Банківський сектор України виходить з кризи - аналітик

Вівторок, 25 серпня 2015, 11:10

Банківська система України продовжує стабілізацію.

Про це йдеться в аналітичному звіті щодо банківського сектору групи ICU.

У групі ICU зазначили, що це проявляється в уповільненні відтоку валютних коштів і невеликому притоці на гривневі рахунки клієнтів у банках.

"Поряд з цим платоспроможні банки довнесли капітал на загальну суму 45,1 млрд гривень, з яких 30,4 млрд гривень припадає на іноземні банки", - сказав аналітик банківського сектора групи ICU Михайло Демків.

"Хоча материнські структури цих банків провели заміну боргових інструментів на акції, без чистого вливання коштів, такі операції, на нашу думку, мали позитивний ефект", - сказав він. За оцінками групи ICU, українські дочки змогли зменшити свої процентні витрати.

"В результаті конвертації материнського фінансування в капітал українські дочки іноземних банків змогли зменшити процентні витрати. І хоча процентні ставки за цими кредитами були нижче ринкових, враховуючи значний обсяг заборгованості, який був конвертований в капітал, ефект від даних операцій матиме матеріальний вплив на чистий прибуток українських банків", - сказав Демків.

За словами аналітика, банки також зменшили свої валютні ризики. "Це сталося завдяки конвертації номінованих раніше у валюті ризиків у гривневі акції, пропорційні розміру валютної позиції. За рахунок цього вирівнялася і валютна позиція", - заявив Демків.

"Значною проблемою банків в останні роки було перевищення валютних зобов'язань над валютними активами. В результаті девальвації гривні банки несли серйозні збитки, пропорційні величині валютної позиції", - додав він.

ICU вважає, що хоча банки і збільшили свої резерви до більш адекватного рівня, ситуація на ринку поки ще не відображає реального рівня знецінення активів.

"За нашими оцінками, впродовж наступних трьох років банківську систему необхідно ще докапіталізувати на 120 млрд гривень. При цьому докапіталізація і визнання банками їх реальних збитків зробить їх більш привабливими для потенційних інвесторів", - сказав Демків.

За його словами, свідченням початку такого процесу служать переговори між Альфа Груп і Unicredit Group щодо придбання "Укрсоцбанку".

За оцінками групи ICU, частка поганих кредитів станом на перше півріччя 2015 року становить 24,3%. При цьому, ще близько 25-30% кредитного портфеля вже реструктуризовано.

"Частка нарахованих, але не виплачених відсотків, за нашими оцінками, становить 9,2% кредитного портфеля або 100 млрд гривень. У першому півріччі 2015 року цей показник зріс на 1,8%. Це говорить про те, що банки недоотримують значну частку процентного доходу на тлі високої вартості залучення фінансування", - заявив Демків.

За оцінками ICU, надлишкова ліквідність банківської системи становить близько 40 млрд гривень, однак швидкого відновлення кредитування очікувати не доводиться.

"У другому кварталі 2015 року гривневі депозити почали повертатися в банки: залишки за гривневими депозитами фізичних осіб зросли на 2,2%, а юридичних - на 4,4%", - сказав Демків.

Він зазначив, що в результаті цього, а також слабкого кредитування, залишки за коштами на кореспондентських рахунках банків у НБУ становили 22,5 млрд гривень, на депозитних сертифікатах НБУ - близько 40-50 млрд гривень.

"З урахуванням інших ліквідних інструментів і засобів обов'язкового резервування, вільна ліквідність банківської системи становить близько 40 млрд гривень. Враховуючи негативні очікування банків щодо зростання кредитування, НБУ, швидше за все, зв'яже цю ліквідність шляхом продажу банкам ОВДП зі свого портфеля", - заявив аналітик.

Він також звернув увагу частки на ринку в банківському секторі: за останні півтора року частка корпоративних вкладів у західних та державних банках зросла на 9,7% і 5% відповідно і становила 30,4% і 39%.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua