Ахметов побореться за струм з Проданом

Ахметов побореться за струм з Проданом

Четвер, 10 грудня 2009, 11:16 -
Компанія Ріната Ахметова ДТЕК, яка є одним з головних претендентів на міждержавні ЛЕП, буде налаштована заплатити ціну, набагато вищу за ринкову, і протягом найближчого року продавати струм у західному напрямку у збиток, аби тільки порушити державну монополію.

"Укренерго" врешті-решт виставило на конкурс потужності для експорту української електроенергії 2010 року. 15 грудня відбудеться третій гучний аукціон уряду Юлії Тимошенко за останні місяці.

Але, на відміну від безуспішних намагань продати Одеський припортовий завод і ліцензію на частоти під зв'язок 3G, цей конкурс не подобається не президенту, а саме уряду.

Достатньо того, що кошти від аукціону, якими б великими вони не були, складно буде вилучити до державного бюджету з рахунків національного оператора електричних мереж - НЕК "Укренерго".

Окрім того, за результатами конкурсу, права на поставки за кордон електроенергії можуть перейти від контрольованої Мінпаливенерго державної компанії "Укрінтеренерго" до приватних структур.

Адже, згідно з очікуваннями учасників ринку, компанія Ріната Ахметова ДТЕК, яка є одним з головних претендентів на міждержавні ЛЕП, буде налаштована заплатити ціну, набагато вищу за ринкову, і протягом найближчого року продавати струм у західному напрямку у збиток, аби тільки порушити державну монополію.

В той же час, "Укрінтеренерго" як державна структура не матиме права укладати збиткові контракти. Так само навряд чи працюватимуть у збиток інші учасники конкурсу, наприклад, "Західенерго", контрольний пакет якої належить державі, але менеджмент лояльний до ДТЕКу.

Однак не проводити конкурс не можна, адже тільки так можна розпочати поставки електроенергії до Литви через Білорусь, у яких також беруть участь "Укрінтеренерго" і Ukrenergy Holding - спільне підприємство цієї державної компанії та холдингу Korlea Invest словацького бізнесмена українського походження Василя Даниліва (Берчваржа).

Наразі ця група є ексклюзивним покупцем української електроенергії у Західній Європі.  Джерела "ЕП" пов'язують Даниліва з главою Мінпаливенерго Юрієм Проданом.

Як пояснили "Економічній правді" у цьому холдингу, реалізація литовського проекту має підвищити прибутковість спільного підприємства.

Порожні державні гарантії

Головною несподіванкою умов конкурсу стало виставлення на аукціон лише половини потужностей Бурштинського енергоострова, з якого відбувається експорт електроенергії до Угорщини, Словаччини та Румунії.

Окрім того, перетини - потужності передавання енергії - розділено на гарантовані - 150 "бурштинських" МВт, білоруський і частина російського напрямку, і негарантовані - решта 125 МВт західного, решта російського напрямку та молдавський.

В оголошенні про конкурс пояснено, що обсяги електроенергії, передача яких не гарантована "Укренерго", потребують певних застережень у міжнародних договорах на їх постачання. Компанія повинна домовитися із своїм контрагентом про резервування потужностей у Європі, які увімкнуться, якщо з електромережами щось станеться.

Наразі "Укренерго" відмовляється коментувати, чому не виставлено всі обсяги міждержавного перетину.

Експерти припускають, що невиставлені потужності класифіковано як такі, що використовуються "для виконання поставок за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання ратифікованих Верховною радою міжнародних договорів або відповідних рішень уряду".

Такі обсяги, згідно із затвердженим НКРЕ порядком проведення аукціонів, на конкурс не виставляються. До цієї категорії однозначно потрапляють поставки до Білорусі, але щодо західного напрямку такої певності немає.

Тож, можливо, решту обсягів "Укренерго" все-таки виставлятиме, але не на весь рік, а у щомісячному режимі. Скажімо, аукціон на експорт електроенергії у січні 2010 року заплановано на 22 грудня 2009 року: через тиждень після "річного" аукціону.

Немає певності і щодо суті поняття гарантованих потужностей. "Укренерго" може гарантувати надійність передачі переможцям аукціону, але не європейським споживачам, які все одно вимагатимуть закупівлі резервних потужностей в обсязі близько 50% контракту на випадок, якщо з Бурштинським енергоостровом щось трапиться.

Директор "Укрінтеренерго" Валентин Бондаренко в ексклюзивному коментарі "Економічній правді" пояснив, що "Укренерго" не може купувати в Європі резервні потужності, оскільки у нього у тарифах не передбачено на це коштів, а грошей, виручених від аукціону, на це також не вистачить. Отже, гарантії цієї компанії нічого не варті.

"Наші держави працюють за різними правилами. Це ніби як правосторонній і лівосторонній дорожній рух: якщо їх об'єднати, машини зіткнуться.

Ми регулюємо свою систему за рахунок або збільшення вироблення струму, або обмеження споживачів. А у них поняття обмеження споживачів немає: у них споживач завжди повинен отримати продукцію, у них навіть автоматика на це не налаштована", - зазначив Бондаренко.

Таким чином, слід чекати, що "Укрінтеренерго" буде боротися за контракти до максимально допустимої ринкової ціни. А які обсяги приватні компанії наважаться купити за завищеними цінами - поки що невідомо.

А ще наступного тижня слід чекати на судові позови щодо припинення конкурсу. Тільки вже без підтримки з боку президента - як у випадку з ОПЗ і 3G.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!