Обсяг будівництва житла в Україні впав до мінімуму

П'ятниця, 24 лютого 2017, 09:12

Обсяг введеного в експлуатацію житла в Україні в 2016 році склав трохи більше 9 мільйонів квадратних метрів і є найнижчим показником за останні шість років.

Про це пише DW з посиланням на дані Держстату.

Примітно, що цей показник є нижчим за показники 2014-2015 років, коли служба перестала враховувати Крим та зону проведення АТО.

Як пише видання, головною причиною скорочення темпів будівництва житла є зниження доходів населення і скорочення попиту на нерухомість.

"У порівнянні з 2008 роком, коли був пік цін, вартість житла в доларах впала у півтора раза. Ті метри, які раніше коштували 1,5 тисячі доларів, зараз продаються по 1 тисячі доларів. Однак статки людей впали ще більше - у три рази, тому попит на житло також зменшується", - пояснив генеральний директор будівельної компанії ТММ Микола Толмачов.

За даними Держстату, середня зарплатня українців зараз складає 6,5 тисяч гривень. Вартість одного квадратного метра житла в столиці в середньому складає 22 тисячі гривень, а в регіонах - 10-20 тисяч гривень.

Учасники ринку не розраховують на активізацію попиту у найближчому майбутньому.

"Вважається, що нормальний попит на житло може бути, коли рядовий робітник має місячну зарплатню на рівні вартості одного квадратного метра житла. Але якщо середня зарплата складає в п'ять разів меншу суму, то людина не зможе назбирати грошей на квартиру", - каже Толмачов.

Через таку ситуацію забудовники почали створювати нові формати житла, які є більш доступними для українців.

"На ринку з'являються "смарт-квартири". Це дуже невеликі квартири, які тим не менш спроектовані так, щоб в них було комфортно жити. Вони починають користуватися все більшим попитом, оскільки людина за порівняно невелику суму може отримати власне житло", - розповів виконавчий директор Конфедерації будівельників України Віталій Грусевич.

Метраж таких квартир складає 20-25 квадратів, а ціна - від 10 тисяч доларів. Таке житло відрізняється меншими витратами на оплату комунальних послуг через менший метраж.

Крім того, в Україні з'являються нові варіанти фінансування купівлі житла. Іпотечне кредитування вже котрий рік залишається недоступним, тому що банки поки що не ризикують видавати гроші на довгі терміни.

За оцінками учасників ринку, наразі доля купленого в кредит житла не перевищує 5%. Тому банки починають пропонувати альтернативу класичному кредитуванню - фінансовий лізінг.

Фактично це оренда житла з поступовим його викупом.

"Клієнт шукає той об'єкт, який йому цікавий, банк викуповує його, а потім передає в лізинг. Клієнт досить вільно може вийти з цієї угоди, якщо йому, наприклад, буде необхідно змінити місце проживання", - говорить заступник голови Таскомбанку Олексій Беров.

Щомісячна вартість такого лізінгу становить майже стільки ж, як і оренда житла.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!