Нові правила доступу до ГТС України невигідні "Газпрому"

П'ятниця, 20 квітня 2012, 14:07

Новий порядок доступу до єдиної ГТС України, що затвердила НКРЕ, вкрай невигідний російському Газпрому й робить безглуздими переговори про створення консорціуму.

Про це в п'ятницю пише "Комерсант-Україна" з посиланням на директора Інституту енергетичних досліджень Дмитра Маруніча. 

Документ зобов'язує оператора ГТС (компанію "Укртрансгаз") допускати до транзиту (у тому числі експорту), а також зберігання газу в підземних сховищах (ПСГ) будь-яку компанію, що володіє власним ресурсом - тобто добувачів і імпортерів палива.

"Це рішення дозволяє компаніям, які будуть добувати газ в Україні, сподівається на гарантований його експорт із країни "Укртрансгазом". По-суті, транзитер не зможе відмовити їм у прокачуванні газу і його зберіганні в ПХГ",- вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич. 

На його думку, затвердження принципу рівного доступу до ГТС украй невигідно "Газпрому", який тепер не зможе навіть у випадку створення консорціуму з управління українською системою її контролювати.

З ним також згодний член комітету Верховної ради з ПЕК Олександр Гудима.

"Газпром" дійсно неодноразово висловлювався проти імплементації в Україні європейської законодавчої норми про рівний доступ. Не дивно, що прийняття даної постанови збіглося з досить жорсткими заявами глави російської монополії стосовно України",- уважає він.

У той же час, рішення вигідно ЄС - воно дозволяє європейським споживачам газу вести з "Газпромом" переговори про його покупку на україно-російському кордоні, а не в країнах Євросоюзу, пояснює високопоставлений співрозмовник в російському представництві німецької газової компанії Rurhgas.

"Це робить ГТС менш керованою в ручному режимі й не дає можливості використовувати її для того, щоб забирати ринкових конкурентів із числа добувачів",- констатує співрозмовник.

В Rurhgas нагадали, що Єврокомісія домагається від Росії, щоправда, поки безуспішно, прийняття аналогічного закону, що дозволило б демонополізувати російський ринок газу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"


powered by lun.ua
Підпишіться на наші повідомлення!