За чергові півкроку до СОТ - чи спокуситься Юлія Тимошенко?

За чергові півкроку до СОТ - чи спокуситься Юлія Тимошенко?

Понеділок, 14 січня 2008, 10:21 -
Юлія Тимошенко, риторика котрої останнім часом усе більше нагадує палкі передвиборчі промови, навряд чи відмовиться увійти в історію як прем'єрка, що ввела, врешті-решт, Україну до ВТО. Особливо цікавий це може мати вигляд на тлі того, що попередники зовс
Минулого тижня Віктор Ющенко заявив, що 5 лютого генеральна рада ВТО може вирішити питання про офіційний прийом України до членів світового торговельного клубу. Це питання – здавалося б остаточно з’ясоване ще восени 2007-го – час від часу відтерміновується. Але наразі, на думку Ющенка, жодних непереборчих бар'єрів на шляху України до ВТО не залишилося.

Поточного тижня завершуються переговори щодо останньої проблеми - обсягів бюджетних компенсацій сільгоспвиробникам із виплат ПДВ. 20-25 січня в Женеві відбудеться останнє засідання робочої групи зі вступу України до ВТО. За прогнозом Ющенка, буде сформульований "позитивний звіт стосовно України". Після цього генеральна рада ВТО зможе офіційно прийняти Україну в організацію. Якщо, звісно, має бажання.

Між тим, практично всі вступні вимоги ВТО Київ виконав: завершені всі двосторонні торговельні перемовини, а Верховна Рада ухвалила наприкінці 2007 року закони, необхідні для членства у ВТО.

Проте експерти нагадують, що, в разі небажання Європи, Україна знову може опинитися перед зачиненими дверима. На засіданні робочої групи можуть виникнути проблеми. Так, представники ЄС наполягають, щоби Київ повністю відмовився від експортного мита. Таку вимогу до України висунув Європейський Союз, і це питання до сьогодні залишається відкритим. І саме через розбіжності стосовно експортного мита провалом закінчилося засідання робочої групи в листопаді 2007 року.

Втім, Юлія Тимошенко, риторика (й не лише риторика) котрої останнім часом усе більше нагадує палкі передвиборчі промови, навряд чи відмовиться увійти в історію як прем'єрка, що ввела, врешті-решт, Україну до ВТО. Особливо цікавий це може мати вигляд на тлі того, що попередники зовсім нещодавно – лише у грудні – провалили чергові перемовини.

Тим паче, що Росію знову відкинули з порогу через неприйнятні з точки зору Москви вимоги іноземного доступу до газових і нафтових труб. Таку цікаву позицію висловила Саудівська Аравія.

Загалом, на прохання ЕП прокоментувати, чи вступить таки Україна у ВТО, більшість аналітиків відмовилися від прогнозів. Інші ж мають вельми неоднозначний прогноз: або Україна вступить у ВТО, або ні, як у відомому анекдоті про жіночу логіку. Тож остаточну відповідь чекатимемо від пані Тимошенко. Як вважає експерт Олексій Блінов (Інститут вивчення Росії), "кожна поступка – свідчення тотальної слабкості наших позицій на зовнішньоекономічній арені. І що складнішими ставатимуть ці переговори, то потужнішими будуть наші поступки. Високий потенціал і привабливість України досі залишаються радше предметом гасел і мантр, аніж реальними речами. Тобто ми не готові відстоювати свої інтереси у світі реалій глобальної конкуренції".

Довідка: Всесвітня торговельна організація (World Trade Organіzatіon) - міжнародна організація, створена у 1995 році з метою лібералізації міжнародної торгівлі й регулювання торговельно-політичних відносин держав-членів. ВТО є спадкоємицею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГУТТ), ухваленої у 1947 році. Наразі членами ВТО є 151 країна.


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!