Дослідження АССА: упевненість бізнесу в Центральній та Східній Європі зростає

Середа, 21 липня 2010 —
Дослідження економічної ситуації в світі у другому кварталі 2010 року, проведене Асоціацією присяжних сертифікованих бухгалтерів (АССА) свідчить про те, що вперше більшість респондентів в усьому світі впевнені, що економічниа ситуація або вже покращується, або на шляху до покращення, а економіки країн Центральної Європи також демонструють ознаки впевненості.
Центральна та Східна Європа

Як зазначила Наталія Вовчук, голова представництва АССА в Україні, державах Прибалтики і Кавказу, згідно з результатами останнього дослідження АССА на найбільших ринках Центральної та Східної Європи спостерігаються позитивні тенденції. Вперше більшість опитаних в регіоні (53%, зростання від 48% в опитуванні першого кварталу 2010 р.) вірять у те, що економічна ситуація в світі вже покращується або на шляху до покращення. Повідомляється, що більшість респондентів (47%) не виявили змін у рівні ділової впевненості, в той час як 35% продемонстрували зростання рівня ділової впевненості. Фактично, якщо розглядати ділову впевненість, то лише Африка та Азіатсько-Тихоокеанський регіон мали кращі показники за минулі шість місяців.

Попит все ще залишається низьким і не зовсім зрозуміло, коли його рівень відновиться. У той час як доступ до фінансових ресурсів полегшується і дефляційні тиски дають можливість знизити витрати, неплатоспроможність компаній все ще залишається суттєвою проблемою, яка може почати загострюватись знову. Дослідження також виявило відновлення процесу капітального інвестування, хоча загальний рівень інвестицій все ще залишається низьким. Це відбувається навіть незважаючи на те, що суттєво збільшилась пропозиція коштів для інвестування, адже компанії все частіше обирають зменшення витрат, а не розвиток можливостей отримати додану вартість.

Ситуація у світі

Хоча все більше членів АССА по всьому світу стають більш оптимістичними стосовно економічних перспектив, більшість із 2 200 професійних фінансистів, опитаних в процесі дослідження, все ще сумніваються, що покращення є настільки очевидним.

Манос Схізас, старший радник АССА, відзначив: «Майже третина всіх респондентів зараз заявляють про проблеми із зростанням операційних витрат, причому найбільше ця проблема вражає малий бізнес та неприбуткові організації. Найгостріше проблема зростання витрат відчувається в Африці, Південній Азії та Азіатсько-Тихоокеанському регіоні».

Дослідження також показує, що «місця на чолі процесу виходу з кризи» в найбільш динамічних світових економіках стають дедалі менш зручними для бухгалтерів. Спад в Азії продовжується другий квартал поспіль, а Африка, яка досі рухалась достатньо впевнено, зараз відстає.

АССА вважає, що такий спад пов’язаний в основному з повільним відновленням Європи та США, а також зі скороченням грошової маси в Китаї, яке триває вже два квартали поспіль.

Відновлення у Західній Європі, яке уповільнилось на початку 2010 року, зараз взагалі зупинилось, оскільки страхи щодо державного боргу та майбутнього Євро-зони непокоять професійних фінансистів.

Хоча інвестування ще відбувається не активно, однак у другому кварталі інвестування почало збільшуватись найвищими темпами з початку спаду, чому сприяє наявність бізнес-можливостей отримати прибуток та збільшення пропозиції фінансових коштів.

Однак дослідження свідчить, що найсприятливіший час вкладення капіталу для бізнесменів з метою виправлення ситуації, спричиненої кризою, можливо вже минув, а найкращі можливості для цього були в третьому кварталі 2009 року.

«Що кидалось в очі, так це те, як розвинуті країни та країни, що розвиваються реагували на кризу. Респонденти у країнах, що розвиваються, чітко виділяють можливості отримати додану вартість для своїх організацій або клієнтів, а їх колеги з розвинутих країн натомість зосереджуються на можливостях зменшення витрат», відзначив Манос Схізас.

«Дослідження також виявило, що різні сектори світової економіки відновлюються різними темпами. Зокрема, результати свідчать, що впевненість серед бухгалтерів у державному секторі знизилась, при чому як в розвинутих країнах, де впевненість фактично так і не відновилась з часів кризи 2008-2009рр., так і в країнах, що розвиваються, де зростає занепокоєння по мірі того, як темпи відновлення уповільнюються», заявив він.

Повний текст звіту (англійською мовою) можна отримати за адресою:

http://www.accaglobal.com/pubs/general/activities/library/other_issues/surveys/tech-ms-gec06.pdf

powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!