"Газпром" через здешевлення нафти знизить ціну газу для Європи на третину

П'ятниця, 13 лютого 2015, 10:51

Середня ціна поставок російського газу в країни далекого зарубіжжя в цьому році становитиме 222 доллара за 1000 куб. м.

Про це пишуть "Ведомости" з посиланням на прогноз соціально-економічного розвитку Мінекономрозвитку РФ.

Як зазначається, на думку міністерства, середня ціна газу "Газпрому" для європейських споживачів у цьому році знизиться на 35% порівняно з 2014 р.

"Газпром" основує свої корпоративні плани на офіційних прогнозах Мінекономрозвитку. Наступного тижня керівництво компанії представить раді директорів стрес-тести фінансового плану при ціні на нафту в 40 і 50 доларів за барель, пише видання.

За даними "Газпрому", в 2014 р. компанія експортувала в Європу 146,6 млрд куб. м газу на 49,8 млрд доларів. В цьому році поставки планується збільшити до 160 млрд куб. м. Але виручка при цьому знизиться на 14,3 млрд доларів до 35,5 млрд доларів, якщо виправдається прогноз Мінекономрозвитку.

На Європу в 2014 р. припало майже 70% виручки від продажу газу "Газпромом".

Ціна на російський газ почала знижуватися ще в минулому році через падіння ціни нафти, до якої прив'язані контрактні ціни "Газпрому". Але ціни на газ реагують на динаміку нафтових цін з відставанням в 6-9 місяців. Ще влітку компанія очікувала за підсумками року 350 доларів за 1000 куб. м, але в підсумку середня ціна за рік склала 341 доларів.

Ціна нафти Brent при цьому за другу половину 2014 р. знизилася більш ніж удвічі. Частково вплив падаючих цін на нафту вдалося нейтралізувати, в тому числі за рахунок введення спотових компонентів у контракти з європейськими споживачами, повідомив на початку лютого заступник голови правління "Газпрому" Олександр Медведєв.

Раніше "Газпром" категорично відмовлявся від збільшення спотової складової в ціні. За останні роки його середня ціна в ЄС, за підрахунками "Ведомостей", була вище середньої спотової на 5-14%.

Але через падіння ціни нафти спотові ціни стали значно вище прогнозних цін "Газпрому" на цей рік. 12 лютого ціна на австрійському спотовому майданчику CEGH з постачанням на наступний день становила 24,2 євро за 1 мвт/рік (близько $290 за 1000 куб. м), а тиждень тому ціни досягали 28,5 євро за 1 мвт/рік (близько 340 доларів за 1000 куб. м).

Європейські споживачі, навпаки, наполягають на спотовій прив'язці в ціні "Газпрому". Другий постачальник газу в Європу - Statoil в 2014 р. реалізував 75% газу за спотовою ціною, з прив'язкою до нафти реалізується тільки 13%, а чотири роки тому ситуація була зворотною: 18 і 70%, відповідно.

Частка продажів "Газпрому" з спотової прив'язкою оцінюється компанією лише у 2,7% європейського ринку.

 

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!