СПЕЦПРОЄКТ "Green Deal UA"
За підтримки Регіональної газової компанії
Коли настане ера водню, ми будемо до неї готові

Коли настане ера водню, ми будемо до неї готові

Четвер, 12 листопада 2020, 15:41 -
Олег Никоноров про перші результати експериментів з воднем у газових мережах та плани на майбутнє.
Олег Ніконоров, директор Регіональної газової компанії
Олег Никоноров, директор Регіональної газової компанії

Питання, яке мені найчастіше ставлять: "Водень - це хайп, це піар?". Очевидно, що ні.

В енергобалансі Євросоюзу в 2019 році більше 30% споживаної енергії було з альтернативних джерел. 

Згідно з прогнозами, за підсумками нинішнього 2020 року ця цифра може дійти до 45%.

Ми бачимо, що відбувається зміна енергобалансу: від традиційних джерел – до чистої енергії. 

Наші європейські колеги говорять про це як про еволюцію енергетики. Європейський Союз ставить перед собою завдання – до 2030 року 50% енергосистеми перевести на відновлювану енергію.

Для України зараз дуже важливо бути готовою синхронно з Європою використовувати водень. Це завдання максимум у нашій європейській інтеграції. 

Тим більше, що сьогодні є спільне розуміння, як виробляти водень. А ось можливості його транспортування все ще перебувають у процесі досліджень – і в Європі, й у нас, в Україні.

У нас з європейськими партнерами абсолютно ідентичні цілі. Перше – зрозуміти, яким чином водень можна доставляти нашими газопроводами. Друге — визначити максимально безпечну пропорцію газоводневої суміші з урахуванням сучасного стану мереж та зрозуміти, які матеріали використовувати для підвищення безпеки транспортування водню.

Тому ми вирішили вивчати поведінку водню у газорозподільній системі. Наші експерименти посилені науковими дослідженнями. І я вірю, що ми досягнемо успішних результатів.

Зараз ми вже на другому етапі досліджень: на п'яти полігонах у різних регіонах України тестуємо особливості поведінки водню в нашій газорозподільній системі. Перші дослідження почалися цього літа.

Інформація, яку ми отримали в результаті цих досліджень, також цікава нашим європейським колегам. Наскільки мені відомо, зі схожими проблемами стикалися усі європейські оператори ГРМ, які беруть участь у подібних експериментах.

Що нам приніс перший етап випробувань? У мережу був закачаний водень. Чистий, 99%. І, при середньому тиску в трубі, ми побачили результат. Він виявився неприємним: 46% тиску ми втратили у перші два тижні. 

Як виявилося, кожне з'єднання в діючих газопроводах пропускає молекули водню. Адже, образно кажучи, якщо молекула метану – це "яблуко", то молекула водню –  "вишня". Можливо рано про це говорити, але і вуглецева сталь швидше за все теж має схильність пропускати молекули водню.

У наступному етапі досліджень ми будемо знижувати концентрацію водню в системі й аналізувати, як система поводиться з менш концентрованою сумішшю газів. В підсумку ми повинні зрозуміти, як можна доставити чистий газ споживачам при середньому тиску і далі – при низькому.

Паралельно з цим дослідженням ми також проводимо тестування побутових газових приладів, типових для наших споживачів. Нам потрібно знати, яка суміш газів є найбільш безпечною для використання у побуті. 

Після завершення досліджень я розповім про них більш детально, але поки можу сказати: 30% суміш водню з метаном найбільш оптимально взаємодіє із побутовими газовими приладами.

В підсумку, до 2022 року ми хочемо зрозуміти, які матеріали будуть безпечні для запуску водню в українську газорозподільну систему. 

І проводитимемо реконструкцію і редизайн системи, використовуючи ті матеріали, які будуть сприяти доставці екологічно чистого газу нашим споживачам.

Ми готуємося до цього вже зараз, тому що розуміємо: водень як один із зелених джерел енергії буде використовуватися у Європі та Україні, займаючи все більшу частку в енергобалансах. Коли цей час настане – ми, як і наші європейські партнери, будемо до цього готові.

Підпишіться на наші повідомлення!