З вересня в Україні було проведено більше 24 тисяч аукціонів із застосуванням blockchain

Понеділок, 26 лютого 2018 —
Блокчейн технологія спочатку асоціювалася лише з криптовалютою, а саме з біткоїном. Саме її засновник запропонував цю повністю анонімну та безпечну для користувачів систему транзакцій.
Однак, не дивлячись на те, що сама криповалюта досі викликає питання щодо своєї надійності, технологія Blockchain вже застосовується на державному рівні.

Опублікована декілька днів назад статистика Міністерства Юстиції України приємно здивувала – на електронному аукціоні від ДП "СЕТАМ", Open Market, було проведено вже більше 24200 аукціонів із застосуванням безпечної технології блокчейну. Про це повідомила прес-служба електронних торгів на брифінгу.

За словами генерального директора електронного аукціону, станом на лютий 2018 року, було проведено 24202 аукціони з використанням технології blockchain. Перший з них був проведений у вересні минулого року. Успішних аукціонів серед проведених електронних торгів – майже 4500.

Всього за результатами цих електронних торгів було отримано майже 700 мільйонів гривень прибутку. Згідно зі стандартами технології блокчейн, усі операції, ставки та виплати були безпечно захешовані та збережені. Кожен рух учасників та розпорядника аукціону можна перевірити на офіційному веб-сайті платформи.

За словами генерального директора Open Market, державний сектор, особливо у сфері державних закупівель та реалізації вилученого чи конфіскованого майна, має перейти на подібну, повністю прозору технологію. Лише так державний сектор може гарантувати безпеку кожної угоди.

Україна опинилася у переліку з чотирнадцяти країн, які стали лідерами із впровадження технології блокчейн. Міжнародний перелік було створено в рамках звіту The Network Hotbeds of Blockchain. Саме в рамках цього репорту визначаються ключові віхи розвитку технології по всьому світі. Окрім України, серед лідерів опинилися також Сполучені Штати Америки, Великобританія, Франція, Німеччина, Швеція, Китайська Народна Республіка та декілька європейських та латиноамериканських країн.

Нагадаємо, що за весь період існування, Open Market допоміг учасникам продати майна на загальну суму більше п’яти мільярдів гривень. За три роки існування платформи для проведення електронних торгів було проведено більше тридцяти семи тисяч торгів, а загальна кількість учасників перейшла відмітку двохсот тисяч осіб.

Вперше СЕТАМ (Система електронних торгів арештованим майном) провела електронний аукціон на блокчейн-технології лише у вересні 2017 року. Система впроваджувалась в декілька етапів. Від початку в рамках технології фіксувалася лише інформація щодо суми ставок, а на наступних етапах вже фіксувалися заявки та кожна транзакція чи зміна у системі. Кожна дія – новий смарт-контракт, який не можна потім змінити чи відредагувати окремо від загального хешу усієї блокчейн системи.

Платформа для проведення торгів зареєструвала окреме доменне ім’я державного значення (blockchain.gov.ua), на котрому можна перевіряти усю інформацію з електронних торгів та її достовірність.

За створення платформи відповідав підрядник EXONUM від BitFury Group. Розробникам від початку була поставлена задача впровадити можливість перевіряти стан учасника аукціону лише самим учасником. Лише потім передбачалося введення можливості перевірки усієї інформації кожним учасником електронних торгів та усіх транзакцій на платформі.

Будь-яку інформацію, що вже була розміщена у системі, вже не можна буде змінити заднім числом. Саме ця проблема типова для деяких державних реєстрів чи для офіційних джерел інформації у мережі. Використання блокчейн-технології забезпечує 100% чесність проведення торгів та прозору інформацію для кожного учасника, а не лише для обраних.

Головна задача використання блокчейн-технології в електроних торгах конфіскованим чи арештованим майном – це свого роду тестовий режим для інших державних органів. Генеральний директор Open Market впевнений у тому, що якщо на електронних аукціонах вдасться впровадити подібну систему, то для інших державних органів це має стати позитивним прикладом.

Потенційно перевести на блокчейн можна державні нотаріальні реєстри та навіть систему ведення досудових проваджень. Звичайно, електронні аукціони – очевидна платформа для інтеграції з блокчейн. Але досвід ОАЕ та інших країн говорить про те, що технологія дійсно універсальна і підходить навіть для угод з нерухомістю.

Головна перевага у тому – що після завершення транзакції чи при будь-якій зміні, змінюється загальний ланцюжок блоків, який формують смарт-контракти (ними "закріплюється" кожна зміна у системі). Як тільки такий блок в ланцюжку формується, вносити в нього зміни більше не можна. У цьому і головна особливість блокчейн-технології для використання у державних реєстрах – їх не можна таємно змінити чи підробити. Усі зміни легко відстежити та проконтролювати.

Сам блокчейн має широкий потенціал для використання і не обмежується лише фінансовою сферою. В цілому технологія призначена для вирішення проблемних моментів, пов’язаних із безпекою даних та довірою клієнтів до системи. Цікавим прикладом нестандартного застосування блокчейн можна назвати підхід онлайн покер-руму Coinpoker.

В онлайн-грі важливим аспектом є генератор випадкових чисел (ГВЧ). Він відповідає за чесну видачу результатів та роздачу лише випадкових карт гравцям. ГВЧ має бути ліцензійним, а сам покер-рум – сертифікованим для прийняття реальних ставок у гравців та гри на гроші.

Навіть якщо генератор ліцензійний, а сама платформа пройшла сертифікацію у незалежного агентства, шляхи для потенційного взлому централізованого сервера та недобросовісного використання людьми, які мають до сервера доступ, ще лишається. Але варто додати блокчейн-технологію – і усі розрахунки будуть проводитися не на сервері покер-руму, а за допомогою зашифрованих децентралізованих розрахунків. Це виключає можливість підтасування і впливу на роздачі самого вебсайту.

powered by lun.ua