СОТові перспективи України

СОТові перспективи України

Четвер, 21 лютого 2008, 14:46 -
Зміст угоди про вступ України до Світової організації торгівлі (СОТ) досі не оприлюднений. Проте відомо, чого можна вимагати від Росії.

По-перше, нас цікавить скасування квот на наш експорт - цукор, спирт, труби великого діаметра. Воно заплановане на 2011 рік, але це нас не влаштовує. По-друге, ми будемо наполягати на скасуванні мита на експорт російської нафти, тому що бачимо в цьому механізм субсидування російських споживачів. І ще: Росії необхідно узгодити своє антимонопольне законодавство з нормами СОТ.

Шлях України до СОТ розпочався в грудні 1993 року зі створення робочої групи. Процес інтеграції країни до світової торгової спільноти був нелегким і тернистим. Через небажання вітчизняних олігархів пустити до країни іноземних конкурентів питання вступу до СОТ гальмувалося. До 2002 року підписали тільки 11 двосторонніх протоколів. Реальне ж прискорення цього процесу відбулося після Помаранчевої революції. Загалом протягом 15 років Україна підписала 52 двосторонні протоколи із країнами-членами СОТ. Останньою перепоною на шляху до членства в СОТ, яку Україні вдалося подолати 2007 року, залишався борг Киргизстану в розмірі 27 млн дол. США, що його погасили у вигляді гуманітарної допомоги. 

І ось нарешті сталося. Україна однією ногою вже в СОТ. 5 лютого 2008 року на засіданні Генеральної ради СОТ у Женеві підписано документи про вступ нашої країни до цієї організації. 

На яких же умовах Україна приєднується до СОТ? За твердженням міністра фінансів Росії Кудріна, на невигідних умовах і робить це лише для того, щоб випередити Росію. Експерт Центру Разумкова Кузнєцов так прокоментував заяву російської сторони: "Умови вступу до СОТ є матеріалом, який не має широкого розповсюдження. Це пов'язано з природою переговорного процесу. Точних умов не знають навіть українські експерти. Інформація буде зібрана в один документ і опублікована навесні цього року. Тому я б із пересторогою ставився до таких заяв". 

5 лютого оприлюднили прес-реліз СОТ, у якому зазначені зобов'язання України, взяті при вступі до цієї організації. Згідно з документом, Україна зобов'язується не встановлювати мінімальних цін на імпортовану продукцію, а регулювання цін застосовуватиметься у відповідності до принципів СОТ із урахуванням інтересів експортерів-членів організації. З-поміж умов вступу нашої країни до СОТ - обмеження мита на рівні від 0% до 50%, а деякі ставки мають поетапно скоротити до 2013 року. Середні ж імпортні мита при постачанні товарів в Україну повинні становити 10,66% для сільгосппродуктів і 4,95% - для промислових товарів. Найвищі тарифи, які Україні дозволено встановити, це тарифи на цукор (50%) і соняшникову олію (30%). Інші ж продукти, на які граничний рівень тарифів обмежено 25%, - деякі види радіоприймальної апаратури, синтетичні нитки та конвеєрні ремені. 

У прес-релізі також зауважується, що Україна погодилася не субсидувати експорту в сільському господарстві, обмежити державну підтримку внутрішніх сільгоспвиробників на рівні 3,04 млрд грн, а також надати податкову знижку в обсязі 5% від вартості внутрішнього сільгосппродукту. Україна має відкрити тарифну квоту на цукор-сирець - 260 тис. тонн щорічно і збільшити її до 267 тис. тонн до 2010 року. 

Щодо ринку послуг, то Україна взяла на себе зобов'язання в 11 основних секторах, які охоплюють комунікаційні, транспортні, рекреаційні, культурні, спортивні та ділові послуги, послуги з будівництва та машинобудування, освіти, охорони здоров'я та навколишнього середовища, а також послуги в інших соціальних сферах. 

Тепер, щоб Україні надійно стати на ноги у світовій торговій організації, необхідно ухвалити ще 10 законів та безліч нормативних актів, а також, щоб угоду про вступ, яка складається з переліку взаємних конфіденційних зобов'язань України і СОТ, ратифікувала Верховна Рада. Протягом 30 днів із моменту ратифікації Україна набуде повноправного членства в цій організації. Народним обранцям на роздуми дали час до 4 липня 2008 року.  

Якщо в нас не буде позачергових виборів, то з ратифікацією особливих проблем теж не буде. Голова Комітету ВР із питань податкової та митної політики Терьохін упевнений, що представники коаліції проголосують одностайно: "Це політичне питання, а стосовно політичних питань ми голосуємо одноголосно".  

