Ризики для населення мінімальні: співробітник ЗАЕС розповів про ситуацію на станції

Четвер, 6 липня 2023, 18:10 -

Блоки Запорізької АЕС охолоджені майже рік, тому ризик викиду радіонуклідів значно зменшився.

Про це в інтерв'ю "Суспільному" заявив співробітник, який досі працює на ЗАЕС, передає УП.

Більшої шкоди, за його словами, може бути завдано станції як економічному об'єкту.

"Не дивлячись на те, що блоки ЗАЕС охолоджені вже майже рік і тому ризик викиду радіонуклідів, які можуть забруднювати територію, значно зменшився, якщо задатися ціллю і залучити фахівців, можна наробити багато шкоди", - зазначив він на умовах анонімності.

Реклама:

Ціллю може бути виведення з ладу станції як економічного обʼєкта.

"Вони це можуть зробити швидко, пошкодивши генератор чи турбіну, і ЗАЕС перестане працювати на тривалий час. Це один з найбільш вірогідних сценаріїв, який може трапитися при відході російських військ", - зазначив співбесідник.

Співробітник ЗАЕС уточнив, що окупанти можуть пошкодити станцію, але наразі в реакторних залах їх навіть немає.

Реклама:

"Якщо вони дійсно зададуться метою зробити радіаційну аварію, можуть це зробити з витоком теплоносія ядерного реактора. Це вже треба всередині біля реактора підривати й порушувати цілісність обладнання. Чи вдадуться вони до такого? Не знаю. Але в реакторних залах їх немає", - зазначив він.

За його словами, росіяни можуть також підірвати дамбу ставка-охолоджувача, але це менш критичний варіант.

"Зараз усі слідкують за його рівнем, бо це джерело охолодження непрацюючих блоків, реакторів і басейнів з відпрацьованим паливом. Але це сценарій розтягнутий в часі, тому менш критичний", - розповів співробітник ЗАЕС.

По-друге, окупанти можуть підірвати машинні зали, де є їхні автівки, які швидше за все з вибухівкою. Тим більше, зазначив співрозмовник, підрив машинних залів — це тривалий негативний економічний вплив.

Водночас, на думку співробітника ЗАЕС, ризики для населення зараз мінімальні, оскільки блоки не працюють і не виробляють радіоактивні речовини.

Найбільш летючі небезпечні радіоізотопи вже розпалися за цей час.

Він додав, що є довгоживучі радіонукліди, але щоб їх викинути у навколишнє середовище, має бути доволі суттєве руйнування і серія вибухів, що спершу пошкодить реактор, а потім розкидає радіонукліди.

Він також розповів, що буде у разі підриву дамби між Каховським водосховищем і ставком-охолоджувачем.

"Водосховище обміліло. Рівень в нашому охолоджувачі завжди був вищим, ніж у водосховищі, але не значно. Відповідно на дамбу був тиск води з двох боків і вода не так сильно йшла. Тобто були контрольовані скиди води зі ставка у водосховище і навпаки – ставок підживлювали з водосховища свіжою водою. Зараз водосховища нема і підживлювати ставок ми не можемо, але якщо росіяни підірвуть дамбу, вода стече у пусте водосховище", - сказав співробітник ЗАЕС.

У цьому випадку ЗАЕС залишиться без ставка.

"Це призведе до того, що блочні трансформатори ЗАЕС втратять воду для охолодження і там будемо змушені їх відключити, або вони згорять", - розповів він.

Тоді, за словами співробітника ЗАЕС, там будуть змушені відключити основну лінію електроживлення.

Нагадуємо:

Керівник української розвідки Кирило Буданов заявив, що ризик російського теракту на окупованій Запорізькій АЕС "потихеньку зменшується".

Раніше, 20 червня, Буданов заявив, що загроза підриву чи аварії на Запорізькій атомній електростанції існує, оскільки окупанти додатково замінували охолоджувач.

22 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що Росія ймовірно готується вчинити теракт на Запорізькій атомній станції, який може призвести до викиду радіації.

25 червня Кирило Буданов заявив, що план підриву окупантами Запорізької АЕС повністю розроблений і затверджений, і загроза ніколи не була такою великою, як зараз.

Реклама: