однією з перших задач сьогодення у сільському господарстві є запровадження стандартів та правил ведення аграрного бізнесу, максимально наближених до європейських", - пише він.

Таким чином, питання стратегії розвитку села залишилося без однозначної відповіді. Зате Віктор Ющенко зайвий раз підтвердив свій статус послідовного прихильника ринкової економіки.

Справжнім лібералом показав себе глава держави і у земельному питанні.

"Я неодноразово наголошував, і моя позиція не змінилась - запровадження і продовження мораторію (на проведення операцій з купівлі-продажу сільськогосподарських земель. - "ЕП") є найбільш масштабним виявом корупційної політики в Україні за останні 10 років", - стверджує Віктор Ющенко.

Безумовно, цього разу його позиція чітка. Однак ці слова більше схожі на заяву опозиційного політика, а не на програмні засади чинного глави держави. Звісно, розстановка політичних сих у парламенті під час каденції президента була не на його користь, а повноваження залишалися доволі обмеженими.

Разом з тим, проста констатація фактів не є переконливою: активний президент діє навіть за найскладніших обставин. Заради реалізації своїх ідей він використовує усі законні механізми, включно з апеляцією до народу.

Чи все зробив глава держави, аби унеможливити "виведення з ужитку на Київщині 12 тисяч гектарів землі", "чорну торгівлю" ріллею та "узаконення українського кріпацтва"?

"Я ініціюватиму прийняття необхідних нормативно-правових актів, які б визначили умови на ринку землі", - обіцяє Віктор Ющенко. Що завадило зробити це вчора і що перешкоджає зробити це нині?

Блок 8. Інфраструктура

Стан більшості українських аеропортів, автомобільних магістралей, залізниць і трубопровідних мереж за останні п'ять років покращився не надто, тому пропозиції чинного президента щодо покращення інфраструктури залишаються актуальними.

Віктор Ющенко чітко окреслив форми співробітництва держави з бізнесом: концесії, оренда державного майна, спільна діяльність та використання лізингових схем у відносинах з фінансовими інститутами.

Крім того, глава держави наголосив на необхідності зберегти найбільші інфраструктурні проекти у державній власності. Така позиція, вважає він, дає можливість уникнути геополітичних протиріч і обмежує іноземний вплив на країну.

Разом з тим, тези Віктора Ющенка не дають відповіді на питання, як уникнути непрозорих аукціонів і тендерів. Сьогодні такі заходи дедалі частіше закінчуються скандалами, які відлякують потенційних іноземних інвесторів від участі в інфраструктурних проектах.

Блок 9.

Цю частину відповідей Віктор Ющенко заповнив тезами із своєї передвиборної програми.

Зокрема, він пропонує скоротити розрив між максимальним та мінімальним рівнями пенсій, спростити процедуру реєстрації малого та середнього бізнесу, захистити право власності, підтримати інтелектуальний потенціал економіки.

Загалом - надзвичайно правильні тези. В цілому - нічого нового.

Автори: Артем Захарченко, Іван Коваль, Дмитро Дєнков


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!