"Роттердамська" формула принесла теплоенергетикам 708 мільйонів переплат

Середа, 7 вересня 2016, 13:56

У серпні тариф на теплову електроенергію виріс на 18% у порівнянні з червнем і це принесло енергетикам 707,8 млн грн. переплати лише за один місяць.

Про це підрахував колишній член НКРЕКП Андрій Герус, пишуть "Наші гроші".

Після введення в дію так званої "роттердамської" формули ціноутворення вугілля для теплової електрогенерації вартість електроенергії збільшується кожного місяця.

За даними державного "Енергоринку", у червні тариф ТЕС становив 0,99 грн. за кВт*год, у липні - 1,06 грн. (+7% до червня), у серпні - 1,17 грн. (+18% до червня).

"Така "помилка" у 17 копійок, враховуючи виробіток ТЕС у серпні - це 707,8 млн. грн. переплати тепловій генерації тільки в одному місяці. Неслабо всі скинулись на "додаткові чайові", нє?", - відмітив Герус.

Наприкінці червня голова НКРЕКП Дмитро Вовк повідомляв, що ціна вугілля була знижена з 1490 грн до 1393 грн завдяки використанню так званої "роттердамської" формули. Однак здешевлення вугілля на 6,5% не призвело до зниження ціни виробленої з цього вугілля електроенергії, а навпаки до подорожчання.

При цьому підвищення тарифів на електроенергію з вугілля та інфляція за останні два роки не призвели до відповідного зростання зарплат шахтарів.

НКРЕКП у квітні ввело в дію нову формулу розрахунку ціни вугілля, яка закладається у собівартість виробництва електроенергії на ТЕС. Відтепер вона складається з вартості вугілля у порту Роттердама, до якої додається вартість транспортування вугілля з Голландії до України.

Найбільшими виробниками "вугільної" електроенергії є ДТЕК Ріната Ахметова (76% теплової генерації країни), набагато менше виробляють державне "Центренерго" та "Донбасенерго" Гуменюка-Януковича. Також группа Ахметова видобуває найбільше вугілля в Україні.

Після введення в дію "роттердамської" формули єврооблігації  ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими їх скупкою займалась компанія ICU. На чиї гроші проводилась скупка - наразі невідомо.

Співвласником ICU є нещодавно звільнений з посади міністра енергетики Володимир Демчишин. У цій же компанії раніше працював Дмитро Вовк, нинішний очільник НКРЕКП.

Сам Вовк визнавав, що штучне включення до тарифу вартості транспортування вугілля з Голландії до України насправді є просто такими собі "чайовими", які з мають гарантувати "відсутність проблем з вугіллям".

Саме в час прийняття формули "Роттердам+" Вовк зареєстрував на себе Мерседес GL 550 2010 р.в., який коштує до 40 тис дол.

Продавцем автівки виступила Лілія Сільченко, співмешканка Вовка.

Також у лютому Сільченко купила будинок в селі Іванковичі під Києвом. Вартість маєтку, який раніше належав покійному заступнику голови Верховної Ради та співзасновнику телеканалу "Інтер" Олександру Зінченку, ріелтори оцінюють у 1,5-2 мільйони дол. Сусідами є екс-міністр палива й енергетики Юрій Бойко та екс-міністр екології Микола Злочевський.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"