Газовий борг: кожному по шматочку

Газовий борг: кожному по шматочку

Понеділок, 2 листопада 2009, 15:29 -
Розподіл боргу на всіх учасників ринку, разом з примусовим покращенням їх платіжної дисципліни, таки полегшить життя "Нафтогазу". Однак для державних банків це буде лише видимістю дотримання нормативів.

Щоб не порушувати банківські нормативи кредитування, Юлія Тимошенко намагається розподілити борг держави перед банківською системою, який постійно нарощується задля сплати за імпортний газ, між багатьма суб'єктами.

Кредити, які "Нафтогаз України" отримав у державних банках, нарощувати далі нема куди. А однією з найбільш проблемних статей його прибутків є розрахунки теплокомуненерго за поставлений газ.

Тому задля поліпшення фінансової дисципліни цих підприємств Кабмін зробив два кроки. Він повернувся до ідеї введення розподільчих рахунків у державних фінустановах - Ощадбанку та Укргазбанку, а також спонукає ці установи розпочати кредитування теплокомуненерго.

Таким чином, частина грошей, які спрямують "Газпрому", буде позичена у державних банків не "Нафтогазом України", за який відповідає держбюджет, а комунальними підприємствами, контроль і, відповідно, фінансову відповідальність за які несуть місцеві органи влади.

[B]

У багатьох регіонах ці тарифи, як відомо, не покривають собівартості постачання тепла. Тому різниця має компенсуватися з місцевих бюджетів, але це відбувається не завжди. Кредити ж теплокомуненерго ніхто досі давати не хотів, навіть якщо ті пропонували під заставу власне обладнання або гарантії місцевих органів влади.

Тепер "крайніми" виявилися державні банки, які б все одно ці кошти мусили позичати: якщо не ТКЕ, то "Нафтогазу". І навіть якщо буде втілено ідею про передачу функції встановлення тарифів для ТКЕ від місцевих рад до НКРЕ, то, за прогнозами "Економічної правди", це не зробить тарифи прибутковими.

Та ж частина коштів, яку споживачі газу сумлінно сплачують, згідно з підозрами Тимошенко, затримується на рахунках теплокомуненерго.

Аби уникнути цього, вона ще влітку 2009 року намагалася зобов'язати ТКЕ відкрити розподільчі рахунки, на які б надходили платежі населення і з яких банки автоматично стягували б плату за газ. Тоді ця ініціатива наштовхнулася на різку критику опозиції, а частина експертів такі методи зустріла схвально.

Ефективність такого заходу у "Газі України" оцінити не змогли. За даними прес-секретаря компанії Олексія Ткача, влітку уряд так і не запровадив постанову про спецрахунки - остаточно її було затверджено лише у кінці жовтня 2009 року.

"Зараз рахунків ще нема, бо їх відкриває не "Газ України". Як все відбуватиметься - побачимо. Зараз іде збір і опрацювання інформації", - пояснив Ткач.

Іще одна новація Кабміну - це дозвіл на відкриття розподільчих рахунків не лише в Ощадбанку, як передбачалося влітку, але і в Укргазбанку, у якому традиційно обслуговуються "Нафтогаз України" та її дочірні структури.

"У нас рахунки не закриваються - просто в Укргазбанку вони відкриваються паралельно. Підприємства зможуть обирати, у кого відкривати рахунки. Тут алгоритм зовсім не такий, як на оптовому ринку електроенергетики. Там не можна паралельно мати два банки, що обслуговують учасників ринку. А в цьому випадку нічого страшного не станеться", - запевнило джерело "Економічної правди" в Ощадбанку.

Водночас колишній член наглядової ради Ощадбанку Андрій Пишний не вірить, що функцію розподільчих рахунків буде доручено лише цій фінустанові.

"Зазвичай у випадках, коли прем'єр каже "передати", це означає "все і повністю". Хоча як буде на практиці - побачимо", - зазначає експерт.

Без сумніву, переказ коштів з рахунків ТКЕ на рахунки "Газу України" буде легшим, якщо він здійснюватиметься у рамках активів одного банку. Однак Пишний вважає, що Укргазбанк не готовий взятися за обслуговування розподільчих рахунків.

"По-перше, у нього є кадрові проблеми, які треба вирішувати аж ніяк не в момент передачі. По-друге, до нього зараз є питання з боку кредиторів, і це може негативно позначитися на ліквідності банку", - стверджує Пишний.

Окрім того, за його переконанням, обслуговування розподільчих рахунків - не просто отримання потоків коштів, але і кредитування підприємств ТКЕ, що мають погану платіжну дисципліну.

"Частина виданих позик неодмінно виявиться проблемною, і це зовсім не піде на користь Укргазбанку", - зазначає аналітик. У самій фінансовій установі ситуацію воліють не коментувати.

Цікаво, що альтернативи в уряду немає. Можна було би збільшити тарифи на тепло і ціни на газ для теплокомуненерго. Але перед виборами ніхто на це не піде.

Очевидно, розподіл боргу на всіх учасників ринку, разом з примусовим покращенням їх платіжної дисципліни, таки полегшить життя "Нафтогазу". Однак для державних банків це буде лише видимістю дотримання нормативів.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!