Мінпаливенерго повертає аукціони

Мінпаливенерго повертає аукціони

Понеділок, 28 січня 2008, 09:38 -
Хоча начебто всі потужності були законтрактовані, на аукціони виставлялося 100 МВт. Як виявилося, Укрінтеренерго вирішила продати 100 МВт, раніше "відібрані" в Energy Capital на користь Emfesz Kft, яка належить одному із власників добре відомої Росукренерго - Дмитру Фірташу.

Україна знову повертається до ідеї продажу електроенергії через аукціони. Міністерство палива та енергетики поставило собі за мету на 2008 рік боротьбу із "застосуванням неринкових механізмів" установлення ціни на експортну електроенергію, запровадження конкурсного доступу експортерів до міждержавних електричних мереж для здійснення експорту електроенергії з України.

Ще одним пріоритетом міністерства є перегляд наявних міжнародних договорів у енергетичній сфері і прийняття рішення щодо внесення змін до договорів або розірвання  договорів та підписання нових. У Верховній Раді вже з'явився відповідний законопроект.

Щоб реалізувати наміри Мінпаливенерго, доведеться почекати. Райдужним планам Мінпаливенерго щонайменше найближчих 2 роки заважатиме угорська Energy Capital. Принаймні на 1/5 "європейського" експорту.

Як домовились - так і було

Зараз монопольним експортером електроенергії є державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго". Із грудня 2004 року до липня 2006 року їй "допомагала" експортувати електроенергію Національна атомна енергогенероуюча компанія "Енергоатом". Компанія постачала у Росію електроенергію за ціною, нижчою ніж на внутрішньому ринку. Але після того, як компанію змусили підвищити ціну, Росія від її послуг відмовилася.

У 2005-му - на початку 2006 року витала ідея надати право експортувати електроенергію генеруючим компаніям, проте цей варіант викликав чимало запитань, і про нього з часом забули. Зрештою, у березні 2007 року Укрінтеренерго почала продавати частину електроенергії для експорту в Угорщину, Словаччину та Румунію через аукціони. На той час із "Бурштинського острова" (єдиного відрізка української енергосистеми, синхронізованого із західноєвропейською) експортували електроенергію компанії: System Consulting (Угорщина), Korlea Invest, її дочірня компанія Energy Capital та Emfesz Kft (Угорщина).

Хоча начебто всі потужності були законтрактовані, на аукціони виставлялося 100 МВт. Як виявилося, Укрінтеренерго вирішила продати 100 МВт, раніше "відібрані" в Energy Capital на користь Emfesz Kft, яка належить одному із власників добре відомої Росукренерго - Дмитру Фірташу.

Оскільки ці 100 МВт передали Emfesz Kft тільки на перший квартал 2007 року, це не завадило потім продавати ці обсяги тому самому Energy Capital... на аукціонах. Звісно, уже за "акційною" ціною, яка була у кілька десятків разів вищою від оптової.

Як дали наказ  угорці

Зрештою, вибравши час і розрахувавши свої сили, Energy Capital звернулась до суду, який і заблокував бурхливу аукціонну діяльність Укрінтеренерго. Остання, зрозумівши, що карта бита, вирішила дати задній хід.

У листопаді ЗМІ повідомили про завершення конфлікту між Укрінтеренерго та Energy Capital і підписання мирової угоди, відповідно до якої угорці дістали право протягом двох років закуповувати своїх 105 МВт української електроенергії за ціною оптового ринку.

До кінця 2007 року українська сторона так і не відновила продаж електроенергії на конкурсах через технічні обмеження "Бурштинського острова" - всі потужності розподілені, продавати було нічого.

Хоча договори на експорт електроенергії на 2008 рік уже підписані, Укрінтеренерго планує найближчим часом провести новий аукціон. Як тільки Бурштинська ТЕС збільшить свою потужність, компанія виставить на продаж "чистих" 50 МВт.

Що скаже закон

Якщо зараз компанія може продавати електроенергію для експорту за прямими угодами або через аукціони, то скоро її можуть зобов'язати відмовитися від прямих угод.

18 січня Микола Мартиненко, депутат від блоку "Наша Україна - Народна самооборона", запропонував парламенту на законодавчому рівні закріпити продаж електроенергії через аукціони.

Законопроект передбачає продаж доступу до міждержавних електромереж на аукціоні на строк не більше одного року. До того ж, пропонується зробити обов'язковою закупівлю електроенергії для експорту на оптовому ринку електроенергії за ціною, не нижчою від оптової ціни, сформованої на ринку.

Яким саме компаніям нададуть право на участь в аукціоні, у законі не визначено - це вирішуватиме Кабінет Міністрів.

За розрахунками розробника законопроекту, додатковий дохід енергопідприємств може сягнути приблизно 1 млрд грн на рік, що, у свою чергу, збільшить надходження від податків у бюджет.

Завдяки аукціонам, українська електроенергія продаватиметься по ціні в кілька разів вищій за оптову ціну на внутрішньому ринку, крім того, укладання експортних контрактів стане прозорішим і дозволить запобігати судовим позовам під час перегляду раніше підписаних контрактів.

Поки що Мінпаливенерго доведеться розтягнути задоволення від боротьби з "неринковими механізмами" встановлення ціни на експорт електроенергії. Адже відповідно до чинного законодавства, якщо міжнародні  договори, учасником яких є Україна, встановлюють відмінні від українських правила гри, то застосовуються правила міжнародного договору. Energy Capital уже створив прецедент для застосування правил.

В Укрінтеренерго припускають, що повністю продавати електроенергію з аукціону можна буде з 2009 року.

Довідка: "Бурштинський острів" має потужність 500 МВт в осінньо-зимовий період і 550 МВт - у весняно-літній. Ця потужність не може бути збільшена і після врегулювання суперечки з Energy Capital - вся перекрита наявними домовленостями.

Оптова ціна електроенергії, встановлена Національною комісією регулювання електроенергетики на лютий, становить 27,823 коп/кВт-год.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!