Україна - МВФ: Джейла йде, грошей не буде

Україна - МВФ: Джейла йде, грошей не буде

П'ятниця, 11 грудня 2009, 17:12 -
"Немиря перейшов усі межі", - сказав дипломат, натякаючи, що оголошення Тимошенко "майбутнім президентом" відбулося з подачі віце-прем'єра. Офіційно на випадок, який трапився на конгресі, МВФ реагувати не буде, але врахує його при прийнятті важливих рішень.

Міжнародний валютний фонд різко поставив крапку у гарній казці, яка тільки почалася. У ранковому випуску The New York Times з'явилося повідомлення, що до закінчення президентських виборів Україна не отримає четвертий транш кредиту stand by у розмірі 3,5 мільярда доларів.

Назва джерела не називається, проте вказується, що це працівник фонду. За його словами, президент і прем'єр напередодні виборів намагаються перевершити один одного у нових витратах, хоча стан бюджету цього не дозволяє. Поки між ними не буде консенсусу, МВФ обіцяє не змінювати точку зору.

Ще одну новину повідомило "Економічній правді" джерело в посольстві України у США. "За останніми відомостями, Джейла Пазарбашіоглу втомилася від брехні і з середини січня вже не буде главою місії фонду в Україні", - сказав дипломат.

За його словами, сьогодні на неофіційному рівні у керівництва МВФ є дві чіткі позиції щодо України.

Перша виражається тезою "немає бюджету - немає грошей". За словами джерела, у фонді дуже дивуються, що Юлія Тимошенко, маючи більшість у парламенті, не змогла затвердити фінплан-2010.

Друга позиція стосується відсутності в Україні міністра фінансів - відомством досі керує прем'єр-міністр.

Крім того, дипломат відзначив два курйозні моменти, які вразили чиновників МВФ: заява про дивіденди, отримані від фонду, та виступ глави уряду на конгресі Європейської народної партії.

"Ми зробили те, чого не робив ніхто. З 1970 року такого не було. Ми отримали від МВФ, де ми є засновниками, 2 мільярди доларів дивидендів", - сказала Юлія Тимошенко.

Фонд промовчав. "Природно, ніякого спростування МВФ не робитиме, але сміялися довго", - сказав дипломат.

Здивувалися не тільки у Вашингтоні.

"Почути таку позицію від людини, яка має економічну освіту, дивно. Ще більш дивно дізнатися, що таку позицію підтримує Мінфін, який мав би знати ці речі. Добре відомо, що МВФ не платить дивідендів, бо це некомерційна організація", - прокоментували у Секретаріаті президента.

Україна отримала спеціальні права запозичень внаслідок так званого розподілу SDR. Він був запланований ще у 1997 році для того, щоб країни, які приєдналися до Фонду після останнього такого розподілу у 1981 році, могли отримати право позичати кошти у межах своєї квоти. Для України це 2,04 мільярда доларів.

У Секретаріаті уточнили, що 2 мільярди доларів або 16 мільярдів гривень, зараховані до доходів бюджету в листопаді, не є доходами. Це зобов'язання, тобто борг України перед МВФ, за який країна платить відсотки.

Ще більше здивував другий момент. Перед виступом Тимошенко на конгресі Єврпейської народної партії її оголосили як prime minister and Ukraine future president. У перекладі - "прем'єр-міністр і майбутній президент України".

"Немиря перейшов усі межі", - сказав дипломат, натякаючи, що це оголошення відбулося з подачі віце-прем'єра. На думку джерела, офіційно на випадок, який трапився на конгресі, фонд реагувати не буде, але обов'язково врахує його при прийнятті важливих рішень.

Не виключено, що заява, зроблена у The New York Times, і була реакцією на цю подію.

Ще на початку тижня здавалося, що МВФ все одно дасть гроші.

Звісно, накопичилося чимало фактів, які свідчать, що уряд систематично не виконує вимоги МВФ. Крім того, президент підписав закон про підвищення соціальних стандартів. Тим не менш, все виглядало так, ніби фонду байдуже, і він таки заплатить. Ці припущення підтверджувалися цілою низкою подій.

4 грудня Тимошенко на зустрічі з представниками Євросоюзу сказала: "Ми досягаємо компромісу в питанні продовження співпраці з МВФ. Увечері у мене буде розмова з паном Строс-Каном, а вже в неділю наша делегація на чолі з віце-прем'єром Григорієм Немирею відбуде у МВФ, щоб уточнити деталі".

8 грудня Немиря поїхав у Вашингтон і заявив, що в України залишаються шанси отримати четвертий транш до кінця 2009 року.

Одночасно уряд написав МВФ листа про наміри, за іншими даними - поправки до меморандуму. Напередодні документ відмовився підписати Віктор Ющенко, проте уряд все ж надіслав листа за підписами прем'єра і голови НБУ. Володимир Стельмах завізував документ за умови, що весь транш надійде у резерви і буде використаний на оплату газу.

Як пояснило джерело в українському посольстві, переданий лист не є остаточним документом.

"У документі неправильні цифри та попередні дані. МВФ його вивчить, відкоригує і відправить до України. Після цього лист має бути підписаний представниками української влади і лише тоді повернеться у фонд. Згодом його розгляне рада директорів і винесе рекомендацію виконавчому директору", - розповів дипломат.

На його думку, Росія виступить на боці України, оскільки їй вигідно отримати гарантії майбутньої оплати за газ. Бразилія також підтримає виділення траншу.

Втім, з технічної точки зору, рішення про виділення грошей не може бути прийняте до затвердження звіту про закінчення перегляду програми. Коли це відбудеться, невідомо. Зате є ризик, що до кінця 2009 року чиновники МВФ не встигнуть.

"23 грудня почнуться свята, а працювати Фонд почне тільки з 5 січня. Тому, швидше за все, 2009 року грошей уже не буде", - підсумував дипломат.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!