Київ і Москва домовляються про "газову трубу" без ЄС - ЗМІ

Понеділок, 11 лютого 2013, 09:29

Україна більше не сподівається на допомогу Євросоюзу у вирішенні газового питання.

Про це пише "Комерсант-Україна".

Як пише видання, про те, що Росія і Україна приступили до переговорів про створення двостороннього газового консорціуму, розповіло джерело в російському "Газпромі".

"Співрозмовник в українському Міненерговугілля підтвердив, що це питання обговорювалося на минулому тижні в ході зустрічі віце-прем'єра Юрія Бойка і голови правління "Газпрому" Олексія Міллера; на цьому тижні обговорення продовжиться", - йдеться в матеріалі.

За словами співрозмовника видання в "Газпромі", Україна зажадала від монополії, щоб майбутній консорціум був створений на паритетних засадах і не володів, а лише керував ГТС.

"Нам сказали, що в договорі має бути зафіксований принцип, за яким ми повинні транспортувати не менше 60 млрд кубометрів газу в рік і гарантовано сплатити послуги з транзиту на суму 2,2 млрд доларів", - відзначило джерело.

За його словами, сторони поки обговорюють, чи буде застосовуватися принцип ship-or-pay (поставляється або плати), а також чи можлива відмова української сторони від принципу рівного доступу до ГТС, закладеного в її угоді з Енергетичним співтовариством (ЕС). Росія наполягає, що вирішувати, як і чий газ буде прокачуватися, слід майбутньому консорціуму. Ціна газу для України при цьому повинна бути знижена до 280 доларів за тисячу кубометрів.

"Питання про інтеграцію України до Митного союзу як засіб зниження ціни на газ вже не стоїть", - запевняє співрозмовник.

"Офіційно сторони не коментують переговори. Але джерело в Міненерговугілля пояснило, що Україна змушена піти на створення консорціуму без участі європейської сторони", - пише газета.

Як повідомляється, це викликано тим, що в ЄБРР посилили умови видачі кредиту на модернізацію ГТС.

"Згідно з документом, яким ЄБРР висловив свої умови надання кредиту, для виділення кредиту в 308 млн доларів необхідне підписання урядом України угоди про проведення багаторічної програми реформ, погодженої з Єврокомісією та міжнародними фінансовими організаціями, а також відновлення співпраці з МВФ", - пише видання.

В ЄБРР документ не коментують, посилаючись на його конфіденційність.

Джерело в Міненерговугілля зазначає, що вимог щодо відновлення співпраці з МВФ, як і про прийняття Кодексу газових мереж, раніше не було.

"Кожен раз виникають все нові і нові умови, і Україна розцінює це як прагнення затримати видачу кредиту", - говорить співрозмовник.

Він також відзначає виникнення труднощів з постачаннями газу з Європи: "На переговорах з Єврокомісією ми не можемо домогтися елементарних речей - щоб нас, як членів Енергетичного співтовариства, захистили від обхідних російських газопроводів, щоб Словаччину елементарно переконали виконувати відносно нас правила самого ж ЄС та дозволити реверсне прокачування газу".

За його словами, після введення South Stream можливі втрати України у транзиті можуть скласти 35-45 млрд кубометрів газу в рік.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Підпишіться на наші повідомлення!