Американські сенатори пропонують "прив'язати" гривню до долара

Неділя, 20 квітня 2014, 14:04

Сенатори-республіканці Тед Круз і Марк Рубіо написали міністрові фінансів США Джеку Лью листа, в якому описали свій варіант допомоги українській економіці.

Про це пише "Укрінформ" з посиланням на The Wall Street Journal.

Вони пропонують підтримати гривню, ввівши в Україні режим валютного управління, відомий як currency board. Такий режим передбачає жорстку фіксацію курсу нацвалюти відносно "якірної" валюти, у даному випадку - гривні щодо долара.

При цьому, обсяг грошової бази країни має бути на 100% забезпечений валютними резервами. Це означає, що грошова маса в країні збільшується лише тоді, коли зростають валютні резерви.

Вважається, що так можна ефективно стримати інфляцію, не допустити монетарного фінансування уряду і захистити економіку від зовнішніх шоків.

Рубіо і Круз просять голову американського казначейства обговорити їхню пропозицію з представниками МВФ і українського уряду.

Автори листа вважають, що "обвал гривні при новому незалежному уряду в Києві робить її легким здобутком для Путіна у його прагненні здобути перевагу на полі пропаганди". Режим currency board допоможе Україні "застрахуватися від намірів Росії - як фізичних, так і психологічних", - цитує сайт ZIK.

Сенатори посилаються на успішний досвід балтійських країн, які використовували валютний режим currency board у перехідний період після розпаду СРСР.

Естонія ввела такий режим у 1992 році і зберігала його аж до прийняття євро у 2011 році.

Естонська крона була прив’язана до німецької марки за курсом 8 крон за марку. З 1 січня 1999 року крона була прив’язана до євро.

Політика currency board дозволила знизити інфляцію в країні з 90% у 1993 році до 3% у 2010 році і, на думку економістів, істотно пом’якшила вплив на естонську економіку фінансових криз у Південно-Східній Азії та Росії у 1997-1998 роках.

Литва використовує подібний режим валютного регулювання з 1994 року і досі. До 2002 року литовський літ був прив’язаний до долара, потім "якірною" валютою стало євро.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!