Порошенко та Дуда обурені рішенням ЄК про доступ "Газпрому" до OPAL

П'ятниця, 2 грудня 2016, 14:36

Президент України Петро Порошенко і президент Польщі Анджей Дуда висловили обурення рішенням Єврокомісії, яке відкриває можливості для "Газпрому" збільшити обсяги постачання газу до Європи в обхід України.

Про йдеться в спільній заяві президентів, прийнятій за результатами переговорів 2 грудня у Варшаві, пише "Інтерфакс-Україна".

"Україна та Польща були шоковані рішенням Єврокомісії від 28 жовтня 2016 року, яке відкриває можливості для "Газпрому" збільшити обсяги постачання газу до Європи в обхід України", - йдеться в спільній заяві президентів.

У цій заяві йдеться про те, що "рішення ЄК щодо газопроводу OPAL підриває стратегію енергетичної безпеки ЄС, створює загрозу для енергетичної безпеки країн Центральної та Східної Європи".

Крім того, в заяві глави держав зазначають, що це рішення підриває принцип, який міститься в Договорі про створення Енергетичної співдружності, та правила конкуренції.

"Воно створює реальні ризики для безперервного постачання газу між Польщею та Україною і суттєвого перенаправлення наявних газових потоків між іншими країнами", - йдеться в заяві.

Порошенко та Дуда зазначають, що це рішення зміцнить перевагу РФ і цим самим порушить конкуренцію.

"Це рішення також закладає основи для будівництва газопроводу "Північний потік-2", результатом чого може стати руйнування ГТС України, подальше порушення правил конкуренції та значне збільшення ціни на газ для споживачів", - йдеться в документі.

Президенти зазначають, що це рішення також суперечить санкційній політиці Євросоюзу, оскільки стимулює додаткові грошові надходження до РФ, водночас обмежуючи прибуток України від транзиту газу.

"Ми вважаємо, що це рішення має бути переглянуте, хоча й розуміємо, яким складним і болючим кроком це може бути", - наголосили Порошенко та Дуда.

Нагадаємо, в кінці жовтня Єврокомісія дозволила Газпрому збільшити потужність на прокачування газу по газопроводу OPAL, який об'єднує Північний потік з газотранспортною системою Центральної і Західної Європи. Російському монополісту раніше були доступні тільки 50% потужності газопроводу.

Рішення ЄС дозволило російській компанії отримати доступ ще до 32% потужності труби і тим самим наростити експорт по цьому каналу в обхід України більш ніж на 9 млрд кубометрів газу.

Андрій Коболєв, голова правління НАК Нафтогаз України, заявив, що доступ Газпрому до OPAL може зменшити транзитну виручку України від прокачування газу на суму від 290 млн доларів до 425 млн доларів.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!