Перешкодою на шляху до ратифікації протоколу може стати блокування роботи парламенту представниками Партії регіонів. Однак депутати з цієї фракції не мають нічого проти власне вступу до СОТ. Як зазначив регіонал Плотніков, "якщо ми голосували за прийняття пакета законопроектів щодо СОТ, то чому повинна бути проблема з ратифікацією?". В цьому ж переконаний і його колега по фракції Кінах. Щоправда, він застерігає: "Спочатку потрібно побачити, які домовленості були внесені на фінальній стадії переговорів". 

Іншої думки дотримуються комуністи. За словами народного депутата Голуба, фракція КПУ не підтримуватиме ратифікації угоди про вступ України до СОТ. Поспішність, із якою підписували цей документ, не враховує інтересів українського товаровиробника, вважає депутат. Документ не передбачає індексації втрат цілої низки галузей української економіки, що загрожує не лише втратою конкурентноспроможності українських товарів на світовому ринку, але й скороченням робочих місць. Утім, на думку депутата-комуніста, парламент таки ратифікує угоду, оскільки більшість фракцій голосували позитивно за ухвалення законопроектів, пов'язаних зі вступом до СОТ.  

Про це нагадав і спікер ВР Арсеній Яценюк, який зазначив, що якщо цей документ не ратифікують конституційною більшістю, це буде взірцем непослідовності окремих політичних сил. 

А от політологи вважають, що угода може і не витримати перевірки парламентом. На думку директора економічних програм Центру Разумкова Юрчишина, на перший план вийдуть тіньові інтереси парламентарів, пов'язаних із тими галузями промисловості, які нестимуть збитки після вступу України до СОТ. На його переконання, депутати намагатимуться вносити зміни до документа, що видозмінить угоду і загалом поставить під загрозу членство країни в цій міжнародній організації.  

Не відкидає такої можливості й депутат від фракції "Наша Україна - Народна самооборона" Стецьків. "Ми занепокоєні тим, наскільки буде захищений наш аграрний сектор, - зазначає він. - І якщо в угоді, якої ми ще поки не бачили, цього не буде, ми доручимо провести додаткові переговори з СОТ". 

Приєднання України до СОТ має стратегічне значення. Крім усіх інших позитивних моментів, воно дає можливість послабити вплив Росії на Україну. Вступивши першою до цієї організації, наша держава дістала змогу взяти участь у висуванні вимог до Росії при вступі тієї до СОТ. Утім, політики обіцяють цим правом не зловживати.  

"Україна критично зацікавлена, щоб російська економіка також стала членом СОТ. Адже ми будемо тоді в єдиній законодавчій і нормотворчій площині. У нас буде майданчик для вирішення будь-яких суперечок", - пояснює спікер Яценюк.  

Однією з таких суперечок можна назвати питання ратифікації Росією угоди про вільну торгівлю з Україною, підписаної ще 1993 року президентами Єльциним та Кравчуком. Проект цієї угоди, яка виключала застосування митних зборів у внутрішній торгівлі, був парафований обома сторонами, але не ратифікований Держдумою Росії через низку претензій, зокрема, щодо пропозиції лібералізації газової торгівлі. Це питання може стати одним із предметів торгів двох країн, адже, виступаючи на сесії Всесвітнього економічного форуму в Давосі, президент України Ющенко заявив, що Україна досі чекає ратифікації російсько-українського договору про вільну торгівлю. Наголошуючи, що Україна залишається відкритим партнером Росії й не буде ставити жодних перепон переговорам стосовно вступу Росії до СОТ, Ющенко підкреслив, що у разі запрошення Україна залюбки приєднається до робочої групи зі вступу Росії до Світової організації торгівлі. 

Ймовірність висунення вимог до Росії підтвердив і Терьохін. За його словами, Україна, безумовно, приєднається до роботи групи зі вступу Росії до СОТ і висуне три групи вимог. "По-перше, нас цікавить скасування квот на наш експорт - цукор, спирт, труби великого діаметра. Воно заплановане на 2011 рік, але це нас не влаштовує. По-друге, ми будемо наполягати на скасуванні мита на експорт російської нафти, тому що бачимо в цьому механізм субсидування російських споживачів. І ще: Росії необхідно узгодити своє антимонопольне законодавство з нормами СОТ", - зазначає народний депутат.

Не сумніваються в тому, що Україна скористається нагодою вступити в робочу групу з приєднання Росії до СОТ, і представники російської сторони. На думку віце-прем'єра РФ Наришкіна, Україна теоретично встигає вступити в робочу групу СОТ по Росії і зможе перешкодити Кремлю прискорити процес вступу до СОТ. 

Однак варто зауважити, що намагання України виторгувати вигідніші для себе умови можуть не мати успіху, оскільки експорт Росії (яка має величезний внутрішній ринок, привабливий для іноземного капіталу) охоплює товари, що не підлягають будь-яким обмеженням. А тому вступ РФ до СОТ - не таке вже й нагальне питання. 

Ілона Білан, керівник Групи контролю демократичних змін УНЦПД