Думка експерта: Україна порушує зобов’язання перед СОТ вимогами реєстрації імпорту

Понеділок, 28 травня 2012, 13:33 -

Незважаючи на те, що Україна вже кілька років є членом СОТ, імпортери все ще змушені виконувати численні вимоги щодо реєстрації, сертифікації та маркування імпортної продукції, які ускладнюють торгівлю.

Про це пише для “Економічної правди” юрист юрфірми "Бейкер і Макензі" Ігор Олехов.

Зокрема, він зазначає, що встановлення таких численних вимог є порушенням міжнародних зобов’язань України згідно із документами СОТ, учасником яких є Україна. Такі порушення будуть розглядатись як нетарифні торговельні бар’єри та/або технічні торгові обмеження, що неправомірно встановлені Україною.

Наявність таких порушень міжнародних зобов’язань Україною може призвести до ініціювання численних міжнародних спорів проти України у рамках СОТ.

Імпорт продукції на територію України суттєво ускладнений численними технічними вимогами, такими як реєстрація, сертифікація та маркування продукції.

На жаль цей процес також додатково обтяжений наявністю розрізнених нормативно-правових актів у сфері сертифікації та стандартизації, які застосовуються до різних видів товарів.

Тому імпортери стикаються із складними процедурами підтвердження якості та сертифікації/маркування товарів, які вже по суті були сертифіковані в країні походження товару.

Так, зокрема, імпортерам доводиться додатково сертифікувати товари, які вже були сертифіковані в країнах Європейського Союзу на підставі тих стандартів, які тільки починають впроваджуватись в українське законодавство.

Варто зазначити, що в контексті договірної бази СОТ наявність ускладнених процедур сертифікації та маркування потенційно може розглядатися як нетарифний торговельний бар’єр (якщо при застосуванні таких процедур імпортерів дискримінуватимуть порівняно із українськими виробниками відповідних товарів) або технічного торгового обмеження (якщо застосування процедур вважатиметься таким, що обмежує торгівлю більш ніж це є необхідним для цілей, наприклад, захисту прав споживачів або захисту життя людей тощо).

Крім того, згідно з Договором СОТ Про технічні торгові бар’єри Україна повинна забезпечити, де це можливо, визнання експертизи та сертифікації товарів, здійсненої в країнах походження цих товарів, які є членами СОТ, навіть якщо вітчизняна процедура здійснення такої експертизи та сертифікації відрізняється.

Проте, Україна має право пересвідчитися, що така процедура дозволить забезпечити відповідність імпортного товару вимогам відповідних вітчизняних стандартів, технічних регламентів тощо.

Вищезазначені зобов’язання актуалізуються ще й тим, що Україна взяла на себе зобов’язання до кінця 2011 року по максимуму звузити кількість категорій імпортних товарів, які підлягають сертифікації/реєстрації тощо в Україні.

Відповідно, більшість імпортерів сьогодні повинна була б вже мати можливість уникати тривалої та дорогої процедури сертифікації/реєстрації товарів в українських регуляторних органах (наприклад медичних виробів), з подальшим запровадженням декларативного принципу підтвердження відповідності виробником без додаткового погодження з органами влади, резюмує автор.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"