Для фінансування видатків Кабмін витратив усі заощадження

Понеділок, 11 лютого 2013, 09:49

План доходів держбюджету на 2012 виявився завищеним на 27,93 млрд гривень, а загальний фонд скарбниці за минулий рік недорахувався 32,65 млрд гривень.

Про це свідчить звіт Міністерства фінансів про виконання зведеного й державного бюджетів у 2012 році, пише  "Комерсант-Україна".

Видання вважає, що цей документ "підтвердив хронічні проблеми в бюджетному плануванні".

Незважаючи на те, що у IV кварталі 2012 року депутати 21 раз вносили зміни до держбюджету, план його доходів однаково виявився завищеним - на 27,93 млрд гривень (надійшло 346 млрд гривень). Загальний фонд скарбниці недорахувався 32,65 млрд грвиень (289,6 млрд гривень).

Темпи зростання бюджетних доходів почали скорочуватися наприкінці літа. Восени стало зрозуміло, що для виконання бюджету його доходи наприкінці року повинні зрости на 60%, чого так і не сталося – доходи зросли на 10% у порівнянні з держбюджетом 2011 року. 

Ситуація з держфінансами загострилася в грудні. Через значне перевищення витрат над доходами дефіцит держбюджету виявився рекордним за весь рік - 12,16 млрд гривень (дефіцит загального фонду -14,73 млрд гривень), хоча в осінні місяці він не перевищував 9 млрд гривень.

Через дірку у бюджетному розписі дефіцит скарбниці перевищив плановий рівень на 14,58 млрд гривень і склав 53,35 млрд гривень (3,8% від ВВП).

Його, зокрема, фінансували шляхом випуску держоблігацій, частину яких викупив Нацбанк.

Щоб "вчасно профінансувати захищені статті витрат", були використані залишки бюджетних коштів, сформовані на початок минулого року, і проведені запозичення з єдиного казначейського рахунку (ЄКР), говориться у звіті Мінфіну. 

Оскільки Мінфін займав на ЄКР, можливо, у місцевих бюджетів і соціальних фондів, загальний обсяг коштів державних та інших установ у НБУ впав за рік із 12,68 млрд гривень до 1,87 млрд гривень, говориться у звіті НБУ.

При цьому в національній валюті в уряду залишалося лише 0,5 млрд гривень – мінімум із серпня 2003 року, випливає з іншого звіту. Критичність цієї цифри підкреслює те, що це сума витрат держави на 12 годин.

Про мінімальну суму на рахунках уряду стало відомо лише зі звітів НБУ – Держказначейство вже два місяці не повідомляє суму залишку на ЄКР. 

За оцінками експертів, напружена бюджетна ситуація збережеться й у 2013 році.

Українська правда

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"