Думка експерта: У 2012 році індекс споживчих цін вперше знизився на 0,2%

П'ятниця, 11 січня 2013, 16:07

У 2012 році індекс споживчих цін уперше за останні 10 років знизився на 0,2%.

Про це заявив директор Генерального економічного департаменту НБУ Олександр Петрик.

"За грудень 2012 року інфляція становила 0,2%, але в цілому за рік індекс споживчих цін уперше за останні 10 років знизився на 0,2%", - зазначив Петрик.

За його словами, це зумовлено впливом високої пропозиції продовольчих товарів та зниженням цін на їх значну групу, зокрема плодово-овочеву продукцію (22,5%), цукор (16,8%), яйця (19,7%), у зв'язку з високим урожаєм 2012 року і значним покращенням інфраструктури зі зберігання та реалізації продуктів харчування.

"У цілому з 335 компонентів споживчого кошика товарів та послуг ціни 307 компонентів (92%) змінювалися в діапазоні від -1% до +1%”, - повідомив банкір.

Базова інфляція зростала дуже помірно, темп її зростання за результатами року становив 0,8%.

Протягом 2012 року завдяки стабілізації світових цін на нафту річні темпи зростання вартості палива уповільнилися до 6,9% порівняно з попереднім роком (30,9%), а за грудень їх зниження становило 0,2%.

"Адміністративно регульовані тарифи та ціни за рік зросли помірно - на 3,2% переважно внаслідок підвищення цін на алкогольні напої та тютюнові вироби. Комунальні послуги за рік подорожчали лише на 0,7%, у грудні - на 0,2% за рахунок подорожчання опалення на 1%", - зазначив Петрик.

За словам експерта, у грудні продовжилася тенденція щодо зниження цін виробників, яка почалася з вересня 2011 року, складаючи більше 30% річних, та знизилася на кінець 2012 року до 0,3%.

Петрик вважає, що вищезазначене є відображенням ситуації у світі, адже Україна має відкриту економіку і ціни на більшість товарів і послуг залежать від кон’юктури на світових ринках.

Тому падіння цін на метали, продукти машинобудування, хімічної промисловості на світових ринках звичайно вплинули на зменшення цін виробників.

"У цілому за результатами 2012 року можна сказати, що Нацбанк виконав свою основну законодавчу функцію - забезпечення цінової стабільності, що в разі реалізації всіх запланованих структурних реформ, може бути хорошим підґрунтям для прискорення економічного зростання в наступні періоди", - підсумував Петрик.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!