Швидко – не значить добре. Небезпечні наслідки ухвалення Податкового кодексу.

Четвер, 30 вересня 2010 —
Ділова щоденна газета «Экономические известия» спільно з Асоціацією присяжних сертифікованих бухгалтерів (АССА) 23 вересня 2010 провела конференцію «Податковий кодекс. Перший крок податкової реформи».
Ділова щоденна газета «Экономические известия» спільно з Асоціацією присяжних сертифікованих бухгалтерів (АССА) 23 вересня 2010 провела конференцію «Податковий кодекс. Перший крок податкової реформи».

Однією з найбільш яскравих подій цієї осені, здатним якщо не визначити, то, принаймні, істотно вплинути на модель розвитку української економіки, є дискусія про прийняття Податкового кодексу.

Ні для кого не секрет, що кодекс зачіпає практично всіх – великий і малий бізнес, бухгалтерів, аудиторів, держслужбовців і податківців, роботодавців і працівників, більшість громадян України. У той же час, очевидно, що Податковий кодекс – це не кінець податкової реформи, а, швидше, її початок, її базовий елемент, і слід розуміти, що будівля на неякісному фундаменті – приречена.

Загальний тон конференції було задано головою Ради підприємців при Кабміні Леонідом Козаченко, який хоч і визнав неідеальність існуючого проекту, однак вважає за потрібне зауважити, що неприйняття зараз податкового кодексу створить більше проблем, ніж якщо він буде прийнятий. Він також зазначив, що бізнес-спільнота все ще може надавати коментарі та пропозиції щодо тексту Податкового кодексу.

Опоненти, навпаки, прогнозують шквал роздратування у разі прийняття розробленого урядом проекту, що містить масу технічних ляпів. Особливе побоювання було висловлено на адресу розробки на базі сирого кодексу Держбюджету-2011.

Так, зокрема, проект кодексу не передбачає віднесення ряду витрат на валові витрати підприємств. «Проект кодексу забороняє відносити до витрат роялті, маркетингові, консалтингові, рекламні, інжинірінгові послуги, які оплачуються українськими підприємствами іноземним компаніям. Ця заборона негативно вплине на прозорі транснаціональні корпорації і не буде сприяти інвестиційній привабливості України», - зазначив партнер компанії PricewaterhouseCoopers В'ячеслав Власов. Також він відзначив необхідність закласти в перехідних положеннях кодексу можливість його подальшого обговорення і внесення правок протягом 1-2 років після його прийняття.

Найбільше незадоволення учасників конференції було викликано поспіхом уряду при розробці кодексу і бажанням ввести в дію цей документ вже з 1 січня 2011 року.

На думку партнера «Deloitte» Григорія Павлоцького, така мета Кабміну дуже ризикована. За два місяці складно перебудувати всю нормативну податкову базу, а бізнесу – підготуватися до таких змін. Адже компанії вже бюджетують наступний рік, і в грудні люди ще не знають, виходячи з яких показників планувати свій бізнес в 2011р.

«Незрозуміло, як бухгалтери встигнуть адаптуватися так швидко, і не будуть допускати помилок, за які передбачена відповідальність» - підтримала колегу керуючий партнер Emergex Business Solutions Limited Олена Вольська, член АССА.

Ремарку про неприпустиму поспішність впровадження кодексу, дозволив собі в цілому, досить толерантно налаштований, керівник АССА з питань оподаткування Чез Рой-Чоудхурі, вказавши, що у Великобританії навіть окремі норми обговорюються шість-дев'ять місяців.

«Нескладно звести податкове законодавство воєдино і назвати це Податковим кодексом. Суть від цього не змінюється. А вона проста – за дохідну частину держбюджету відповідає голова ДПАУ, якому щомісяця доводять план надходжень. Кодекс не руйнує цю систему, не вводить нову ідеологію оподаткування» - резюмував гендиректор аналітичного центру« БЕСТ» Валерій Гладкий.

Дещо знизити загальний ступінь невдоволення кодексом спробував партнер компанії «Ернст енд Янг» Володимир Котенко, який охарактеризував проект, як здебільшого компіляцію вже існуючих податкових норм. «Заходи, запропоновані в проекті з метою пом'якшити удар від оперативного впровадження цього документа, швидше за все, будуть паліативні. Мова йде про ініціативу не застосовувати до платників податків штрафи протягом півроку після вступу кодексу в силу. При цьому обмежуючи санкції кодексом, зберігається ризик кримінальної відповідальності», - сказав він.

«Так, ми не маємо Податкового кодексу, але й не можна приймати його для галочки» - підвела підсумок радник з оподаткування адвокатського об'єднання «С.Т. Партнерс» Ірина Педь.

Слова ж глави податкового відділу юридичної фірми «Noerr» Юрія Делікатного про те, що необхідно вимагати відстрочення прийняття документа, інакше він спричинить за собою масу негативних наслідків, змалювали найближчі кроки бізнесу в діалозі з головним розробником кодексу.

Слід зауважити, що на підході прийняття Митного кодексу, просування якого буде здійснюватися за відкатаною на Податковому кодексі схемою. Але це тема вже для зовсім іншої дискусії.

«Конференція позначила проблеми і питання, над якими потрібно активно працювати професійним учасникам ринку» - підсумував головний редактор «Экономических известий» Дмитро Горюнов. Неможливо щоб документ, що не відповідає базовим інтересам хоча б однієї із сторін, був прийнятий за основу побудови всієї податкової системи країни. З цієї точки зору – ми можемо надати унікальний майданчик для дискусії в особі «Экономических известий», де різні сторони можуть обмінюватися своїми думками, і бути почутими, що піде тільки на користь і Податкового кодексу зокрема, і всьому нашому суспільству вцілому.

Партнерами дискусії, організованої АССА та газетою «Экономические известия» також були компанії Arzinger, EBS (Emergex Business Solutions), адвокатське об'єднання «С.Т. Партнерс», аудиторська та консалтингова компанія Baker Tilly Ukraine, юридична фірма «Noerr», Гештальт консалтінг груп. Генеральний медіа-партнер - журнал «Експерт», генеральний телевізійний партнер - «Перший діловий» канал. Інформаційні партнери: Індустріальний телевізійний комітет, Всеукраїнська рекламна коаліція, Українська асоціація видавців періодичної преси, American Chamber of Commerce.

powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!